انتشارات اهورا

[باشاعـــــــــــــــــران‌امــــــــــــــــــــــروز]

tafti22پاسخ به چند پرسش انتشارات سرزمین اهـورایی از داوران کتاب شاعران امروز: رویا تفتی

- شعر امروز را چگونه تعریف می‌کنید؟ 

شعر امروز ـ و شعر در امروز هم ـ به سادگی تن به تعریف نمی‌دهد و به قول بورخس به نقل از سن آگوستین قدیس: "اگر از من نپرسند شعر چیست می‌دانم، ولی اگر بپرسند نمی‌دانم".... (البته این آخری در مورد زمان چنین چیزی را گفته بود). شعر همواره در حال باز تعریف و نو کردنِ خود از نگاهِ ماست. تاریخ مصرف ندارد. زمان را صرف می‌کند، دور می‌زند و در آن می‌ماند.

2- داوری در شعر برای شما چه معنایی دارد؟

در وهله‌ی اول در خصوص نحوه‌ی نگرش درست شاعر به شعر است و این که هنوز هم خیلی‌ها شعر را اشتباه می‌گیرند با بیانیه‌های سیاسی ـ اجتماعی، خطابه‌های پند و اندرزی، تخلیه‌ی احساسات، شلخته نویسی و.... غافلند که شعر امروز هم باید چیزی به زیبایی جهان اضافه کند حتی اگر در باره‌ی زیبایی نباشد. و در وهله‌ی آخر و ایده‌آلش این که آیا آن شعرها مرا با تعریف جدیدی از شعر مواجه می‌کنند! کسی که داوری می‌کند در واقع دارد خودش را هم در معرض داوری دیگران قرار می‌دهد. پس احتمالا تمام سعیش این است که کمتر دچار خطا شود، که اجتناب ناپذیر است و البته بی‌طرفی هم شرط مهمی‌ست.

3- معیارهای داوری شعر برای شما کدامند؟

معمولا وقتی شعری را می‌خوانید از سه حالت خارج نیست. یا شما را نمی‌گیرد یا می‌گیرد یا می‌گیرد و رهایتان نمی‌کند. تکلیف اولی و سومی سریع روشن می‌شود. آنچه که موقع امتیاز دهی دقت و وقت زیادی می‌طلبد، مقایسه‌ی متوسط‌هاست. شاید نتوانم به طور واضح و مشخص بگویم که معیارهای داوری من برای انتخاب شعرها چه بوده، ولی با اطمینان بیشتری می‌دانم که دلایل شعر نبودن یک اثر چه چیزهایی‌ست. من شعرها را معمولا بر این اساس غربالگری می‌کنم. و البته بسته به شرایط و محدودیت‌ها تصمیم می‌گیرم که سوراخ‌های غربال را چه اندازه انتخاب کنم.

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی