انتشارات اهورا

شاعران امروز

[جلد دوم شاعران امروز]

شاعران-امروزقابل توجه دوستان شرکت کننده در مجلد دوم کتاب شاعران امروز:
برای دریافت سهم کتاب شاعران امروز موضوع قرارداد با ناشر و خرید بیشتر احتمالی می‌توانید با قرار قبلی از طریق دفتر انتشارات کتاب را دریافت کنید.
البته به زودی فروشگاهی در شهر برای دریافت سهمیه کتاب اعلام می‌شود.
تلفن دفتر انتشارات سرزمین اهورایی:
22866858-22866859

[مجلد دوم آنتولوژی شاعران امروز در نمایشگاه کتاب بیست و نهم رونمایی می‌شود]

شاعران-امروزمجلد دوم از آنتولوژی شاعران امروز با دو فرم  جلد شومیز و جلد سخت در 274 صفحه و قطع رقعی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و در غرفه‌ی انتشارات سرزمین اهورایی واقع در سالن شماره‌ی دو راهرو سه غرفه‌ی شماره 643 عرضه خواهد شد. این کتاب که به صورت دوره‌ای از طریق فراخوان اطلاع‌رسانی شده و با روش کارشناسی گروهی انتخاب و منتشر می‌شود اکنون با همکاری گروه داوران مجلد دوم ( هرمز علیپور، ابوالفضل پاشا، رویا تفتی، بهاره رضایی، روجا چمنکار ) منتشر شده است. این کتاب در هر دوره از فراخوان از کارشناسان متفاوتی بهره می‌گیرد و شاعران می‌توانند در هر دوره با اشعار جدید و یا اشعاری که در دوهر‌ی قبلی امتیاز لازم را از داوران آن دوره کسب نکرده‌اند شرکت کنند. حضور فارسی‌زبانان از کشورهای دیگر در این پروژه آزاد است و این طرح شرط سنی ندارد. طرح شاعران امروز با انگیزه‌ی شناسایی، معرفی و کمک به شاعران جوان‌تر  و حضور آن‌ها در کنار شاعران  کار کرده و باتجربه راه اندازی شده است. اسامی شاعران مجلد دوم این آنتولوژی به شرح زیر است:

ابوالفضل کمالی – ابوالفضل نظری – احمد بیرانوند – آرزو بسطامی – آرزو نوری – آریا معصومی – آزاده بشارتی – آزاده فراهانی – اصلان قزللو – آفاق شوهانی – الهام حیدری – امین احراری - پریسا مرتضوی – تینا نظری – جلال کیانی – حامد بشارتی – حکیم علیپور – دیانا جوانمرد – رسول عبدالمحمدی – روزبه کمالی – رویا شاه حسینی زاده – زهرا معماریان – سامان بختیاری – سید علی‌کیا – مهدی نژاد هاشمی – شبنم آذر – شهرام پارسا مطلق – شهلا رستمی نژاد – شهناز اسحاقی – شیدا محمدی – صنم احمدزاده – عباس آتشی – عباس گلستانی – عزیزه خوش‌نسیب – عطیه عطار زاده – علی صالحی بافقی – علی‌رضا کاهد – فرحناز حمزه – فردین کوراوند – فرزین پارسی‌کیا – فرناز فرازمند – فرشته پناهی – فریبا صدیقیم – کاوه اویسی – کیانا برومند جاوید – لادن جمالی  – مجتبی هژیری – محسن احمدی – محمد آشور – محمد حسین صفری – محمدعلی نوری – محمد فرخ طلب فومنی – محمدیاسر موسی‌پور - مجید معصومی راد – مرضیه آقاسی – مسلم کیانی - ملیحه سیف‌آبادی – موسی زنگنه – مهسا چراغعلی – نوید سیادت – وحید ارونقی  - هانیه ملکی – یاسمین بهار آرنگ – یاور مهدی پور

 

 

جلد دوم کتاب [شاعران امروز] به انتخاب گروه داوران با فروست 8 شعر امروز و با طرح جلد و گرافیک مجید ضرغامی در بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی تهران سالن 2 راهرو 3 غرفه شماره 643 انتشارات سرزمین اهورایی عرضه خواهد شد. و همزمان از طریق شرکت‌های معتبر پخش کتاب مانند پخش گسترش و پخش ققنوس به کلیه‌ی کتاب‌فروشی‌های سطح کشور پخش خواهد شد.

[ جلد دوم شاعران امروز در انتظار مجوز ]

00قابل توجه شاعران گرامی شرکت کننده در مجلد دوم کتاب شاعران امروز انتشارات سرزمین اهـورایی :
اصلاحات درخواستی بر مجلد دوم کتاب شاعران امروز با اطلاع و نظر شاعرانی که شعرهایشان مشمول ممیزی شده بود صورت گرفت و ناشر مجبور شد برای سرعت بخشیدن به روند دریافت مجوز، تصاویر کلیه شاعران گرامی را از صفحات کتاب خارج کند. این کتاب هم اکنون اصلاح نهایی شده است و در انتظار دریافت مجوز نشر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
امیدواریم با همکاری مسئولین گرامی به زودی مجوز کتاب صادر شده و کتاب در روند چاپ و نشر انتشارات سرزمین اهورایی قرار بگیرد.

[مجلد دوم کتاب شاعران امروز در مسیر دریافت مجوز نشر]

00روابط عمومی انتشارات سرزمین اهورایی اعلام کرد مجلد دوم کتاب شاعران امروز در حال اخذ مجوز است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرزمین اهورایی اصلاحات درخواستی این کتاب صورت گرفته است و کتاب به زودی برای بازنگری مجدد به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحویل داده خواهد شد. ناشر امیدوار است با مساعدت مسوولین محترم به زودی مجوز  نشر این کتاب صادر شده و  کتاب منتشر شود. لازم به یادآوری است جلد دوم کتاب شاعران امروز که از طریق انتخاب گروهی داوران و از میان اشعار رسیده به فراخوان انتشارات سرزمین اهورایی جمع آوری شده است توسط گروه 5 نفره‌ی داوران: ( هرمز علیپور، ابوالفظل پاشا، رویا تفتی، بهاره رضایی و روجا چمنکار ) امتیاز دهی و انتخاب شده است. و اسامی داوران مجلد نخست این طرح که در سال 1391 و از همین طریق جمع‌آوری و منتشر شده است به شرح زیر است: بهزاد خواجات، شمس آقاجانی، پگاه احمدی، محمد آزرم و علیرضا بهنام. طرح شاعران امروز بعد از نشر هر مجلد از طریق فراخوان عمومی و از طریق سایت انتشارات سرزمین اهورایی برای مجلد بعدی و با گروه داوران جدید تکرار می‌شود. برای اطالاعات بیشتر از شرایط و اهداف این طرح در منوی پاتوق‌های فرهنگی سایت، گزینه‌ی شاعران امروز  رامطالعه کنید.

[ قابل توجه شاعران شرکت کننده در مجلد دوم کتاب شاعران امروز]

دبیرخانه‌ی شاعران امروز اعلام کرد: اشعار شاعرانی که مدارک درخواستی و فرم تایید اشعار خود را به دبیرخانه‌ی شاعران امروز ارسال نکرده‌اند از جلد دوم کتاب شاعران امروز خارج خواهد شد. با توجه به مدت زمان اعلام شده تا 17 خرداد 1392 و تماس و پیگیری‌های مکرر همکاران ما در دبیرخانه‌ی شاعران امروز انتشارات سرزمین اهـورایی متاسفانه تا این تاریخ (93/4/3) هنوز مدارک چند شاعر گرامی به این دبیرخانه نرسیده است و چنانچه تا 24 ساعت آینده مدارک درخواستی ارسال شده از شاعرانی که اسامی آنها در این اطلاعیه آماده است به ایمیل دبیرخانه شاعران امروز این انتشارات نرسد برای جلوگیری از تاخیر بیش از اندازه در تقویم اجرایی این پروژه، مجبور به حذف اشعار این عزیزان از کتاب خواهیم بود. اسامی شاعرانی که مدارک درخواستی را ارسال نکرده‌اند: خانم رباب محب، خانم بسی‌گل شریف (از افغانستان)، آقای مصطفی هزاره (از افغانستان)، آقای هادی هزاره (از افغانستان)، آقای محسن احمدی و آقای مازیار عارفانی - نشانی ایمیل دبیرخانه شاعران امروز: این آدرس ایمیل در مقابل هرزنامه‌ها محافظت می شود. برای مشاهده آن نیاز به فعال کردن جاوا اسکریپت دارید.

[هفدهم خرداد 1393 آخرین مهلت دریافت مدارک شاعران امروز]

طبق اطلاع‌رسانی قبلی از کلیه شاعرانی که اشعاری از آنان در فراخوان مجلد دوم کتاب شاعران امروز انتشارات سرزمین اهـورایی امتیاز آورده است و اسامی آنها اعلام شده است تا روز 17 خرداد 93 فرصت دارند تا متن قرارداد امضاء شده و مدارک درخواستی که از طریق ایمیل دبیرخانه شاعران امروز این انتشارات برای آنها ارسال شده است را به آدرس ایمیل این آدرس ایمیل در مقابل هرزنامه‌ها محافظت می شود. برای مشاهده آن نیاز به فعال کردن جاوا اسکریپت دارید. ارسال کنند. خواهشمند است مدارک در خواستی را فقط به همین ایمیل ارسال کنید و از ارسال به نشانی‌های دیگر سایت سرزمین اهـورایی خودداری کنید. بدیهی است اشعار شاعرانی که تا مدت زمان قید شده مدارک درخواستی را به صورت کامل ارسال نکنند از مچموعه شاعران امروز خارج خواهند شد.

[اعلام اسامی شاعران امروز برای مجلد دوم و نشست نهایی داوران]

طبق اعلام قبلی دبیرخانه پروژه‌ی [شاعران امروز] انتشارات سرزمین اهـورایی بعد نشست‌هایی که با داوران گرامی مجلد دوم کتاب شاعران امروز انجام شد و بعد از اعلام اسامی و بررسی امتیازات شاعران شرکت کننده در فراخوان این انتشارات، سر انجام اسامی 70 شاعر که اشعارشان امتیاز لازم برای حضور د رکتاب شاعران امروز را دریافت کرده است از میان شاعران زیادی که در این دوره‌ی فراخوان شعر ارسال کرده‌اند اعلام شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرزمین اهـورایی مجید ضرغامی مدیر مسئول و مدیر طرح پروژه‌ی شاعران امروز اعلام کرد:« خوشبختانه با استقبال خوبی که این دوره از فراخوان شاعران امروز انجام گرفت و با بررسی دهها هزار شعر ارسالی توسط داوران گرامی این پروژه، سرانجام با جمع بندی امتیازها و رونمایی ازاسامی در حضورداوران اسامی شاعرانی که شعرهایشان امتیاز لازم برای چاپ در جلد دوم شاعران امروز را به دست آورده بودند مشخص شد. » وی با اشاره به استقبال شاعران ساکن ایران و ساکن خارج از وطن و همچنین پارسی‌زبانان کشورهای همسایه ازاین طرح،گفت: « موجب خرسندی است که در کنار اسامی شاعران ایرانی نام شاعران پارسی زبانی از کشور افغانستان نیز دیده می‌شود.» وی در باره‌ی چگونگی اجرای طرح گفت: « همانطور که اطلاع رسانی شده است، داوران این طرح با بررسی دهها هزار شعر ارسال شده به فراخوان در این دوره و اعلام امتیازها به دبیرخانه شاعران امروز هر کدام از یک تا صد امتیاز خود را لحاظ کردند و با توجه به جمع امتیاز گروهی ملاک چاپ شعر در این کتاب حداقل نیمی از امتیاز جمعی در نظر گرفته شده است. البته با توجه به حجم شعرهای رسیده و مشکلات یکی ازداوران این طرح اعلام اسامی با 2 ماه تاخیر از تقویم اعلام شده به انجام رسید و ما بابت این تاخیر از شاعران گرامی شرکت کننده در این طرح عذر خواهیم.» ضرغامی با اشاره به دشواری داوری این طرح گفت: « با توجه به تعداد شعرهای رسیده، بعد از بررسی دبیرخانه و رد کردن تعداد زیادی از اشعار که شرایط اولیه را نداشتند باز هم حجم زیاد شعرهای رسیده زحمت داوری این کتاب را دوچندان کرده بود و داوران گرامی این طرح با صبوری به بررسی اشعار پرداختند و به نظر من این قبیل زحمات تنها عملی خیرخواهانه در زمینه فرهنگ است. با توجه به اتفاقاتی که این روزها در زمینه‌ی چاپ کتب شعر رخ می‌دهد و تولید حجم زیادی کتاب شعر که با سرمایه گذاری شاعران انجام می‌شود و اکثرا بدون کارشناسی و بررسی دقیق صورت می‌گیرد هر کمک و قدمی در راه شناسای و بررسی شعر شاعران گرامی عملی خیرخواهانه است و تاثیرات مثبت آن به عبور از این بن‌بست و خصوصن جریان سازی‌ها کمک خواهد کرد.» وی در بخش پایانی صحبتش ضمن تشکر مجدد از شاعران شرکت کننده در این فراخوان گفت: « مایه‌ی خرسندی است که شاعران کارکرده و نام آشنا در کنار شاعران جوان تر در فراخوان شاعران امروز شرکت کرده‌اند و همکاران من در دبیرخانه با پیگیری چند ماه‌ی خود و برداشتن اسامی شاعران از روی شعرها ( اسامی شرکت کنندگان مانند دوره‌ی قبل اعلام عمومی نمی‌شود و در آرشیو شاعران امروز بایگانی شده است ) آنها را به داوران ارسال کرده‌اند و آنچه در این کتاب منتشر می‌شود حاصل خرد جمعی، کارشناسی بی‌حاشیه و البته سلایق شخصی داوران گرامی است. این شاعران تنها مشت نمونه‌ خروار از شعر امروز پارسی هستند و امیدواریم در مجلدهای بعدی این کتاب با استفاده از داوران جدید انتخاب‌های متفاوت‌تری داشته باشیم.»

جلد دوم کتاب شاعران امروز پس از دریافت و بررسی مدارک درخواستی از شاعران و آماده سازی اولیه برای اخذ مجوز و طی شدن مراحل قانونی به وزارت ارشاد ارسال می‌شود. اسامی شاعرانی که اشعاری از آنان به مجلد دوم ]شاعران امروز[راه یافته است به قرار زیر است:

ادامه مطلب ...

[اعلام اسامی شاعـــران‌امـــــروز تا پایان اردیبهشت‎]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرزمین اهـورایی ساراصابر مسئول دبیرخانه شاعران امروز این انتشارات اعلام کرد: « نتایج داوری اشعار فراخوان جلد دوم کتاب شاعران امروز از کلیه داوران به دبیرخانه‌ی این پروژه رسیده است و به زودی اسامی شاعرانی که امتیاز لازم جهت حضور در مجلد دوم این کتاب را دریافت کرده‌اند اعلام می‌شود» وی در خصوص تاخیر در روند این طرح گفت: « همان‌طور که قبلن نیز اعلام شده بود به دلیل مشکلات شخصی یکی از داوران محترم رونداجرایی این طرح با تاخیر انجام شد و ارسال دیرهنگام نتایج داوری از طرف ایشان موجب شد که دبیرخانه‌ی شاعران امروز نتواند نتایج را طبق تقویم اعلام شده بررسی و اطلاع رسانی کند که بابت این تاخیر از شاعران گرامی عذر خواهیم » وی اظهار امیدواری کرد پس از بررسی و مطابقت امتیازهای ارسال شده از سوی کارشناسان و نشست رونمایی از اسامی با حضور داوران، تا اواخر  اردیبهشت - بعد از نمایشگاه کتاب نتایج و اسامی شاعران راه یاقته به مجلد دوم شاعران امروز انتشارات سرزمین اهـورایی از طریق سایت انتشارات سرزمین اهورایی اعلام شود.

[شاعران امروز در حال داوری است]

قابل توجه شاعران گرامی شرکت کننده در فراخوان جلد دوم شاعران امروز: نتایج داوری 4 کارشناس جلد دوم شاعران امروز به دبیرخانه‌ی شاعران امروز رسیده است اما متاسفانه به دلیل مشکلات شخصی یکی از داوران محترم، تا این تاریخ ( 92/12/20 ) هنوز نتایج انتخاب اشعار آن داور گرامی به دبیرخانه این انتشارات نرسیده است. انتشارات سرزمین اهورایی امیدوار است تا قبل از فرارسیدن سال نو آخرین بررسی این مجلد نیز به دبیرخانه شاعران امروز اعلام شده و از همین محل اشعار انتخاب شده توسط تیم داوری مجلد دوم  اطلاع‌رسانی شود.

[باشاعـــــــــــــــــران‌امــــــــــــــــــــــروز]

پاسخ به چند پرسش انتشارات سرزمین اهـورایی از داوران کتاب شاعران امروز: بهاره رضایی

223472_204662152900890_4784854_nا-شعر امروز را چگونه تعریف می کنید؟

پاسخ در سئوال،پنهان شده!!!  شعری که به ذات و هسته ی جهانِ امروز،نزدیک باشد و از دریچه اش بتوان به هستیِ پیرامون،نگاهی هم ذات پندارانه داشت و مخاطب را به درگیری و کُنش با اشیاء و فضایِ زندگیِ امروز،نزدیک تر  کند.

شعری که بتواند از مرزهایِ کسالت بارِ بیانی از پیش تولید شده گذشته،راهِ خودش را پیدا کند و جهانِ تازه ای را به «من-مخاطب» نشان بدهد که از این دریچه  و به موازاتِ آن،هستیِ تازه تری را تجربه کنم.

2-داوری درباره ی شعر،چه معنایی برایِ شما دارد؟

داوری و قضاوت،اساساً کارِ آسانی نیست و تن دادن به داوری،پذیرفتنِ نگاهی تَفَردی در جهانِ قضاوت شونده اش است و این به خودیِ خود،کارِ دشواری محسوب می شود.

داوریِ شعر،نشان دادنِ جهانِ زیست شده ی داوردر حیطه ی داوری اش است ؛ جهانی که هم  از ورایِ آن باید به اثر ادبی نگاه کند و بتواند با سمت و سو ها ، نَشو و نَماهایِ شخصی اش به مِلاک و معیار و به نوعی به سلیقه و سَبکِ خودش نزدیک شود و تعمیم دادنِ این سَبکِ شخصی به آثاری که باید مورد ارزیابی قرار بگیرد؛باید نا محسوس و به نوعی زیر پوستی باشد تا از دریچه ای بسته و تحتِ شعاع قرار گرفته،نگاه نکند و قضاوتِ سالم تر و رها تری داشته باشد.

ادامه مطلب ...

[باشاعـــــــــــــــــران‌امــــــــــــــــــــــروز]

پاسخ به چند پرسش انتشارات سرزمین اهـورایی از داوران کتاب شاعران امروز: روجا چمنکار

chamnkar1- شعر امروز را چطور تعریف می کنید

همانگونه که شعرِ تا به امروز با تعاریف جریان‌های شعری گوناگون،  در نشان دادن نسبیِ گونه‌های شعری موفق اما در دادن تعریفی رسوخ ناپذیر و کامل از شعر ناموفق بوده است، شعر امروز و فرداها نیز همچنان با این سئوال  کنار نخواهد آمد. اما اگر در پی چالش‌ها، سئوالات و مسائل شعر امروز هستیم، چالش‌های شعر امروز چالش‌های انسان پیچیده‌ی امروز است. از نگاه من عبور از نوشتارهای خطی، روایت‌های خطی، قالب‌های خطی، صداها و سکوت‌ها و زبان‌ها و زمان‌های خطی و در یک جمله آفرینش‌های خطی،  از بارزترین خصیصه‌های شعر امروز است. شعری که از نوشته شدن بر خطوط کاغذ فراتر می‌رود و در آمیزش با جهان هستی در بُعدهای دیگری نفس می‌کشد.

2  داوری درباره ی شعر چه معنایی برای شما دارد

برای من داوری و نگاه نقادانه به شعر، از طرفی آگاهی یافتن از اتفاقات و قابلیت‌های جریان‌های شعری زنده و از طرفی دیگر پاسخ به چرایی‌ها و چگونگی‌های شعر ایران  در مقایسه با اتفاقات گسترده‌تر دنیا در شعر است. همینطور، بازنگری خود و جهان خود.
ادامه مطلب ...

[باشاعـــــــــــــــــران‌امــــــــــــــــــــــروز]

tafti22پاسخ به چند پرسش انتشارات سرزمین اهـورایی از داوران کتاب شاعران امروز: رویا تفتی

- شعر امروز را چگونه تعریف می‌کنید؟ 

شعر امروز ـ و شعر در امروز هم ـ به سادگی تن به تعریف نمی‌دهد و به قول بورخس به نقل از سن آگوستین قدیس: "اگر از من نپرسند شعر چیست می‌دانم، ولی اگر بپرسند نمی‌دانم".... (البته این آخری در مورد زمان چنین چیزی را گفته بود). شعر همواره در حال باز تعریف و نو کردنِ خود از نگاهِ ماست. تاریخ مصرف ندارد. زمان را صرف می‌کند، دور می‌زند و در آن می‌ماند.
ادامه مطلب ...

[باشاعـــــــــــــــــران‌امــــــــــــــــــــــروز]

پاسخ به چند پرسش انتشارات سرزمین اهـورایی از داوران کتاب شاعران امروز: ابوالفضل پاشا

pashaشعر امروز را چطور تعریف می‌كنید؟

وقتی سخن از «شعر امروز» به میان می‌آید ذهن ما به طور خودکار تقابلی با عنوان «شعر دیروز» برای آن دست و پا می‌کند، به عبارتی ما این‌جا با دو مسأله یا دوحوزه‌ی معناپذیر روبه‌روییم: 1. تعریف شعر 2. شعر امروز؛ ما با توجه به این سؤال یا با توجه به این دو حوزه‌ی معناپذیر می‌خواهیم به این برسیم که شعر امروز با شعر دیروز چه تفاوت‌هایی دارد، لذا من به جای آن‌که به تعریف شعر – که راه به هیچ مقصدی نخواهد برد – بیندیشم، بیشتر به همان وجوه افتراق می‌اندیشم بل‌که راه به مقصودی داشته باشد. شعر امروز حاصل نگاه دقیق‌تر انسان به زبان و اشیاء و کنش‌ها و روابط بینارابطه‌یی این سه رویکرد است. تا زمانی که شاعر نخواهد یا نتواند نگاهی دقیق‌تر به این مؤلفه‌ها داشته باشد مسلم بدانیم که شعر امروز تولید نخواهد شد، یعنی ممکن است شعر تولید شود اما شعر امروز نخواهد بود، و فرقی هم نمی‌کند که مؤلف آن شعر، در سده‌ی حاضر زندگی کند یا در هفت قرن پیش! چه بسا شاعرانی در عصر ما زندگی می‌کنند اما نگاه آنان و نتیجه‌ی حاصل از آن در همنشینی با زبان – که همان شعر است – اثری متعلق به سده‌های پیشین باشد، پس من به شاعرانی احترام می‌گذارم که نگاه آنان به زبان و اشیاء و کنش‌ها، نگاهی متفاوت و غیرمتعارف باشد و البته این بحث چیزی جدا از قوت شعر خواهد بود، یعنی من در درجه‌ی اول این‌ها را ملاک قرار می‌دهم و بعد توفیق هر کدام از شعرها را در نظر می‌گیرم

ادامه مطلب ...

[ جلد دوم شاعران امروز طبق تقویم فراخوان در حال اجرا است]

مسئول دبیرخانه فراخوان جلد دوم کتاب شاعران امروز انتشارات سرزمین اهـورایی اعلام کرد: « با توجه به استقبال شاعران گرامی و حجم زیاد اشعار رسیده از شاعران پارسی زبان ساکن در ایران و دیگر کشورها این دبیرخانه طبق برنامه اعلام شده در تقویم [شاعران امروز]بعد از بررسی و طبقه بندی تک تک اشعار، شناسایی شاعران و برداشتن نام شاعران از روی هر شعر، اشعار رسیده را جهت کارشناسی در چند روز آینده در اختیار داوران گرامی قرار خواهد داد.» خانم سمیه مقیسه تاکید کرد: « مراحل اجرایی این فراخوان طبق تقویم اعلام شده‌ی قبلی انجام شده و هر گونه تغییر احتمالی توسط سایت انتشارات سرزمین اهـورایی اعلام می‌شود.»

خاطر نشان می‌شود اشعار رسیده به دبیرخانه کتاب شاعران امروز انتشارات سرزمین اهـورایی پس از بررسی و دریافت امتیاز لازم از داوران جلد دوم، به همراه مشخصات و عکس هر شاعر در کتاب مستقلی به همین نام منتشر می‌شود. داوران جلد دوم این پروژه عبارتند از: «هرمز علیپور، ابوالفضل پاشا، رویا تفتی، بهاره رضایی، روجا چمنکار »

علاقمندان و شرکت کنندگان در فراخوان دومین جلد از کتاب شاعران امروز می‌توانند اخبار این فراخوان را در بخش پاتوق‌های فرهنگی سایت قسمت شاعران امروز مطالعه و پیگیری کنند و یا برای آشنایی بیشتر با این پروژه مجلد اول کتاب [شاعران امروز] را از کتابفروشی‌ها در خواست کنند.

[مهلت ارسال اشعار برای جلد دوم کتاب شاعران امروز پایان یافت]

با گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرزمین اهـورایی دبیرخانه‌ی شاعران امروز این انتشارات اعلام کرد: «با تشکر از استقبال خوب شاعران پارسی زبان از فراخوان جلد دوم کتاب شاعران امروز این انتشارات و خرسندی از حضور شاعران فعال و کارکرده در کنار شاعران جوان‌تر در این فراخوان، از شاعران گرامی تقاضا می‌شود به دلیل تمام شدن مهلت ارسال اشعار برای این فراخوان ( با توجه به تمدید یکماهه ) از این تاریخ به بعد دیگر برای این فراخوان شعر ارسال نکنند در غیر این صورت مجبور به برگرداندن اشعار خواهیم بود.» لازم به ذکر است فراخوان مجلد  سوم کتاب [شاعران امروز] در سال آینده و پس از انتشار جلد دوم با گروه داوران جدید اعلام خواهد شد. همچنین مراحل اجرایی این فراخوان و داوری اشعار رسیده‌ طبق تقویم اعلام شده‌ انجام خواهد شد و از طریق سایت انتشارات سرزمین اهـورایی و همین صفحه به شاعران گرامی اطلاع‌رسانی می‌شد. کارشناسنان جلد دوم کتاب شاعران امروز هرمز علیپور، ابوالفضل پاشا، رویا تفتی، بهاره رضایی و روجا چمنکار هستند. برای اطلاع از جزییات به بخش شاعران امروز سایت در منوی پاتوق‌های فرهنگی مراجعه کنید.

[شاعران‌امروز، وضعیت‌نشرشعروجوایزادبی‌درگفت‌وگوبامدیرمسئول‌سرزمین‌اهـورایی]

-«هنوز از تمام ظرفیت شعر امروز استفاده نکرده ایم»
-المیراصابرنعیمی، نشریه کتاب‌هفته
«مدتی از اعلام فراخوان جلد دوم کتاب (شاعران امروز) انتشارات سرزمین اهـورایی نمی‌گذرد، مجموعه‌ای که قرار است بعداز داوری پنج کارشناس، شعرهای برتر اعلام شده را شناسایی و آنها را در یک کتاب مستقل منتشر کند. محمدمجید ضرغامی شاعر و مدیر انتشارات "سرزمین اهـورایی" فردی است که مسئولیت این مجموعه شعر را به عهده گرفته و معتقد است شاعران می‌توانند از این طریق محلی برای معرفی خود و شعرشان به دست بیاورند. ضرغامی تا کنون آثاری مانند " اسم این کتاب سلطنت اردیبهشت نیست " و " آی‌باکلاه" و " من و گنجشک طبقه‌ی هفتم برج سفید" را به قلم خودش منتشر کرده و در این گفت و گو به سئوالاتی درباره ضرورت دریافت شعرهای مختلف، داوری آنها و انتشارشان در یک مجموعه به نام "شاعران امروز" پاسخ داد:»


*باتوجه به اعلام فراخوان جلد دوم کتاب شاعران امروز انتشارات سرزمین اهـورایی، و روش انتخاب اشعار توسط 5 کارشناس شعر برای یک آنتولوژی شعر، فكرمي‌كنيد اين روند بتواند باعث اعتباربخشي بيش‌تر به كارهاي منتشرشده شاعران شود؟

وقتی شعر شاعری با دقت گزینش شده و در یک آنتولوژی که حاصل رای و برآیند انتخاب 5 کارشناس شعر است منتشر می‌شود باعث اعتبار بخشی به شاعر و شعر او و اعتبار به تک تک شاعران آن مجموعه می‌شود. این روند باعث اعتبار شعر در پخش و فروش شده و ارزش شعر را درنگاه مخاطب بیش‌تر می‌کند. شاعران می‌توانند از این طریق محلی برای معرفی خود و شعر خود فراهم آورند. شاعران کارکرده اعلام حضور می‌کنند و نام خود را در کتابی که محصول آن برش زمانی است ثبت می‌کنند شاعران جوان می‌توانند این محل را پله‌ای برای پیشرفت خود به حساب آورند. در مورد شعر جوان باید تریبون های آزادی برای شعر و مارکتینگ شعر جوان راه‌اندازی شود. تا به این مهم دست نیابیم شاعر جوانی که می خواهد کتاب اول خود را منتشر کند باید در نشست‌های مستقل ادبی و مطبوعات شرکت کند و از این طریق برای خود اعتباری کسب کند. البته شاعران باید در انتخاب نشست‌ها و اهداف و مجریان آن باهوش باشند و با وسواس پیگیر شعر و مسایل جانبی آن باشند. در کنار آن پروژه‌هایی مانند ]شاعران امروز [که برای معرفی و شناخت شاعران این برش زمانی بدون شرایط سنی تدارک دیده شده است، مستقل و بی طرف است و هدفی غیر از آن چه می گوید ندارد می‌تواند راهگشای شاعران جوان باشد و اگر آنها با اشعار خوب و به روز دراین پروژه شرکت کنند حضورشان در کنار شاعران با تجربه‌تر در این اثر می‌تواند اعتباری برایشان کسب کند تا در زمان خود و به وقتش بتوانند کتاب شعر خود را منتشر کنند.

*با توجه به تنوع سبک‌های شعر امروز، روش انتخاب شعر از میان حجم انبوه شعرهایی که این روزها سروده و منتشر می‌شود به چه صورت است؟

به نظر من بخشی از هیاهوی شعر امروز ایران مولود ذات و طبیعت شعر است و محصول اشتیاق طبیعی شاعران به کشف افق‌های ناپیموده‌ی شعری است. بیشتر از صد سال از انقلاب ادبی نیما و تغییرات بنیادین او در شعر پارسی که از پشتوانه‌ای چندصد ساله برخوردار بود نگذشته است. پس از تلاش‌های کارساز نیما برای آزاد ساختن شعر از بند قوالب تکراری و قوانین شرطی و تلاش برای رسیدن به قوانین درونی و بتنی شعر، با وجود تلاش و خلاقیت‌های شاعران پس از نیما و شاعران نوجوی دهه‌ی هفتاد و دوران جدید هنوز از تمام ظرفیت‌های شعر امروز استفاده نشده است.

ادامه مطلب ...

[20 آبان 92 آخرین مهلت دریافت شعر برای جلد دوم کتاب شاعران امروز ]

20209 آبان‌ماه 1392 آخرین فرصت ارسال اشعار برای فراخوان جلد دوم کتاب [شاعران امروز]  است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرزمین اهـورایی مجید ضرغامی مدیر انتشارات سرزمین اهـورایی اعلام کرد: « طبق قرار قبلی آخرین مهلت دریافت آثار از شاعران گرامی برای فراخوان دومین جلد کتاب شاعران امروز بیستم آبان است و بعد از این تاریخ بر اساس تقویم دبیرخانه‌ی این فراخوان اشعار طبقه بندی شده، اسامی کلیه شاعران از روی اشعار برداشته شده و شعرهای ارسالی پس از طبقه بندی و شماره گذاری به دست 5 داور گرامی جلد دوم این کتاب برای کارشناسی و امتیازدهی سپرده‌ می‌شود.» وی افزود: « همانگونه که اعلام شده است، ملاک چاپ اشعار در مجموعه کتاب‌های شاعران امروز دریافت میانگین امتیاز گروهی کارشناسان هر مجلد است. این طرح برای اولین بار در ایران توسط انتشارات سرزمین اهـورایی برنامه‌ریزی و اجرا شده است و در اولین جلد از این پروژه در سال 1391 به اجرا در آمده و منتشر شد. در این طرح برای انتخاب اشعار در هر کتاب 5 داور اشعار را کارشناسی کرده و هر نفر به هر شعر از 1 تا 100 امتیاز خواهند داد. بنابر این مجموع امتیاز کارشناسان 500 امتیاز و میانگین امتیاز برای راهیابی اشعار در این کتاب 50% مجموع کل امتیاز گروهی داوران است.» ضرغامی در خصوص چگونگی اجرای طرح گفت: « شاعران امروز طرحی نوآورانه است که بعد از مدت زمان بسیار زیادی توسط سرزمین اهـورایی به اجرا در آمده است و می‌تواند پاسخگوی نیاز انتشار کارشناسی شده و منصفانه‌ی شعر امروز باشد. این طرح بر مبنای استفاده از خرد جمعی کلید خورده است و برای پرهیز از اعمال نظر شخصی و سلیقه‌ای تیم داوری در هر مجلد از این پروژه تغییر خواهند کرد. در نیمه اول سال 1392 بیشتر از 100 کتاب شعر که شاعران آن می‌خواستند اشعارشان را با سرمایه‌ی شخصی منتشر کنند از کارشناسان سرزمین اهـورایی جواب منفی گرفته‌اند و متاسفانه بعضی از این آثار که به دلیل ضعف تکنیکی و نداشتن مولفه‌های شعر امروز مناسب منتشر شدن نبوند، توسط ناشران دیگر منتشر شد و به هر صورت به بازار نشر شعر امروز  تزریق شدند. پروژه‌ی شاعران امروز فرصت مناسبی است برای شاعران گرامی که اشعارشان کارشناسی شود، تایید شود و با هزینه‌ی ناشر طبق روال برنامه‌ی نشر منتشر شود. شاعران می‌توانند از طرح‌های این‌چنینی برای محک زدن نوشته‌ها و معرفی خود استفاده کنند و به دور از تعصب اشعار خود را بسنجند.» وی ادامه داد: « شاید بعضی از دوستان بگویند سلیقه‌ی شعری ما با داوران این کتاب فرق دارد در این صورت دبیرخانه‌ی شاعران امروز این امکان را فراهم آورده است که اشعار انتخاب نشده در هر مجلد به دست داوران جلد بعدی برسد و شاعران گرامی از نظر متفاوت گروه بعدی داوران نیز بهره‌مند شوند. من بارها از دوستان گرمی خواسته‌ام برای معرفی و شناخت شاعران در این پروژه شرکت کنند. اگر شاعری برای این فراخوان شعر نفرستد از دید کارشناسان پنهان خواهد ماند و پرواضح است که از این پروژه جا خواهد ماند. شاعران امروز شرط سن ندارد. فقط برای شاعران جوان نیست و هر شاعری که در کار ساخت شعر امروز در این برش زمانی است می‌تواند نام خود را در این کتاب به ثبت برساند.» مدیر طرح پروژه‌ی شاعران امروز خاطر نشان کرد: « شاعران امروز مجموعه کتابی است که قرار است سالانه بر اساس فراخوان و دریافت اشعار از شاعران و پس از کارشناسی گروه داوران منتشر شود. مطمئن باشید بعد از منتشر شدن حداقل 3 تا 5 جلد، این کتاب تبدیل به آرشیو بخشی از شاعران فعال در شعر این برش زمانی خواهد شد و برای همین ما از هر طریقی که شده است از شاعران گرامی درخواست کرده‌ایم اشعار خود را برای این پروژه ارسال کنند. این مجموعه کتاب بنا به نیاز بازار نشر شعر امروز ایران تدارک دیده شده است و با صرف وقت، دقت نظر و هزینه به سرانجام رسیده است و هدف آن شناسایی اشعار قابل ارائه در آنتالوژی شعر امروز پارسی است و محدودیت جغرافیایی نیز از آن برداشته شده است و شاعران غیر ایرانی نیز می‌توانند در آن شرکت کنند.»

ادامه مطلب ...

[مهلت ارسال اشعار برای فراخوان جلد دوم شاعران امروز تا 20 آبان تمدید شد]

42

دبیرخانه‌ی شاعران امروز انتشارات سرزمین اهـورایی اعلام کرد: با توجه به استقبال خوب شاعران گرامی از این فراخوان و به دنبال درخواست جمعی از شاعران محترم مهلت ارسال اشعار برای فراخوان جلد دوم کتاب شاعران امـروز این انتشارات یک ماه تمدید شد و کلیه شاعران پارسی زبان در داخل و خارج از ایران، همچنین شاعران پارسی زبان غیر ایرانی از دیگر کشورها می‌توانند تا 20 ابان ماه 1392 اشعار خود را برای این فراخوان و از طریق ایمیل و یا آدرس اعلام شده در متن فراخوان ارسال کنند.

انتشارات سرزمین اهـورایی امیدوار است شاعرانی که زمان کافی برای انتخاب و ارسال شعر در اختیار نداشتند از این زمان نهایت استفاده را برده و در این فراخوان شرکت کنند. 

داوران جلددوم کتاب شاعران امروز: هرمز علیپور، ابوالفضل پاشا، رویاتفتی، بهاره رضایی، روجا چمنکار - متن کامل  فراخوان را در این آدرس مطالعه کنید.

[دبیرخانه‌ی شاعـران امـروز یاد آور شد]

3

چند نكته:
*مجموعه‌كتاب‌های شاعران‌ امروز با هدف شناسايی و معرفی شاعــران، شعرهای منتشر شده در این برش زمانی در کنار  اشعــار ديده نشده‌ای است كه در پس هياهوی طبيعی شعر امــروز پنهان شده اند.

* برای رسیدن به انتخابی با ضریب خطای کمتر از  اشعاری که با طيف‌های مختلف برای این فراخوان ارسال شده است، به جای يك انتخاب كننده ( مانند ديگر آنتولوژی‌ها ) گروهی از شاعران شناخته‌شده‌ای كه خود درگير ساخت شعر امــروز هستند و تجارب کارشناسی دارند، كار داوری را به عهده گرفته‌اند. اين كار در نوع خود نو و تجربه‌ای متفاوت است.

* هر داور به هر شعر از 1 تا 100 امتیاز می‌دهد و در مجموع بیشترین امتیاز گروهی 500 امتیاز خواهد بود. اشعاری که بیش از نیمی از امتیاز گروهی را از طرف داوران گرامی دریافت کنند به مجلد دوم این کتاب راه پیدا خواهند کرد.

* داوران گروه از انتخاب و نظر يك‌ديگر بي‌اطلاع بوده و پس از تحويل آثار به دبیرخانه انتشارات از طرف شاعران شرکت کننده در این فراخوان، اسامی کلیه شاعران گرامی از روی شعرها برداشته می‌شود و به جای نام شاعران شماره‌ای قراردادی جای نام شاعر خواهد آمد و اشعار به داوران ارسال می‌شوند.. پس از دریافت امتیاز از داوران و مشخص شدن شاعرانی که امتیاز لازم را کسب کرده‌اند با حضور داوران از اسامی شاعرانی که امتیاز ورود به جلد دوم کتاب را دریافت کرده‌اند رونمایی خواهد شد.

* جلد اول کتاب شاعران امروز از همین طریق در پی استقبال شاعران گرامی و با گروه داوری دیگری منتشر شده است. برای رسيدن به تنوع انتخاب اشعار بر اساس نظرات متفاوت، در مجلد‌های ديگر از مجموعه‌ [شاعــــران امـــــــروز] انتشارات سرزمين اهــورايی نیز- گروه داوران تغيير خواهند كرد.پیشنهاد می‌شود برای آشنایی با روش انتخاب و اشعار منتشر شده، مجلد نخست این کتاب را تهیه و مطالعه کنید.

* درپی پیشنهاد و استقبال شاعران پارسی زبان غیر ایرانی از این پروژه و ارسال اشعار از طرف شاعران محترم  کشورهای افغانستان و تاجیکستان و منتشر شدن اشعار امتیاز آورده از این شاعران در مجلد نخست این کتاب، در فراخوان دومین جلد شاعران امروز نیز حضور شاعران پارسی زبان غیر ایرانی بلامانع است.

* از آنجایی که در این فراخوان دریافت شعر فقط از طریق ارسال شاعر و رضایت وی برای شرکت در این فراخوان امکان پذیر است، از شاعران گرامی دعوت می‌کنیم برای ثبت اشعار خود در مجموعه کتب شاعران امروز در این پروژه شرکت کرده و اشعار  نیمایی، سپید و تجارب نو آورانه‌ی خود را برای این فراخوان ارسال کنند و این فراخوان را به اشتراک بگذارند.

* مهلت ارسال اشعار تا 20مهرماه 1392 است. اشعار باید حداکثر در 10 صفحه آ4 در یک فایل وورد تایپ شده و به آدرس ایمیل این فراخوان: این آدرس ایمیل در مقابل هرزنامه‌ها محافظت می شود. برای مشاهده آن نیاز به فعال کردن جاوا اسکریپت دارید. ارسال شوند. این فراخوان شرایط سنی ندارد و شاعران در هر گروه سنی می‌توانند در این فراخوان شرکت کنند. لطفا متن فراخوان را از این آدرس مطالعه کنید.

* از آن‌جايی كه هدف از اجرای اين طرح حركتی فرهنگی و معرفی به دور از هياهو و حاشيه است. از دوستان گرامی درخواست می‌شود نظرات و پيشنهادات خود را به با ذكر نام به پست الكترونيكی ناشر: این آدرس ایمیل در مقابل هرزنامه‌ها محافظت می شود. برای مشاهده آن نیاز به فعال کردن جاوا اسکریپت دارید. ارسال کنند.

[شاعران پارسی‌زبان در پروژه‌ی شعر امـروز حضور داشته باشند]

farakhan2شاعران پارسی زبان غیر ایرانی، در فراخوان جلد دوم کتاب شاعران امروز انتشارات سرزمین اهـورایی شرکت کنند... به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرزمین اهـورایی مسئول دبیرخانه فراخوان جلد دوم کتاب [ شاعران امروز   اعلام کرد:«با توجه به استقبال شاعران پارسی زبان غیر ایرانی در مجلد نخست این کتاب و ارسال اشعاری از شاعران افغانستان، تاجیکستان و بحرین برای کارشناسی و چاپ در این کتاب، بار دیگر اعلام می‌کنیم حضور شاعران غیر ایرانی پارسی زبان در فراخوان جلد دوم این کتاب نیر بلامانع بوده و تا اکنون از شاعران غیر ایرانی اشعاری به دبیرخانه شاعران امروز این انتشارات رسیده است.» خانم سمیه مقیسه افزود: « با توجه به متن فراخوان از شاعران گرامی درخواست می‌کنیم به هیچ عنوان به صورت حضوری اشعار خود را ارسال نکنند و اشعار تنها از طریق آدرس پستی و ایمیل اعلام شده در فراخوان دریافت می‌شود. همچنین شاعرانی که در فراخوان گذشته اشعاری ارسال کرده و از تیم کارشناسان آن مجلد امتیاز لازم را کسب نکرده بودند می‌توانند در این فراخوان شرکت کرده و اشعار خود را با داوران جدید مورد بررسی قرار دهند.»

انتشارات سرزمین اهـورایی امیدوار است مانند جلد اول این کتاب، شاعران کارکرده و باتجربه‌‏تر نیز در فراخوان شعر جلد دوم شرکت کنند و نام خود را  در این پروژه که به نوعی می‌‏تواند معرفی شاعران فعال امروز شعر پارسی باشد و به هدف داشتن مرجعی از بخش فعال شعر امروز پارسی – و بعد از انتشار چندین مجلد- طراحی شده است، ثبت کنند.

شرایط شرکت در جلد دوم کتاب [ شاعران امروز ] انتشارات سرزمین اهـورایی از طریق فراخوان اعلام شده است. کلیه شاعران پارسی زبان می‌توانند اشعار نیمایی، سپید، آزاد و تجارب نوآورانه‌ی خود را برای شرکت در این کتاب ارسال کنند. اشعار باید از گروه پنج نفره‌ی داوران و از مجموع 500 امتیاز حداقل 250 امتیاز را برای حضور در این کتاب کسب کنند.

اسامی کارشناسان مجلد دوم شاعران امروز انتشارات سرزمین اهـورایی:

هرمز علیپـور، ابوالفضل پاشـا، رویا تفتـی، بهار رضایـی، روجا چمنکـار

[فراخوان جلد دوم شاعران امروز از نگاه خبرگزاری‌ها]

به نقل از خبرگزاری ایسنا ISNA: 
فراخوان طرح «شاعران امروز» منتشر شد؛ شاعران می‌توانند با ارسال آثار خود در این طرح شرکت کنند تا در صورت کسب امتیاز کافی، آثارشان در جلد دوم کتاب «شاعران امروز» منتشر شود.

مجید ضرغامی، مدیر انتشارات سرزمین اهورایی، در گفت‌وگو با خبرنگار ادبیات و نشر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: این انتشارات در سال 1390 طرحی به نام «شاعران امروز» را اجرا کرد. در این طرح با انتشار یک فراخوان، شعرهایی از شاعران امروز با داوری محمد آزرم، شمس آقاجانی، پگاه احمدی، علیرضا بهنام و بهزاد خواجات،‌ انتخاب و در سال 1391 در کتاب «شاعران امروز» منتشر شدند...( در ایسنا بخوانید )

به نقل از خبرگزاری ایلنا ILNA:

انتشارات سرزمین اهـورایی پس از اجرای موفق طرح شاعران امروز در سال ۱۳۹۰ و منتشر کردن اولین مجلد از این کتاب، فراخوان مجلد دوم این مجموعه را منتشر کرد... به گزارش خبرنگار ایلنا، در متن این فراخوان آمده است:

انتشارات سرزمین اهـورایی پس از اجرای موفق طرح شاعران امروز در سال ۱۳۹۰ و منتشر کردن اولین مجلد از این کتاب در سال ۱۳۹۱ که با کار‌شناسی تیم ۵ نفرهٔ داوران (محمدآزرم، شمس آقاجانی، پگاه احمدی، علیرضابهنام، بهزادخواجات) و استقبال مخاطبین گرامی همراه بود، اینک فراخوان مجلد دوم این مجموعه را با حضور داورانی متفاوت از شاعران اعلام می‌کند... ( در ایلنا بخوانید )


به نقل از خبرگزاری تدبیر:

در پی انتشار کتابِ شاعران امروز ایران، با داوری شاعرانِ برجسته کشور، توسط انتشارات سرزمین اهورایی، این انتشارات فراخوان برای داوری و آماده سازی کتاب دوم را هم منتشر کرد... به گزارش خبرنگار خبرگزاری تدبیر، انتشارات سرزمین اهـورایی پس از اجرای طرح شاعران امروز در سال 1390 و منتشر کردن اولین مجلد از این طرح در سال 1391 که با کارشناسی تیم 5 نفره‌ی داوران(محمدآزرم، شمس آقاجانی، پگاه احمدی، علیرضا بهنام، بهزاد خواجات)، اینک فراخوان مجلد دوم این مجموعه را با حضور داورانی متفاوت از شاعران حرفه‌ای و نام آشنای امروز اعلام می‌کند. گروه داورانِ جلد دوم به شرح زیر است: هرمز علی پـور– ابوالفضل پاشـا- رویا تفتـی– بهاره رضـایی- روجا چمنـکار... ( در تدبیر بخوانید )

به نقل از خبرگزاری مهر:

فراخوان چاپ جلد دوم مجموعه «شاعران امروز» توسط انتشارات سرزمین اهورایی منتشر شد... مجید ضرغامی، مدیر انتشارات سرزمین اهورایی و مسئول طرح انتشار مجموعه «شاعران امروز» در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: فراخوان چاپ جلد دوم مجموعه شاعران امروز، به تازگی منتشر شده است. انتشارات سرزمین اهورایی در سال 90 کارهای مربوط به این مجموعه را آغاز کرده و در سال 91 نیز جلد اول‌ آن را که حاصل تیم کارشناسی 5 نفره متشکل از محمدآزرم، شمس آقاجانی، پگاه احمدی، علیرضابهنام، بهزادخواجات بود، منتشر کرد... ( در مهر بخوانید )

[فراخوان جلد دوم کتاب شاعران امروز]

1به‌نام‌خداوند‏جان‏ و‏خرد

انتشارات سرزمین اهـورایی پس از اجرای موفق طرح  شاعران امروز در سال 1390 و منتشر کردن اولین مجلد از این کتاب در سال 1391  که با کارشناسی تیم 5 نفره‌ی داوران ( محمدآزرم، شمس آقاجانی، پگاه احمدی، علیرضابهنام، بهزادخواجات ) و استقبال مخاطبین گرامی همراه بود، اینک فراخوان مجلد دوم این مجموعه را با حضور داورانی متفاوت از شاعران حرفه‌ای ونام آشنای امروز اعلام می‌کند
گروه داوران ِ جلددوم:

هرمز علیپـور – ابوالفضل پاشـا- رویا تفتـی – بهاره رضـایی- روجا چمنـکار

||| شـــــــــــرايط |||
* شركت براي كليه شاعران پارسی‏ زبان ایرانی و غیر ایرانی آزاد است
* اشعار ارسالي در هيچ كتابي منتشر نشده باشند
*    ملاك انتخاب، اشعار سپيد و آزاد است
*    اشعار انتخابي، با ذكر نام و عكس هر شاعر و به ترتيب حروف الفبا منتشر مي‌شوند.
*اشعار بدون نام شاعر و در 5 نسخه به داوران ارسال می‌گردد و داوران از یک تا صد امتیاز به هر شعر می‌دهند، اشعاری که حداقل نیمی از مجموع بیشترین  امتیاز را کسب کرده باشند مجوز حضور در جلد دوم این کتاب را خواهند داشت.

ادامه مطلب ...

[جلد دوم شاعران امروز کلید خورد]

جلد دوم کتاب شاعران امروز انتشارات سرزمین اهـورایی کلید خورد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرزمین اهـورایی در نشستی که با حضور داوران این پروژه انجام شد ضمن گفت‌وگو در باره این طرح، بررسی تجربه‌های به دست آمده از فراخوان جلد اول و اصلاحات آن مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مفاد اولیه فراخوان نگاشته شد. این جلسه با حضور کارشناسان حاضرمجلد دوم شاعران امروز آقایان هرمزعلیپور و ابوالفضل پاشا و خانم بهاره رضایی و مدیر طرح این پروژه آقای مجید ضرغامی برگزار شد. گفتنی است

ادامه مطلب ...

[مقدمه ناشر بر جلد اول کتاب شاعران امروز]

به نام خداوند جان و خـرد


حدود يك دهه‏‌ی پيش طرح اوليه‌ي مجموعه شعر [شاعران امـروز] در كنار انتشار آثاري از شاعران نوگراي ايراني مانند نيما، سهراب، اخوان، شاملو، فروغ و...(كه ازسال 1369 در دستور كار اين انتشارات بوده ‏است)دربرنامه‏ي كاري این انتشارات قرار گرفت كه بنا به دلايل متعدد  تا اين تاريخ به تعويق افتاد. هدف اوليه از اجراي اين طرح شناسايي و معرفي شاعراني است كه در كشاكش طبيعي شعـر امروز فعال هستند. شرط انتخاب اشعار نظر گروهي ِكارشناسان اين مجموعه گذاشته شد. فكر اين طرح زماني عيني‌تر شد كه سالانه تعداد قابل‏توجه‌اي از شاعران براي چاپ اشعار با سرمايه‌ي شخصي خود به انتشارات سرزمين اهـورايي مراجعه مي‌كردند و از ما جواب منفي
مي‌شنيدند. شايد تعداد زيادي از اين شاعران شعرهاي خوبي هم داشتند اما به‏رغم هياهوي طبيعي شعر امروز ِپارسی‏كه زاده‌ي جبر زماني و مسيرهاي ناپيموده‌اي است كه پيش روي شاعران ‏امروز گشوده است و محصـول اشتياق از كشف افق‌هاي‏تازه است، به نظر نگارنده؛ شناسايي و معرفي شعرناب كه از درون‏مايه‏ها‌ي شاعرانه به مفهوم خاص برخوردار بوده و شامل مولفه‌هاي شعر امروزي باشد از ميان جريان‌هاي شعرامروز، كار بسیار دشوار و زمان‌بري ‏است.
به همين دليل براي پرهيز از اعمال نظر شخصي،كم‌تر شدن ضريب خطا و بهره‌وري از خرد جمعي براي اولين ‏بار از گروه 5 نفره‌اي براي انتخاب و داوري‏اشعاري كه به فراخوان [شاعران‏امروز] رسيده بودند استفاده ‏شد. منظور از شاعران امروز تمام شاعران پارسي زباني است كه در اين تاريخ و در اين برش‏زماني در کار ساختن شعر نو، سپید، نیمایی و یا تجارب آزاد  هستند. براي همين شرط سني براي شركت در اين فراخوان در نظر گرفته نشد. ازطرفي، داوران ‏جلد اول اين مجموعه از ميان ليست بلند بالايي از شاعران‏كاركرده‌ و آشنا به تجارب دو دهه‌ي اخير شعر انتخاب شدند. ملاك اوليه در انتخاب ‏ِگروه‏داوري مواردی مانند: نزديك بودن با فضاي شعرامروز، ديد و نگاه متفاوت از يك‏ديگر و استقلال نظر و در عين حال عدم تضاد شديد در آراء و نظرات، تجربه در اجراي طرح‌هاي مشابه، امانت داري و پرهيز از گروه‌بندي و... بودند. و پس از بررسی زیاد اين تیم از ميان اسامي شاعران، به عنوان داوران اولين مجلد [شاعران ‏امـروز] انتخاب شدند.

به دنبال فراخوان انتشارات، اشعار بسيار زيادي از شاعران پارسي زبان دنيا ( ايرانيان ساكن در شهر و روستاهاي ايران‏عزيز و ايرانيان ساكن در سراسر جهان، و شاعران پارسي زباني از افغانستان، تاجيكستان، بحرين ) به دبيرخانه‌ي [‏شاعران‌امـروز] رسيد. اسامي تمامي شاعران از اشعار رسيده برداشته شد و اشعار با جايگزين كردن شماره‌‏ به جاي نام شاعران به دست داوران گرامي رسيدند. هر داور براي هر شعر از يك تا صد امتياز خود را اعلام كرد و با کمی تاخیر امتيازها به دبيرخانه‌ي سرزمين اهـورايي رسيد و با هماهنگي قبلي با حضور اكثريت داوران از اسامي رونمايي شد. ملاك انتخاب، اشعاري بودند كه نيم بیش‏تر امتياز جمعي را دريافت كرده بودند. با اين حساب 42 شاعر از ايران، افغانستان و تاجيكستان انتخاب شدند. از آن‌جايي كه مبناي اين طرح استفاده از تیم داوري متفاوت در هر مجلد است و ناشر تصميم دارد اين كتاب را در چندین جلد منتشر كرده و سالانه از طريق فراخوان عمومي اشعار را دريافت نمايد، قرار شد اشعاري كه در اين فراخوان امتياز لازم را كسب نكرده‌اند این‏فرصت را داشته باشند تا در مجلد‌هاي بعدي كنار اشعارجديد و توسط تیم‏های پنج ‏نفره‏ی بعدی نیز داوري شوند.
انتخاب اشعار توسط گروه 5 نفره‏ی داوران برای کتاب [شاعران‏امروز] در نوع خود طرحی ابتكاري و نو است و همكاران ما در سرزمين اهـورايي با دقت و صرف وقت بسیار موفق به اجرای این طرح شده‏اند. اميدواريم نتایج مورد نظر حاصل شده و این کتاب، راه خود را براي مجلد‌هاي بعدي‏ باز كند.
کتاب [شاعران‏امروز] محصول دانش، نظرشخصی و البته تجربه‌ي گروه محترم داوری است. آن چه مي‌بيند مشتِ نمونه‌ي خرواري از شاعران و استعداد‌هاي شعر امروز پارسي است و مايه‌ي خرسندي است كه اين فراخوان مورد استقبال‏ شاعران، خصوصن شاعران عزیز پارسي زبان در ديگركشورها قرار گرفته است. اميد است با تكرار فراخوان و راهنمايي و حمايت مخاطبين گرامي و بهره‌گيري از نظرات متفاوت داوري در مجلدهای بعدی این ‏مجموعه نیز بتوانیم همانند این کتاب، نمونه‏های ‏خوبی ‏از اشعار [شاعران‌امـروز] را جمع‌آوري، کارشناسی و معرفي کنیم.
در پايان از تمام دوستـان و عزيزانـي كه مـا را در ايـن راه دشـوار همـراهي كـرده و با تشـويق‌هـا و حمايت‏هاي خـود ما را دلگـرم داشته‌اند تشكر كرده و خصوصن از داوران عزيز، كه با تمام گرفتاري‌هـاي كاري و بعضي نيز از راه دور در اين طرح شركت كرده‌اند سپاسگزاري مي‌نمايم.  

                                                             
محمد مجيد ضـرغامي- زمستان1391

[جلد اول کتاب شاعران امروز منتشر شد]

جلد اول از کتاب شاعران امروز منتشر شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرزمین اهـورایی این کتاب که طبق برنامه ریزی دبیرخانه این انتشارات و برای اولین بار با استفاده از نظر گروه داوران 5 نفره کارشناسی  (محمد آزرم، شمس آقاجانی، پگاه احمدی، علیرضا بهنام و بهزاد خواجات ) از طریق فراخوان در سال 1390 اطلاع رسانی شده، مشتمل بر آثار شاعران پارسی زبان  ایرانی، افغانی و تاجیک است که امتیاز لازم از تیم داوری را برای چاپ اشعار در این کتاب کسب کرده‌اند. مجید ضرغامی صاحب امتیاز و مدیر مسئول انتشارات سرزمین اهـورایی و مدیر طرح [شاعران امروز] درباره‌ی این طرح در مقدمه‌ی کتاب آورده است:  ( ادامه متن را در این‌جا بخوانید )

[شاعران‌امروزجلد1، منتشرمی‌شود]

shaeran_jeldبه گزارش پايگاه اطلاع رساني سرزمين اهـورايي جلد اول از مجموعه كتاب‌هاي [شاعران امـروز] مجوز چاپ دريافت كرده و در مسير چاپ قرار گرفت. مجيد ضرغامي صاحب امتياز و مدير مسئول انتشارات سرزمين اهـورايي گفت: « با توجه به مدت زمان طبيعي سپري شده براي دريافت مجوز چاپ اين كتاب اميدوارم جلد اول [شاعران امـروز] بعد از مراحل فني و آماده سازي به زودي منتشر شود.» وي افزود: « اين كتاب با صرف دقت و زمان زيادي در تمام مراحل برنامه ريزي و اجراي طرح و هماهنگي طرح و... اكنون به مرحله‌ي آماده سازي پيش از چاپ رسيده است و اين مهم حاصل همكاري و لطف تمام شاعران عزيزي است كه براي اين فراخوان از گوشه و كنار دنيا شعر ارسال كرده و به اين حركت گروهي اعتماد كرده اند و همچنين محصول تلاش و برنامه ريزي تيم 5 نفره‌ي داوراني است كه با تمام مشكلات با روي باز به اهميت اجراي اين پروژه پي بردند، وقت گذاشتند تا مجلد اول اين طرح به ثمر برسد» وي در مورد چگونگي اجراي اين طرح و اعلام فراخوان براي جلد بعدي [شاعران امـروز] افزود:« اميدوارم بعد از سپري شدن مراحل فني واجرايي و چاپ جلد اول اين كتاب، طبق برنامه ريزي قبلي مراحل اجرايي و زمان بندي  مجلد دوم اين مجموعه با اعلام اسامي 5 داور جديد آغاز شود و پس از آن از طريق پايگاه اطلاع رساني سرزمين اهـورايي و خبرگزاري‌ها فراخوان جلد دوم را اعلام نماييم» ضرغامي در خصوص مشكلات اين طرح گفت:« البته مشكلات اين قبيل كارهاي گروهي، هماهنگي و برنامه ريزي و آغاز چنين طرحي بسيار زياد است و به تمام اين مشكلات طبيعي مسايل حاشيه‌اي، و مشكلات اجرايي را نيز اضافه كنيد تا متوجه سختي اين اجراي اين قبيل آثار شويد. اين كتاب اولين تجربه كار گروهي داوري بود و در نوع خود كار جديدي است. اميدوارم با راهنمايي و نظر مخاطبين و دوستاران اين قبيل آثار ضعف‌هاي احتمالي در مجلدهاي بعدي برطرف شوند»

لازم به توضيح است جلد اول كتاب [شاعران امروز] با تيم 5 نفره‌ي داوران « محمد آزرم، شمس آقاجاني، پگاه احمدي، عليرضا بهنام، بهزاد خواجوات » طي فراخوان انتشارات سرزمين اهـورايي با اشعاري از پارسي زبانان ايران، افغانستان، تاجيكستان و بحرين و از ميان و تعداد انبوه اشعار رسيده از كشورهاي مختلف پذيرش آثار شد و از اين ميان اشعار تعدادي از شاعران امتياز لازم را به دست آورد. مجلد بعدي اين كتاب در آينده‌اي نزديك و طي فراخوان جديد با تيم جديد 5 نفره‌ي داوران از طريق سايت انتشارات سرزمين اهـورايي اطلاع رساني خواهد شد. مدير اين طرح مجيد ضرغامي است و اسامي شاعراني كه اشعاري از آنان در جلد اول اين كتاب منتشر خواهد شد به شرح زير است:

آرش نصرت اللهي
آزاده بشارتي
آزاده‌ فراهاني
ابوالفضل كمالي  
ابوالفضل نظري

احمد بيرانوند
اعظم كمالي  
اميرحسين نيكزاد
اميد بلاغتي
پروانه ستاري
حسين بهشتي
حكيم عليپور
رضا اسدي
زري شاه‌ حسيني 
شادي هادي نژاد
شهرام شهيدي
عفت كيميائي
علي سليماني
فاطمه روشن
فاطمه  سليماني
فرحناز پناه
كيانا برومند جاويد
ليلا جوينده
مبين اعرابي
مجتبي شفيعي
محمد آشور 
محمدرضا جعفري 
مريم رحماني
مسلم رحمتي  
منيره پرورش  
مهري جعفري
مهناز بديهيان
ميثم رياحي
ميثم مهرنيا
نرگس عظيمي
وحيد بكتاش
هادي هزاره
هاوري كريمي

آخرين مهلت دريافت مدارك از منتخبين جلد اول [ شاعران‌امـروز ]


با توجه به اطلاع رساني و پيگيري‌هاي مكرر دبيرخانه انتشارات سرزمين اهـورايي، از شاعران محترمي كه تا اين لحظه موفق به ارسال مدارك درخواستي دبيرخانه نشده‌اند درخواست مي‌شود حد اكثر تا پايان وقت اداري روز دوشنبه مورخ 8/اسفند/1390 مدارك لازم را از طريق پست پيشتاز و يا ايميل انتشارات سرزمين اهـورايي به دبيرخانه‌ي فراخوان تحويل دهند. بديهي است بعد از زمان اعلام شده مدارك مورد قبول نبوده و اشعار شاعران محترمي كه تا نهم اسفند مدارك درخواستي را ارسال نكنند در كتاب فوق منتشر نخواهد شد.

اسامي‌برگزيدگان‌فراخوان‌جلد اول[شاعران‌امـروز ]اعلام شد:

با اعلام نتايج از سوي  تيم داوري كتاب شاعران‌امـروز، اشعار 42 شاعر براي انتشار در جلد نخست از اين مجموعه كتاب‌ها انتخاب شدند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني سرزمين اهـورايي، مجيد ضـرغامي صاحب امتياز و مدير مسئول اين انتشارات با اشاره به برنامه ريزي‌هاي قبلي اين فراخوان اعلام كرد: « با توجه تقويم فراخوان و تاخيري كه به دليل مشكلات شخصي يكي از داوران محترم به وجود آمد؛ نتايج نهايي داوري در پايان دي‌ماه به دبيرخانه اين انتشارات رسيد و از آن تاريخ با برنامه‌ريزي و پيگيري همكاران، امتيازهاي رسيده ثبت و با مشخص شدن مجموع امتيازهر اثر و در نظر گرفتن حد نصاب امتياز اشعار، 42 شاعر امتياز لازم جهت درج شعر در جلد نخست كتاب شاعران امـروز را كسب كردند.» ضرغامي اسامي  شاعراني كه اشعاري از آن‌ها امتياز لازم را كسب كرده‌اند را به ترتيب الفبا و به شرح زير اعلام كرد:

1-آرش نصرت اللهي   2- آزاده بشارتي   3- آزاده‌ فراهاني   4- ابوالفضل كمالي    5- ابوالفضل نظري    6- احمد بيرانوند    7- اعظم خواجه‌اُف «خجسته» ( ‌از‌تاجيكستان )    8- اعظم كمالي    9- اميد بلاغتي    10- اميرحسين نيكزاد    11- پروانه ستاري    12- پوياعزيزي    13- حسين بهشتي    14- حكيم عليپور ( از افغانستان )    15-رضا اسدي ( از افغانستان )    16- زري شاه‌ حسيني    17-شادي هادي نژاد   18- شهرام شهيدي    19- عفت كيميائي    20- علي سليماني    21- فاطمه سليماني    22- فاطمه روشن ( از افغانستان )    23- فرحناز پناه    24- كيانا برومند جاويد    25- ليلا جوينده    26- مبين اعرابي    27- مجتبي شفيعي    28- محمد آشور    29- محمدرضا جعفري    30- مريم رحماني    31- مسلم رحمتي    32- منيره حسيني    33- منيژه پرورش    34- مهدي عباسي زهان    35- مهري جعفري    36- مهناز بديهيان    37- ميثم رياحي    38- ميثم مهرنيا    39- نرگس عظيمي    40- وحيد بكتاش (از افغانستان )    41- هادي هزاره ( از افغانستان )    42- هاوري كريمي

ادامه مطلب ...

جمع‌بندي‌امتياز‌ها‌وبررسي‌اشعار‌‌جلد‌اول‌كتاب‌[شاعران‌امروز]

به گزارش پايگاه اطلاع رساني سرزمين‌اهـورايي عصر دوشنبه 3/بهمن‌ماه/1390 آن تعداد از داوران فراخوان كتاب [شاعران‌امـروز] كه در تهران حاضر بودند طبق قرار قبلي در دفتر انتشارات سرزمين‌اهـورايي حاضر شده و بعد از بررسي امتيازهاي داوري خود و ديگر داوران در جريان چگونگي جمع بندي امتيازهاي جلد اول اين كتاب توسط دبيرخانه‌ي  فراخوان [شاعران‌امـروز] قرار گرفتتند و  پس از مشخص شدن مجموع امتيازهاي در نظر گرفته شده توسط گروه داوري براي هر شعر، به جمع بندي نهايي و بازديد از اسامي شاعراني كه اشعار خود را براي اين فراخوان ارسال كرده بودند، پرداختند.

به گفته‌ي خانم سميه‌مقيسه، دبيرخانه‌ي سرزمين اهـورايي در حال حاضر در حال طبقه بندي  اشعار اين فراخوان  بر اساس جمع امتيازهاي دريافتي از هر داور است و اسامي نهايي شاعراني كه اشعاري از آن‌ها حد نساب امتياز براي چاپ در جلد اول كتاب [شاعران امـروز] را دريافت كرده است، حد اكثر تا پايان وقت اداري روز چهارشنبه 5/بهمن‌ماه/1390 از طريق سايت اين انتشارات اعلام عمومي خواد شد.

[اشعار رسیده برای نخستین مجلد از شاعران امـروز در حال داوري]

به گزارش پايگاه اطلاع رساني سرزمين اهـورايي جلد اول كتاب شعر شاعران امروز كه اشعار آن از طريق فراخوان به دبيرخانه‌ي اين انتشارات رسيده است در حال حاضر در مرحله‌ي داوري است. بر اساس قرار قبلي، داوران اين فراخوان بايد نتايج بررسي و امتياز دهي خود را تا پايان آذرماه 1390 به انتشارات اعلام مي‌كردند كه تا به حال سه داور نتايج بررسي خود را اعلام و دو نفر از داوران  به دليل مشكلات شخصي يك هفته زمان بيش‌تر نياز داشته اند.

از آن جايي كه انتخاب اشعار ارسالي اين فراخوان بر اساس اكثريت آراء داوران و از 100 امتياز مشخص مي‌گردد، انتشارات سرزمين اهـورايي اميدوار است حدود 10 روز بعد از دريافت نتايج كامل داوري اشعاري كه به اكثريت آراء بيش‌ترين امتياز را دريافت كرده‌اند را انتخاب و نتايج آن را از طريق اين سايت و خبرگزاري‌ها اعلام كند.

صفحه 1 از 2

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی