انتشارات اهورا

[عاشقانه‌های فدریکو گارسیا لورکا منتشر شد]

lorkaokبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرزمین اهـورایی کتاب « ستاره‌ی عاشق پیشه» با فروست 8 از مجموعه شعر جهان انتشارات سرزمین اهـورایی شامل عاشقانه‌های لورکا با ترجمه شاعر و مترجم نا‌م آشنا رضا معتمدی منتشر شد.
فدریکو گارسیا لورکا بی‌تردید یکی از بلند آوازه ترین شاعران نیمه‌ی اول قرن بیستم اسپانیاست که در مدت کوتاه زندگی سراسر شورانگیز و پر آفرینش و دردناک خویش توانست هم در زمینه‌ی شعر و هم نمایش آثار بسیار بیافریند و از این راه آوازه و محبوبیت خود را به سراسر اروپا و آمریکای شمالی و جنوبی برساند. اما آن‌چه بیش از همه سبب ساز محبوبیت عالمگیر او شد نحوه‌ی مرگ دلخراش و دردناک‌ او بود که در بحبوحه‌‌ی جنگ‌های داخلی اسپانیا در سال 1936 اتفاق افتاد. ژاندارم‌ها او را در نیمـه‌های یکی از شبهای ماه اوت بازداشت می‌کنند و همان شب زیر نگاه عریان ماه و در سکوت تپه‌ها و جاده‌های خاکی دهکده‌ی ویـزنار (viznar) توسط فاشیست‌های فرانکو او را به رگبار گلوله می‌بندند. جسد و محل دفن لورکا هیچگاه نه پیدا و نه معلوم شد و همین امر از همان زمان تا کنون بر زندگی و شعر لورکا هاله‌ای اسرارآمیز و پر رمز و راز کشیده است.
عاشقانه‌های لورکا در بردارنده‌ی سروده‌های متفاوتی از این شاعر پر آوازه است که نگاه خاص و انسانی او را به مقوله‌ی عشق نشان می‌دهد.

ترانه

به چشمان تو می‌نگرم من
که شوخ و کنجکاوند
و تو دهان مرا
غرق گل بوسه می‌کنی.


(همیشه ساعت‌ها آهنگ یکنواختی تکرار می‌کنند
و شبها همان ستارگان همیشه را).

شکفته می‌شود قلبم
همچون گلی در آفتاب
با گلبرگ‌های زیبا
(همیشه ساعت‌ها آهنگ یکنواختی تکرار می‌کنند
و شبها همان ستارگان همیشه را).

در خانه ام گریسته ام من
همچون شهزاده‌ی افسانه‌ای
برای همه‌ی مزارع طلائی
که از نبرد گریزانند
(همیشه ساعتها آهنگ یکنواختی تکرار می‌کنند
و شبها همان ستارگان همیشه را).

از کنار تو دور می‌شوم
(در خفا دوست دارمت).
چشمانت را از یاد برده‌ام
دستها
و طره‌ی گیسوانت را نیز.
لیک نقش پروانه‌ی بوسه‌ی تو
بر پیشانیم دریاد خواهد ماند.
(همیشه ساعتها آهنگ یکنواختی تکرار می‌کنند
و شبها همان ستارگان همیشه را).

شما می‌توانید کتاب « ستاره‌ی عاشق پیشه» که در قطع رقعی با ترجمه رضا معتمدی و با مدیریت هنری و طرح جلد مجید ضرغامی توسط انتشارات سرزمین اهـورایی منتشر شده است را از کتابفروشی‌ها و یا از طریق فروشگاه مجازی سایت انتشارات تهیه کنید و یا در صورت تمایل آن را از کتاب‌فروشی اهـورا نمایندگی شمال تهران انتشارات سرزمین اهـورایی واقع در میدان تجریش بازار تجاری قائم طبقه هنر شماره 3186 تهیه کنید.

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی