انتشارات اهورا

[نمایشنامه‌ی دوزخ از ژان‌پل‌ساتر در تاره‌های نشر سرزمین اهورایی]

22[سیب آوردم... سیبِ سرخِ خورشید]

#نمایشگاه_کتاب
نمایشنامه‌ی دوزخ نمایشنامه‌‌ی ارزشمند  #ژان_پل_سارتر با ترجمه‌ی به روزِ دکتر #علی_سلامی  در فروست  جهانِ نمایش  انتشارات در نمایشگاه کتاب سی و یکم برای اولین بار در غرفه‌ی انتشارات سرزمین اهورایی عرضه خواهد شد.

«دوزخ» اثر ژان پل سارتر (1980-1905) با عناوین مختلفی همچون «دوزخ»، «خروج ممنوع!»، «بن‌بست» و «درِ بسته» در زبان‌های مختلف ترجمه شده است. این نمایش فلسفی که در سال 1945 منتشر شد، به این مسئله می‌پردازد که دوزخ بیش از آنکه حالتی باشد که خداوند خلق کرده باشد، حالتی‌ست که انسان‌ها برای یکدیگر به‌وجود می‌آورند: دوزخ دیگران‌اند.
نمایش با ورودِ خدمتکاری آغاز می‌شود که سه نفر را که به‌تازگی از دنیا رفته‌اند را به درون اتاقی هدایت می‌کند: گارسِن، یک انقلابی که به آرمان‌هایش خیانت کرده و می‌خواهد مطمئن شود که انگِ بزدلی به او نمی‌زنند و خیال می‌کند به خاطر این در دوزخ است که با همسرش بدرفتاری کرده است؛ استِل، زن هوسرانی که فرزند نامشروعش را به قتل رسانده و باعث شده پدر آن کودک دست به خودکشی بزند؛ و اینِز، یک زنِ فاسد که تنها به این فکر می‌کند که زنان دیگر را اغفال کند. در ظاهر، تمام این شخصیت‌ها باهوش و عاقل هستند و قادرند در مورد وضعیت خود عاقلانه بیندیشند. برای مدتی پس از مرگ، حتی هنوز می‌توانند دوستان و عزیزانشان را در روی زمین ببینند. پس این دوزخ چگونه جایی است؟ سارتر تصویری به بیننده یا خواننده ارائه می‌دهد که آن‌قدر پریشان‌کننده است که می‌تواند باعث شود هر گناهکاری توبه کند تنها به شرطی که  بتواند از سرنوشت تحمل‌ناپذیرِ ابدیتی که قرار است در کنار دیگران  بگذراند رهایی یابد.


@ahoorapress #نمایشگاه_کتاب_تهران  #انتشارات_سرزمین_اهورایی در سی‌ویکمین
نمایشگاه کتاب تهران با نمایشنامه‌ای از ژان پل سارتر با ترجمه دکتر علی سلامی  با عنوان
"دوزخ" در انتظار شما است.

شبستان راهرو 18 غرفه‌ی 4

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی