انتشارات اهورا

[رمان جدیدی از دانیل کلمان در نمایشگاه کتاب تهران]

9-2#نمایشگاه_کتاب

 
یک کتاب بیش‌تر بخوانیم
 

رمان "شهرت" اثر دانیل کلمان، با ترجمه‌ی دکتر مهوش غلامی در غرفه‌ی انتشارات سرزمین اهورایی در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه و رونمایی خواهد شد. دانیل کلمان رمان نویس آلمانی در سال 1975 در مونیخ به دنیا آمد. پدرش کارگردان و مادرش هنرپیشه بود. او در مدرسه‌ای مذهبی در وین تحصیل کرده و هم اکنون نیز در برلین و وین زندگی می‌کند. تا کنون چهار رمان و یک مجموعه داستان کوتاه نوشته که رمان‌هایش به بیش از چهل زبان ترجمه شده است. کلمان جوایز ادبی متعددی را به خود اختصاص داده از جمله: جایزه‌ی کاندید در سال 2005، جایزه‌ی کلایست در سال 2006، جایزه‌ی توماس‌مان در سال 2008 و جایزه‌ی سونس در سال 2011.
رمان "شهرت" رمانی برجسته، هوشمندانه، کنایه‌آمیز و طنزآلود است که ساختار زیبا و جذابی دارد. کلمان در این رمان اثرات تکنولوژی روی دید ما از واقعیت را مورد بررسی قرار می‌دهد. اگر چه ممکن است موضوع ابتدا موضوعی فکری و درونی به نظر رسد اما این بررسی در طی مجموعه‌ای منظم و جالب از داستانهایی انجام گرفته که در آن، شخصیت‌ها و دیدگاه‌ها، واقع‌گرایانه و در عین حال هجوگونه نشان داده شده‌اند و البته عنصر طنز نیز در آن مشهود است. او این سؤال  را مطرح می‌کند که وقتی ما ساعت‌ها از زندگی خود را صرف "ارتباط" از طریق اینترنت می‌کنیم در این صورت چه تعریفی برای واقعیت می‌توانیم داشته باشیم؟ وقتی برای چت کردن در تالار‌های گفتگو به جای اسم واقعی خود از اسامی مستعار استفاده می‌کنیم و برای خودمان زندگی‌ داستانی جدیدی خلق می‌کنیم، واقعیت کجاست؟
 با تلفن همراه باهم گفتگو می‌کنیم، با تلفن همراه فیلم می‌گیریم و گاهی این فیلم‌ها را در  یوتیوب قرار می‌دهیم تا دنیا نیز آنها را ببیند. این بُعد از واقعیت چقدر "واقعی"است؟ شهرتی که اغلب هنرپیشه‌ها و نویسنده‌ها کسب می‌کنند تا چه حد "واقعی"است؟ داستان‌هایی که کلمان دراین رمان گردآورده همه به نحوی به همین فاصله‌ی کوتاه بین واقعیت و مجاز و داستان می‌پردازند.
این نُه داستان در کلافی پیچیده به هم مرتبط هستند و در هر کدام کلیدهایی برای وارد شدن به داستان‌های بعدی نهفته است. هر اسمی که در یک داستان می‌آید یا گاهی جمله‌ای که به شکلی خود را برجسته نشان می‌دهد در واقع به داستان دیگری در جای دیگری از رمان اشاره دارد که وقتی خواننده به آن داستان می‌رسد ناگهان در ذهن به‌صورت فلش-‌‌ بک زنده می‌شود.

رمانِ ویونا به فلمِ مهدی اخوان لنگرودی و با ویرایش غلامحسین سالمی با فروست شماره‌ی7 ادبیات داستانی ایرانِ انتشارات سرزمین اهورایی با گرافیک و طرح جلد مجید ضرغامی منتشر شده است و به زودی در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در غرفه‌ی ناشر رونمایی و عرضه خواهد شد. لازم به ذکر است سال گذشته از مهدی اخوان لنگرودی  مجموعه شعر وطن در انتشارات سرزمین اهورایی منتشر شده است

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی