انتشارات اهورا

[‌اشعار‌ی‌از‌دیانا‌باربـو،شاعررومانیایی‌برای‌اولین‌باردر‌ایران‌ونمایشگاه‌کتاب‌سی‌ام]

diyana-barbo#نمایشگاه_کتاب
 
یک کتاب بیش‌تر بخوانیم
 
برای اولین بار در ایران مجموعه شعری از دیانا باربو در تازه‌های نشر سرزمین اهورایی منتشر شد. کتاب "عاشقانه‌های بی پایان" با ترجمه النارودیکا ایله‌آ ( کاظمی) در فروست شعر جهان انتشارات سرزمین اهورایی برای اولین بار در سی‌امین نمایشگاه کتاب تهران عرضه و رونمایی خواهد شد. خانم دیانا باربو اهل کشور رومانی، به سال 1962 میلادی در شهر پراهوا به دنیا آمده و همانجا زندگی می‌کند. او در زمینه تاریخ و فلسفه دانش‌آموخته و در رشته تاریخ مدرک دکترا دارد. پدر دیانا، الکساندرو باربو استاد پژوهشگر برجسته تاریخ و مادر او کلئوپاترا کارمن باربو استاد زبان و ادبیات رومانی است.
    دیانا از پانزده سالگی سرودن شعر را آغاز کرده و از زمان دانشجویی تا به امروز جوایز متعددی دریافت کرده است. معتبرترین جایزه ادبی کشور رومانی به نام میهای امینسکو شاعر بزرگ آن سامان است که یک دوره آن به خانم باربو تعلق گرفت. او جایزه ادبی مهمی نیز از کشور بلغارستان دریافت کرده است. دیانا در سال 1993 میلادی کتاب شعر روز تولد را منتشر کرد و در سال 2000 کتابی را با عنوان آثار شاعرانه ( گزیده سروده‌های شاعران رومانیایی) را به دست چاپ سپرد. او در سال 2008 میلادی کتاب پژوهشی تاریخی مهمی  با نام " اشراف زادگان رومانیایی " انتشار داد. در سال 2015 میلادی شمعهای روشن، خانه پر از کتاب و کاغذ دیانا را به آتش کشیدند و تمام دست نوشته‌های او را از بین بردند. او توانست یک دفتر شعر نیم‌سوخته را نجات دهد که در برگیرنده سروده‌هایی است که برگردان آن در کتاب عاشقانه‌های بی‌پایان در ایران و توسط ناشر منتشر شده است. همچنین خانم النا رودیکا ایله‌آ ( کاظمی) مترجم اهل رومانی این کتاب با تسط به زبان فارسی ترجمه‌ای عالی و بی‌نقص از این کتاب را به فارسی‌زبانان جهان هدیه داده است.
 
از شعرهای‌کتاب:
 

وقتی که من زنم

زیبا مثل شهابی درخشان
چرا تعجب می‌کنید که از جلو چشمتان ناپدید می‌شوم؟
سریع مثل تیر
دقیق مثل حادثه
چگونه یک نفر مرا دوست داشته باشد
وقتی من زنم
فرشته‌ام
شیطانم و شاعرم ؟!


 
 
 
کتاب عاشقانه‌های بی‌پایان مجموعه شعرهای دیانا باربو با ترجمه‌ی النا رودیکا ایله‌آ ( کاظمی) در فروست شماره‌ی37 شعر جهان انتشارات سرزمین اهورایی با گرافیک و طرح جلد مجیدضرغامی منتشر شده است و به زودی در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در غرفه‌ی ناشر رونمایی و عرضه خواهد شد.

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی