انتشارات اهورا

[برای اولین بار برگزیده شعر دهه‌ی هفتاد در نمایشگاه کتاب عرضه می‌شود]

70کتاب برگزیده شعر دهه‌ی هفتاد که به انتخاب ابوالفضل پاشا، رضا چایچی و بهزاد خواجات و به اهتمام مجید ضرغامی جمع آوری شده است اشعاری از شاعران دهه‌ی هفتاد را منتشر می‌کند که به اعتقاد و آراء انتخاب کنندگان از بهترین شعرهای شاعران آن نحله‌ی شعری بوده است. این کتاب بی‌نظیر و جنجالی که برای اولین بار گزیده‌ای هدفمند و کارشناسی شده از شعر دهه‌ی هفتاد را به مخاطبین خود معرفی می‌کند در بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران سالن دو راهرو 3 غرفه‌ی انتشارات سرزمین اهورایی شماره‌ی 643 معرفی و عرضه می‌شود. گردآورندگان این اثر در مقدمه‌ی این کتاب در باره‌ی شعر دهه‌ی هفتاد، دلیل انتخاب شاعران این کتاب و علت عدم انتخاب بعضی از شاعران مطرح و منسوب به آن دهه سخن گفته‌اند.در بخشی دیگری از مقدمه‌ی این کتاب آمده است:

" ... شعر دهه‌ی هفتاد، شعر شاعرانی‌ست که پیش از این به ویژگی‌های کلی روش آنان اشاره کردیم. بحث در خصوص این شاعران بحث تقویمی نست بل‌که باید تحول‌ها را در کار آنان ارزیابی کنیم؛ شعر این شاعران در عین حال که به شاعران سلف و شیوه‌های آنان احترام می‌گذارد و به دست‌آوردهای هنری آن عزیزان وفادار است، نسبت به روش‌های آنان گامی جدیدتر تلقی می‌شود. شاعران هفتاد در عین احترام به شاعران پیشین، روش‌هایی پیشرفته‌تری را در نظر داشتند و برای اثبات آرمان‌های شعری خود و دفاع از این آرمان‌ها بسیار کوشیدند و حتا سیلی خوردند. البته یادآور شویم که نام یا عنوان شاعران دهه‌ی هفتاد در خصوص این شاعران، به شکلی شتاب زده و ارتجالی انتخاب شد و چیز عجیبی هم نبود که این نوع شعر یا این گروه از شاعران نام دیگری داشته باشند.
اکنون اگر بخواهیم شعر دسته‌ی بعدی شاعران این دهه را بررسی کنیم باید همان عنوان شعر در دهه‌ی هفتاد و بحث تقویمی را در نظر بگیریم که شاعران این دسته اگر چه در این دهه حضور داشته‌اند اما جزو شاعران دهه‌ی هفتاد به شمار نمی‌آیند؛ چرا که ویژگی‌های شعر شاعران دهه‌ی هفتاد را در شعر خود رعایت نکرده‌اند. برای روشن‌تر شدن مطلب نام مهم‌ترین شاعران این گروه را که نام و شعرشان در این مجموعه نیامده است به ترتیب حروف الفبا ذکر می‌کنیم و بعد توضیحات بیش‌تری را می‌افزاییم: محمد آزرم/ شمس آقاجانی/ ندا ابکاری/ هوشیار انصاری‌فر/ علی باباچاهی/ نسرین جافری/ عباس جبیبی بدرآبادی/ امید حلالی/ شهرام رفیع زاده/ م. روانشید/ فرامرز سه‌دهی/ اعظم شاهبداغی/ فریاد شیری/ فریبا صدیقیم/ ایرج ضیایی/ محمدحسین عابدی/ علی عبداللهی/ کسرا عنقایی/ آزیتا قهرمان/ سایر محمدی/ و شاعران دیگری از این گروه...
اگر نام و شعر این شاعران یا شاعران دیگری از این دست در این مجموعه وجود ندارد دال بر آن نیست که در کار این عزیزان خلاقیت وجود نداشته است بل‌که باید تأکید کنیم که در کار اغلب این عزیزان خلاقیت و نوآوری و فراروی‌های بسیار وجود دارد اما شعر این بزرگواران ویژگی‌های شعر دهه‌ی هفتاد را ندارد یا آن‌که احتمال‌های دیگری را می‌توان در نظر گرفت:
1. عده‌یی بعدها از حضور در گروه شاعران دهه‌ی هفتاد برائت جستند و خود را از شاعران دهه‌ی هفتاد جدا دانستند.
2. عده‌یی بدون آن‌که برای انگاره‌ها و آرمان‌های شعری خود بکوشند و سیلی بخورند سرِ سفره‌ی آماده‌ی استاد خود نشستند و از این رهگذر شعر خود را به گوش مخاطب رساندند.
3. شعر عده‌یی پیش از دهه‌ی هفتاد و مثلن در دهه‌ی پنجاه یا شصت مطرح شده بود و البته در دهه‌ی هفتاد هم به لحاظ تقویمی به کار خودشان ادامه دادند و حتا برخی از این شاعران، از شاعران دهه‌ی هفتاد تأثیر هم پذیرفتند.
4. از میان عده‌یی که در اواخر دهه‌ی هفتاد با تأسی به شاعران هفتاد به این گروه پیوستند چند نفر این راه را به شکل حرفه‌یی ادامه دادند که نام و شعرشان در این کتاب هست اما شعر چند نفر دیگر، معاییر این نوع شعر را به طور کامل دارا نبود یا اگر بود در سال‌های بعدی نخواستند یا نتوانستند این راه را به شکل اصولی ادامه دهند. 5. عده‌یی از همان آغاز دهه‌ی هفتاد حضور داشتند اما ویژگی‌های شعر هفتاد را در شعرشان رعایت نمی‌کردند و متأسفانه نام‌شان به تسامح با نام شاعران هفتاد گره خورده بود.


6. عده‌یی هم بودند که اگر ادامه می‌دادند یا کوتاه نمی‌آمدند قدر مسلم امروزه از شاعران هفتاد شمرده می‌شدند اما شعر را رها کردند یا روش خود را تغییر دادند یا آن‌که به شاعران سلف پیوستند و معاییر آنان را در شعر خود به کار گرفتند و در مجموع شعرشان سمت و سوی دیگری پیدا کرد.
و مطلب آخر این‌که بی‌شک این اولین گزینه‌یی‌ست که آثار شاعران دهه‌ی هفتاد را به عنوان یکی از تکانه‌های مهم شعر امروز در خود جای می‌دهد و راه برای گزینه‌هایی از این دست، با چشم‌اندازها و سلایق دیگر مسدود نیست. البته می‌پذیریم که این جریان، مثل اغلب جریان‌های شعر امروز، در شکل اولیه‌ی خود و به لحاظ کمّی امروزه استمراری آرام‌تر دارد، اما هرگز نمی‌توان نافی نقش سترگی بود که این جریان در تالار هزارآیینه‌ی شعر امروز فارسی پرداخته است چرا که هیچ حرکتی در تاریخ گم نمی‌شود و اگر نیک بنگریم، سلول‌های فعال آن در تمام جریان‌های پس از خود با چشم نیمه مسلح نیز تماشایی‌ست، که از تمام چراغانی‌های بشکوه، تنها خاطره‌یی می‌مانًَد و نوری که در ما نشسته تا سیراب شویم و نیز تشنه‌تر از طعمی که به جان چشیده‌ایم و هفتاد هم اگر گذشته باشد، آدابش تا هنوز پابرجاست، آن‌جاست! خود بنگرید! "
شاعرانی که اشعارشان در این کتاب آمده است عبارتند از: " شیوا ارسطویی/ ابوالفضل پاشا/ رضا چایچی/ بهزاد خواجات/ بهزاد زرین پور/ یزدان سلحشور/ آفاق شوهانی/ علی عبدالرضایی/ مهرداد فلاح/ مهرنوش قربانعلی/ هیوا مسیح/ حافظ موسوی/ گراناز موسوی/ نازنین نظام شهیدی/ کوروش همه‌خانی/ و رسول یونان /پگاه احمدی/ علی‌رضا بهنام/ و رزا جمالی"

کتاب برگزیده شعر دهه‌ی هفتاد که با بررسی و انتخاب سه شاعر شناخته شده و فعال در جریان شعر هفتاد جمع‌آوری شده است. انتشارات سرزمین اهورایی ضمن احترام به نظر جمع‌آوری کنندگان این کتاب منحصر به فرد آماده است آثار تحقیقی و علمی دیگری که به شناسایی بهتر جریان شعر هفتاد کمک کرده و روایت احتمالی دیگری از این نحله‌ی شعری دارند را مانند دیگر آثار تحقیقی بررسی و منتشر کند.

برگزیده شعر دهه‌ی هفتاد به انتخاب ابوالفضل پاشا، رضا چایچی، بهزاد خواجات و با طرح و گرافیک مجید ضرغامی با فروست دوازدهم شعر امروز در بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی تهران سالن 2 راهرو 3 غرفه شماره 643 انتشارات سرزمین اهورایی عرضه خواهد شد. و همزمان از طریق شرکت‌های معتبر پخش کتاب مانند پخش گسترش و پخش ققنوس به کلیه‌ی کتاب‌فروشی‌های سطح کشور پخش خواهد شد.

!

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی