انتشارات اهورا

[شعرهای واکوفسکی برای اولین بار در ایران منتشر شد و به نمایشگاه کتاب آمد]

vakoski«عشق با کُت‌شلوار راه‌راه» عاشقانه‌های دیان واکوفسکی به ترجمه طیبه شنبه زاده توسط انتشارات سرزمین اهـورایی منتشر شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرزمین اهـورایی  کتاب « عشق با کُت‌شلوار راه‌راه » برگزیده‌ای از اشعار  عاشقانه‌ی واکوفسکی که برای اولین بار در ایران ترجمه و منتشر شده است و شماره فروست 30 شعر جهان این انتشارات را از آن خود کرده است در نمایشگاه کتاب بیست و نهم و در غرفه‌ی انتشارات سرزمین اهورایی واقع در سالن شماره‌ی دو راهرو سه غرفه‌ی شماره 643 عرضه خواهد شد.

دیان واکوفسکی (از شاعران نسل بیت آمریکا)در سوم آگوست 1937 در کالیفرنیا به دنیا آمد.در سال 1960 موفق به دریافت لیسانس هنر از دانشگاه کالیفرنیا شد . او در کارگاه شعر تام گان با شعرهای مدرن آشنا شد که تاثیر به سزایی در سبک نوشتن وی گذاشت.اولین شعرهای او به  عنوان بخشی از جنبش شعری عمیق تصویری یاد می شودکه شامل شعرهای جری روتنبرگ،روبرت کلی و کلایتون اشلمن می شود.او از جمله شاعران نسل بیت آمریکا و شاعران نسل اعتراف(همچون اسنادگراس و آن سکستون)محسوب می شود.در سال 1980 اشعار او مورد توجه شایانی قرار گرفت.او به تاثیرپذیری اش از ویلیام کارلوس ویلیامز،آلن گینزبورگ وچارلز بوکوفسکی اذعان دارد.
دیان واکوفسکی در کتاب مقالات نیویورک تایمزبه عنوان شاعری مهم و تاثیرگذار یاد می شود.بسیاری او را به دلیل دید تجربه گرا و صدای منحصربه فردش ،یکی از پیشروترین شاعران معاصر آمریکا می دانند.شعرهای دیان واکوسکی به شدت متاثر از تجربه های ناخوشایند دوران کودکی و روابط ناموفق و دردناکش با مردهاست.نوشته های او اغلب اتوبیوگرافی گونه و شگرد او روبه رو شدن و تبدیل کردن هراس های شخصی به هنراست.


هرچند برخی منتقدان براین باورند که موضوعات شعردیان قابل درک نیست به خصوص افراط در تکرار خشمی که علیه مردها دارد اما برخی دیگر می گویند شعرهای او به شکلی حرفه ای انعطاف پذیر و واضح است و نا ملایمت ها و ناخوشی ها ، بیشتر از او شاعری مردمی ساخته تا شاعری شگفت انگیز.عده ای دیگر از منتقدان براین باورند که اکثر مردم به اندازه ای خشمگین هستند که از به هم ریختگی ها و ویرانی های عاطفی و احساسی که دیان ازآن ها حرف می زند لذت ببرند آن ها می گویند همین خشم و انزجار است که از واکوسکی شاعری نافذ و جذاب ساخته است... واکوفسکی شاعر سیاهی ها و تباهی هاست.شاعری به جا مانده از نسل آشفته و داغان بیت.او در حال حاضر استاد درس نویسندگی خلاق در دانشگاه می شیگان است و با همسرعکاسش روبرت تونی در می شیگان زندگی می کند.اشعار او در بیش از بیست مجموعه کتاب  به چاپ رسیده است. دیان واکوفسکی در سال 1989 موفق به دریافت جایزه ی ویلیام کارلوس ویلیامز شده است.

از شعرهای کتاب:

 

تصویرسیاه و سفید یک دختر

دختری نشسته در اتاقی تاریک
بسیار زیبا
آلوها از درخت افتاده اند
بادهای سرد از حوالی غازها می وزند بر موهاش.
تاریک است اتاق
و غازهای سرگردان
می شورند بر ذهن
و روزنه ها را می بندند بر راز سیاه.
تنها نیست
صدایی است از صدها بال زدن
از میوه های لهیده بر زمین تار
بویی از گذشت زمان.

دختری نشسته در اتاقی غیرمعمول
شانه می کند موهای غیر معمول
بال بال زدن غازها آلوها را شکسته از شاخه
و باد هرچیزی را منجمد کرده است
برای حفاظت  دختری در اتاق تاریک
دختری به حال شانه کردن موهای غیر معمول زمستانی اش.

دختری نشسته در تصویر
در پیش زمینه ای تاریک
به شانه کردن موهاش.
بسیار زیباست
و باد آلوها را شکسته و تارو مارکرده غازها را.
زمستان است.
صدای بال زدن غازها چنان بالاست
که صدایی نمی شنوم
اما می بایست خیره بنگرم در تصویر
و ادامه دهم شانه زدن موهای سیاه غیر معمول ام را.

 

 

 

مجموعه شعر «عشق یا کت‌شلوار راه‌راه» عاشقانه‌های دیان واکوفسکی برگردان طیبه شنبه زاده با فروست 30 شعر جهان و با طرح جلد و گرافیک مجید ضرغامی در بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی تهران سالن 2 راهرو 3 غرفه شماره 643 انتشارات سرزمین اهورایی عرضه خواهد شد. و همزمان از طریق شرکت‌های معتبر پخش کتاب مانند پخش گسترش و پخش ققنوس به کلیه‌ی کتاب‌فروشی‌های سطح کشور پخش خواهد شد. از خانم شنبه‌زاده ترجمه‌ی کتاب عاشقانه‌های آن سکستون نیز در سرزمین اهورایی منتشر شده است.

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی