انتشارات اهورا

[محمدعلی سپانلو با بیمارستان کافکا به نمایشگاه کتاب می‌آید]

kafkaآخرین مجموعه شعر شاعر فقید تهران زنده‌ یاد محمدعلی سپانلو در نمایشگاه کتاب تهران رونمایی و عرضه خواهد شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سرزمین اهورایی کتاب " بیمارستان کافکا " آخرین اثر م _ ع . سپانلو که در برگیرنده‌ی یک شعر بلند چند اپیزودی و حدود بیست شعر مستقل است در زمان حضور شاعر و توسط وی جمع‌آوری شده و اکنون در سالگرد درگذشت سپانلو در روزهایی برگزاری بیست‌ و نهمین نمایشگاه کتاب تهران در غرفه‌ی انتشارات سرزمین اهورایی ارائه می‌شود. بیمارستان کافکا و (اشعار دیگر) که هم‌اکنون آخرین مراحل چاپ و صحافی را طی می‌کند در قطع رقعی و حدود 104 صفحه با فروست هفدهم شعر ایران در شهر آفتاب سالن 2 راهرو 3 غرفه شماره 643 انتشارات سرزمین اهورایی عرضه خواهد شد.

مجید ضرغامی در بخشی از مقدمه‌ی این کتاب آورده است: " بیمارستان کافکا آخرین اثر محمدعلی سپانلو است که اینک بعد از رفتن جسمانی او روانه ی بازار نشر می شود.  نگارنده به غیر از آشنایی با او، شانس این را داشتم که با نظارت وی سه مجموعه شعر او را منتشر کنم. یکی کتاب پاییز در بزرگ راه که بعد از گذشتن حدود ده سال از چاپ نخست آن و نایاب بودنِ این کتاب، در سال 1393 در سرزمین اهورایی به چاپ دوم رسید. سپان از این کتاب به عنوان بهترین اثر خود یاد می کرد.
دیگری کتاب منتخب اشعار م - ع . سپانلو بود که عنوان ترانه ی بولوار میرداماد را بر آن نهادیم و کتاب با مقدمه و انتخاب نگارنده منتشر شد و بعدی منتخب اشعار عاشقانه ی گیوم آپولینر به نام عشق... و شب های پاریس بود که با ترجمه و گردآوری سپانلو در فروست «شعـر جهان» انتشارات به ثبت رسید.
شاید این مختصر، زمینه ای شد تا در جریان جمع آوری آخرین اثر او  بیمارستان کافکا قرار بگیرم و با لطف شاعر در زمان حضور  و سپس با همت دوستان - اکنون که سالی از رفتن سپان می گذرد آخرین اثر او در سرزمین اهورایی منتشر شود.
بیمارستان کافکا ( و اشعار دیگر ) در روزهای بیماری و بی خوابی شاعر جمع آوری شده است و او با سختی و بیماری (که آثارش از نگارش دست نویس او برای این کتاب هویداست) به قول خود گاهی درازکش این اثر را نگارش و بازنویسی کرده است. آخرین روزهایی که او را دیدم در فروردین 1394 وقتی سراغ این کتاب را گرفتم با خوشحالی و امیدواری  گفت: در این روزها که حالم کمی بهتر شده توانسته‌ام ساعتی پشت میز بنشینم و کتاب را به سرانجام برسانم. بعد از رفتن او وقتی برگه های پاکنویس شده ی کتاب به دستم رسید، دیدم با دقت و وسواسی که برای نشر آثارش داشت (و در کتاب های مشترک قبلی به آن آشنایی داشتم) برگه ای خطاب به ناشر در ابتدای اثر گذاشته و در آن اشاره هایی به حروفچینی و صفحه بندی کتاب کرده است. به عنوان مثال سفارش کرده که به جای همزه بالای (هـِ) غیر ملفوظ (ی) نگذارید و تایپِ مثلن به سبک قدیم انجام شود... که ما بر همین مبنا در تایپ و صفحه بندی این اثر نهایت امانت داری در شیوه ی نگارش درخواستی وی و فرم رسم الخط مکتوب در اشعار بیمارستان کافکا را انجام دادیم... محمدعلی سپانلو از بنیان گذاران کانون نویسندگان ایران با حدود 70 اثر در شعر، ترجمه، نقد، نمایشنامه و تاریخ ادبیات یکی از فعال ترین شاعران معاصر ایران است. او شوالیه شعر معاصر است و کتاب زمانه ی دمدمی که مجموعه ای از ترجمه ی60 شعر وی به زبان فرانسه است در سال 2005 برنده ی جایزه ی ماکس ژاکوب گردید. او در سال 2003 نشان شوالیه ادب و هنر را از جمهوری فرانسه دریافت کرد.
سپانلو در آبان 1319 در تهران زاده شد و در اردیبهشت 1394 در همین شهر -که او برایش بسیار سرود- از میان ما رفت.  «بیمارسـتان کافـکا» آخرین مجموعه  شعر محمد علی  سپانلـو که حدود یک سال بعد از رفتن شاعر منتشر می گردد، گواه دیگری است بر این باور که شاعران میان آثار خود جاودان و
زنده اند. چرا که به قول بامداد:
                         « اگر شاعر بمیرد شعر می میرد.» "

از شعرهای کتاب:

"دانشجوی قدیمی"


همیشه وقتی از پشت میله‌های دانشگاه می‌گذشتیم
برابر سنّت، به نسل زندانبان نفرین می‌فرستادیم
به یاد پرچم‌های اعتصاب که زیر آفتاب جوان می‌درخشیدند
به یاد دورانی که همبستگی را می‌ستودیم...
چه حیف! ساعت قدیمی بی‌گدار به آب زد
آهسته زنگ زد و از این پس
                              زنگی نمی‌زند
نمی‌زند... برای ما که می‌ستودیم شکوه همبستگی را
و می‌ستودیم گاهی جلادان آینده را
که همصدا با ما سرود آزادی می‌خواندند
زیر پرچم‌های رنگارنگِ اعتصاب.

 

مجموعه شعر «بیمارستان کافکا» اثر محمدعلی سپانلو با فروست هفدهم شعر ایران در بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی تهران سالن 2 راهرو 3 غرفه شماره 643 انتشارات سرزمین اهورایی عرضه خواهد شد. و همزمان از طریق شرکت‌های معتبر پخش کتاب مانند پخش گسترش و پخش ققنوس به کلیه‌ی کتاب‌فروشی‌های سطح کشور پخش خواهد شد. ناشر برای رونمایی و معرفی این اثر بعد از پایان نمایشگاه کتاب برنامه‌ای مستقل دارد که از طریق سایت انتشارات اطلاع رسانی خواهد شد.

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی