انتشارات اهورا

[شعر دهه‌ی هفتـــــــــــــاد منتشر شد]

70کتاب برگزیده شعر دهه‌ی هفتاد در انتشارات سرزمین اهورایی منتشر شد. این کتاب که به انتخاب ابوالفضل پاشا، رضا چایچی و بهزاد خواجات و به اهتمام مجید ضرغامی جمع آوری شده است اشعاری از شاعران دهه‌ی هفتاد را منتشر می‌کند که به اعتقاد و آراء انتخاب کنندگان از بهترین شعرهای شاعران در آن دهه بوده است. گردآورندگان این اثر در مقدمه‌ی این کتاب در باره‌ی شعر دهه‌ی هفتاد، دلیل انتخاب شاعران این کتاب و علت عدم انتخاب بعضی از شاعران منسوب به آن دهه سخن گفته‌اند.در بخشی از مقدمه‌ی این کتاب آمده است:
«در باره‌ی شعر دهه‌ی هفتاد سخن بسیار گفته‌اند و از منظرهای گوناگون به آن پرداخته‌اند. برآیند و خلاصه‌ی کلام همه‌ی منتقدان، تولد شعری شاخص و اثرگذار است که بر نسل قبل و بعد از خود تأثیری به سزا گذاشت؛ دیگر آن‌که صاحب عناصری بود که با شعر قبل از خود کاملن تفاوت داشت، در این اختصار نمی‌خواهیم وارد جزییات شویم و این‌جا به هر آن‌چه منتقدان در باره‌ی شعر دهه‌ی هفتاد گفته‌اند بپردازیم اما صادقانه باید افزود که هنوز جای بسیاری پژوهش‌ها و نقدها در باره‌ی شاعران شاخص این دوره خالی‌ست، چرا که شاعران دهه‌ی هفتاد، نه از ایده‌های زبانی برجوشیدند و نه به تناسخ شعرهای رفته کوشیدند؛ آنان با هم و بی هم در سفر بودند و فقط روحِ عزیمت بود که آنان را در یک جا گردآورد؛ سفر از تمام استقرارهای شعر امروز (و نه دهن کجی به آن‌ها) با جذب مقتضیات زمانه و درکی صحیح از نوگرایی در تمام عناصر شعری و البته گاه مسامحه‌ها و کج‌روی‌هایی که ذاتیِ هر جنبش نوینی‌ست .
این کتاب نه قصد تحلیل شعر دهه‌ی هفتاد را دارد و نه تجلیل از شاعران آن،  بل‌که نام‌های زنده‌یی را به خود جذب کرده که با مراجعه به نشریات و کتاب‌های آن دوره، بسامد بسیار داشته‌اند و درباره‌ی آنان از طرف منتقدان بحث‌هایی در میان بوده، گونه‌یی از گزیده‌ی شعرهای سازندگانِ این جریان (و نه تمام شاعرانِ حاضر در تقویمِ دهه‌ی هفتاد) تا هر شخص علاقه‌مندی بتواند با مراجعه به چنین مجموعه‌یی، از جست‌وجوی طولانی آسوده گردد.
گردآورندگان این کتاب (ابوالفضل پاشا، رضا چایچی و بهزاد خواجات) که خود از بانیانِ این جریان شعری هستند بر اساس برنامه‌ریزی، پیشنهاد و اهتمام مجید ضرغامی و به دعوت انتشارات سرزمین اهورایی به تبیین شاخص‌های شعر این دهه و انتخاب شعرهای این مجموعه در دفتر ناشر گرد آمدند. پس از بحث و تبادل نظر بسیار، سرانجام در خصوص نام‌هایی که در مجموعه آمده توافق کردند. از  شاخص‌های مورد نظرشان برای گزینش شعر یا شاعر منتخب، می‌توان به این موارد اشاره کرد:


1. حضور مریی مؤثر در شعر دهه‌ی هفتاد (با کتاب یا بی کتاب)
2. حضور ایده‌پردازانه (با شعر یا نگاه منتقدانه‌ی خود) در شعر این دوره
3. استمرار حضور در نشریات معتبر این دوره
4. وجود نقد و نظر درباره‌ی شاعر منتخب
5. کثرت آثار در کتب شعر و یا آنتولوژی‌های منتشر شده در دهه‌ی هفتاد
6. ارزش کیفی آثار بنابر معیارهای گروهی گردآورندگان کتاب
به این ترتیب هیأت گزینش، تلاش کرد که اشعار منتخب از نظر تقویمی هم به دهه‌ی هفتاد محدود شود، منتها خلق آثار شاعران مشهور این دهه، تقریبن از اواخر دهه‌ی شصت آغاز شده بود و اگر خود جریان را ملاک گزینش قلمداد کنیم و نه لزومن تاریخ ارائه و چاپ آثار را، لذا دامنه‌ی انتخاب به اوایل دهه‌ی هشتاد هم خواهد رسید، پس ما ابتدا بر نام های زیر(به ترتیب الفبا) توافق کردیم :


شیوا ارسطویی/ ابوالفضل پاشا/ رضا چایچی/ بهزاد خواجات/ بهزاد زرین پور/ یزدان سلحشور/ آفاق شوهانی/ علی عبدالرضایی/ مهرداد فلاح/ مهرنوش قربانعلی/ هیوا مسیح/ حافظ موسوی/ گراناز موسوی/ نازنین نظام شهیدی/ کوروش همه‌خانی/ و رسول یونان
و برای این‌که حق این جریان به خوبی ادا شود ، اسامی زیر که ارائه‌ی آثارشان تقریبن به ابتدای دهه‌ی هشتاد بازمی‌گردد (اما از نظر کیفی به دهه‌ی هفتاد تعلق دارند) به آن نام‌ها افزوده شد:
پگاه احمدی/ علی‌رضا بهنام/ و رزا جمالی
ممکن است برخی از مخاطبان این مجموعه، نام و شعر شاعران مورد نظرشان را در این کتاب نبینند پس همان‌طور که پیش از این گفتیم بحث ما در خصوص شعر هفتاد صرفن بحث تقویمی نیست که همه‌ی شاعرانی را که در این دهه حضور داشته‌اند لحاظ کنیم؛ از طرف دیگر گاهی نام برخی از شاعران به تسامح با شاعران اصلی دهه‌ی هفتاد همنشین شده است که در همه‌ی مآخذ و به ویژه در این مجموعه باید رفع شبهه شود. ناگفته نماند که در دهه‌ی هفتاد به لحاظ مرور تاریخی دو دسته از شاعران حضور داشتند و از این منظر باید بیفزاییم که در این دهه دو نوع شعر سروده شده است: نوع اول، شعر دهه‌ی هفتاد و نوع دوم شعر در دهه‌ی هفتاد.
شعر دهه‌ی هفتاد، شعر شاعرانی‌ست که پیش از این به ویژگی‌های کلی روش آنان اشاره کردیم. بحث در خصوص این شاعران بحث تقویمی نست بل‌که باید تحول‌ها را در کار آنان ارزیابی کنیم؛ شعر این شاعران در عین حال که به شاعران سلف و شیوه‌های آنان احترام می‌گذارد و به دست‌آوردهای هنری آن عزیزان وفادار است، نسبت به روش‌های آنان گامی جدیدتر تلقی می‌شود. شاعران هفتاد در عین احترام به شاعران پیشین، روش‌هایی پیشرفته‌تری را در نظر داشتند و برای اثبات آرمان‌های شعری خود و دفاع از این آرمان‌ها بسیار کوشیدند و حتا سیلی خوردند. البته یادآور شویم که نام یا عنوان شاعران دهه‌ی هفتاد در خصوص این شاعران، به شکلی شتاب زده و ارتجالی انتخاب شد و چیز عجیبی هم نبود که این نوع شعر یا این گروه از شاعران نام دیگری داشته باشند.
اکنون اگر بخواهیم شعر دسته‌ی بعدی شاعران این دهه را بررسی کنیم باید همان عنوان شعر در دهه‌ی هفتاد و بحث تقویمی را در نظر بگیریم که شاعران این دسته اگر چه در این دهه حضور داشته‌اند اما جزو شاعران دهه‌ی هفتاد به شمار نمی‌آیند؛ چرا که ویژگی‌های شعر شاعران دهه‌ی هفتاد را در شعر خود رعایت نکرده‌اند. برای روشن‌تر شدن مطلب نام مهم‌ترین شاعران این گروه را که نام و شعرشان در این مجموعه نیامده است به ترتیب حروف الفبا ذکر می‌کنیم و بعد توضیحات بیش‌تری را می‌افزاییم: محمد آزرم/ شمس آقاجانی/ ندا ابکاری/ هوشیار انصاری‌فر/ علی باباچاهی/ نسرین جافری/ عباس جبیبی بدرآبادی/ امید حلالی/ شهرام رفیع زاده/ م. روانشید/ فرامرز سه‌دهی/ اعظم شاهبداغی/ فریاد شیری/ فریبا صدیقیم/ ایرج ضیایی/ محمدحسین عابدی/ علی عبداللهی/ کسرا عنقایی/ آزیتا قهرمان/ سایر محمدی/ و شاعران دیگری از این گروه...
اگر نام و شعر این شاعران یا شاعران دیگری از این دست در این مجموعه وجود ندارد دال بر آن نیست که در کار این عزیزان خلاقیت وجود نداشته است بل‌که باید تأکید کنیم که در کار اغلب این عزیزان خلاقیت و نوآوری و فراروی‌های بسیار وجود دارد اما شعر این بزرگواران ویژگی‌های شعر دهه‌ی هفتاد را ندارد یا آن‌که احتمال‌های دیگری را می‌توان در نظر گرفت....»

هفتاد، کتاب برگزیده شعر دهه‌ی هفتاد به انتخاب  و مقدمه‌ی ابوالفضل پاشا، رضا چایچی و بهزاد خواجات در قطع رقعی و 196 صفحه است. مدیر هنری و مدیر طرح این کتاب مجیدضرغامی است. شعر هفتاد با فروست شماره‌ی 12 شعر امروز در انتشارات سرزمین اهورایی منتشر و روانه‌ی بازار نشر شده است.شما می‌توانید این کتاب را از کتاب فروشی‌های شهر و محل خود و یا از طریق فروشگاه مجازی سایت انتشارات سرزمین اهورایی خریداری کنید.
 

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی