انتشارات اهورا

[عاشقانه‌های شاعر آزادی‌خواه شرقی و برنده‌ی جایزه‌ی نوبل در نمایشگاه کتاب تهران رونمایی می‌شود]

taqor002شبستان

راهرو20غرفه‌ی40

 

[دنیـا خانه‌ی من است] تنها ییک شعار نیست... به راستی می‌توان با شعر و ادبیات راستین جهان خود را گسترش داد. سرزمین اهـورایی این بار سراغ شاعر بزرگ شرقی آمده است و کتاب مشهور  گیتانجالی اثر شاعر و هنرمند بنگالی و برنده‌ی جایزه‌ی نوبل رابیندرانات تاگور را در قالب عاشقانه‌ی تاگور و با عنوان "عاشقانه‌های مرد شرقی" منتشر کرده است. این کتاب منحصر به فرد با ترجمه‌ی دکتر داود خزائی و طرح جلد مجید ضرغامی برای اولین بار در نمایشگاه کتاب بیست و هشتم در غرفه‌ی انتشارات سرزمین اهورایی رونمایی و به مخاطبین شعر جهان با تخفیف نمایشگاه عرضه خواهد شد.

رابیندرانات تاگور (7 مِی 1861 ـ 7 آگوست 1941) عارف، شاعر، هنرمند، نمایشنامه­نویس، رمان­نویس و آهنگساز بنگالی است که آثارش در پایان سدۀ نوزدهم و آغاز سدۀ بیستم ادبیات و موسیقی بنگالی را دگرگون کرد. تاگور از 8 سالگی شاعری را آغاز کرد. در شانزده سالگی نخستین مجموعۀ شعرش را با نام مستعار و در 1877 نخستین داستان­های کوتاه و نمایشنامه­‌هایش را با نام خود منتشر کرد. او سپس­تر به شدت علیه حکومت انگلیس بر هند شورید و از جنبش استقلال هند پشتیبانی کرد. او همچنین دانشگاهی با نام ویشوابهاراتی بنیان نهاد. تاگور دست خویش را در رمان، داستان کوتاه، ترانه، نمایشرقص و جستارهایی دربارۀ موضوع­های سیاسی و شخصی آزمود. مجموعۀ شعر گیتانجالی (ارمغان­های آواز) (1912)، رمان گورا (زیبا روی) (1910) و رمان گهوره بایره (خانه و جهان) (1916) از نام­آورترین آثار اویند. در شعرها و داستان­های کوتاه و رمانهای او اغلب، تغزّلی موزون با زبان عام و گونه­ای طبیعت­گراییِ فکورانه و ژرف­‌اندیشی فلسفی، در آمیغی شگفت، به هم درمی‌­آمیزند، آنچنان که نظر جهانیان را به سوی خویش می­‌کشند. او اصلاحگر فرهنگ و حکیمی بود که هنر بنگالی را از محدودیت­‌های قالب‌­های کلاسیک هندی رها ساخت. از ترانه­‌های تاگور، دو ترانۀ «آمار شُنار بانگلا» (ای بنگال زرّین من) و «جانا گانا مانا» (تو سلطان ذهن­‌هایی) به ترتیب سرودهای ملی بنگلادش و هند هستند. یک سال پس از انتشار گیتانجالی، آکادمی سوئد در سال 1913 جایزۀ نوبل ادبیات را «به سبب شعرهای به غایت پراحساس و نو و زیبایی که به دست خود تاگور به انگلیسی بیان شده و اندیشۀ شاعرانه­ او را در کمال مهارت به پاره­ای از ادبیات غرب بدل کرده است» به او اهدا کرد. او نخستین نااروپایی است که این جایزه را از آن خود کرد.

 

* عاشقانه‌های مرد شرقی کتابی است از عاشقانه‌های رابیندرانات تاگور که  با ترجمه‌ی روان و زبان شیوای داود خزایی همراه با مقدمه‌ی ويليام باتلر ييتس توسط انتشارات سرزمین اهـورایی منتشر شده و برای اولین بار در نمایشگاه کتاب بیست‌و هشتم عرضه و رونمایی خواهد شد. تهیه‌ی این کتاب که درواقع متن برگردان شده از کتاب معروف گیتانجالیِ تاگور است را به دوست داران شعر جهان و ادبیات شرق پیشنهاد می‌کنیم. تاگور برای این کتاب جایزه‌ی ادبیات نوبل را دریافت کرد. او خود را متعلق به ایران زمین می‌دانست و به حافظ شیرازی عشق می‌ورزید.

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی