انتشارات اهورا

[بعد از شصت سال جیغ بنفش ایرانی در نمایشگاه کتاب بیست و هشتم طنین انداز می‌شود]

irani002

 

 

مژده به علاقمندان شعر معاصر ایران! خروس جنگی ناآرام اینک بعد از شصت سال پس از امضاء بیانه‌ی فوتوریستی خروس جنگی - با کتاب "جیغ بنفش" در غرفه‌ی انتشارات سرزمین اهـورایی و نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور دارد!... کتاب برگزیده اشعار هوشنگ ایرانی با نام جیغ بنفش همراه با معرفی، نقد و بررسی اشعار او که توسط محمد آزرم گردآوری شده است با طرح جلد مجید ضرغامی در سرزمین اهورایی منتشر شده و برای اولین بار در نمایشگاه کتاب بیست و هشتم در غرفه‌ی انتشارات سرزمین اهورایی رونمایی و به مخاطبین شعر جهان با تخفیف نمایشگاه عرضه خواهد شد.

اولین گام هر جنبش نوین، با درهم شکستن بت‌های قدیم، همراه است. این کلمات هوشنگ ایرانی است که در بند چهارم «بیانیه‏‌ي  خروس جنگی» در سال 1330 در مجله‌ای به همین نام منتشر شده است. شاعری که در نخستین روزهای شهریورماه 1352 در پاریس بر اثر ابتلا به سرطان حنجره درگذشت و کالبدش را در 14 شهریورماه همان سال در بهشت زهرا، قطعه 7، ردیف 118، شماره 19، دفن کردند. شاعری که نیم قرن بدون این که شعرش خوانده شود فقط با دو کلمه، قضاوت شد: جیغ بنفش. شاید شما هم ترکیب «جیغ بنفش» به گوش‏تان آشنا باشد، بدون این که سطرهای دیگری از این شعر خوانده باشید:
غار کبود می‌دود
دست به گوش و فشرده پلک و خمیده
یکسره جیغی بنفش می‌کشد
نام این این شعر «کبود» است و در اولین کتاب شعر هوشنگ ایرانی با نام «بنفش تند بر خاکستری» در شهریورماه سال 1330 در 200 نسخه منتشر شده است. شعری نامتعارف، کنار شعرهای نامتعارف دیگر، در آن زمان.
«بنفش تند بر خاکستری» یکی از آن کتاب‌هایی ست که فصلی جدید در تقویم شعر فارسی ست و پس از آن هر امر نامتعارف و فراتر از آن، هر امر درک نشده، با عبارت جیغ بنفش، طبقه‌بندی شده است.
اگر شعر هوشنگ ایرانی مورد حمله‌ی طرفداران شعر سنتی قرار می‌گیرد و با منطق آنان پوچ و بیهوده معرفی می‌شود و نقدی جز طعنه و تمسخر دریافت نمی‌کند، اتفاق عجیبی نیفتاده؛ واکنشی طبیعی به بیانیه‌ی شعری هوشنگ ایرانی و دوستانش رخ داده است که پیش‌بینی‌پذیر است.
بیانیه خروس جنگی
1-    هنر خروس جنگی هنر زنده‌ها ست. این خروش، تمام صداهایی را كه بر مزار هنر قدیم نوحه‌سرایی می‌كنند، خاموش خواهد كرد.
2-     ما به نام شروع یك دوره‌ی نوین هنری، نبرد بیرحمانه‌ی خود را بر ضد تمام سنن و قوانین هنری گذشته آغاز كرده‌ایم.
3-     هنرمندان جدید فرزند زمانند و حق حیات هنری تنها از آن پیشروان است.
4-     اولین گام هر جنبش نوین با در هم شكستن بت‌های قدیم همراه است.
5-     ما كهنه‌پرستان را در تمام نمودهای هنری: تاتر، نقاشی، نوول، شعر، موسیقی، مجسمه‌سازی، محكوم به نابودی می‌كنیم و بت‌های كهن و مقلدین لاشه‌خوار را درهم می‌شكنیم.
6-    هنر نو كه صمیمیت با درون را گذرگاه آفرینش هنری می‌داند، سراپای جوشش و جهش زندگانی را در خود دارد و هرگز از آن جداشدنی نیست.
7-     هنر نو بر گورستان بت‌ها و مقلدین منحوس آنها، به سوی نابود كردن زنجیر سنن و استوار ساختن آزادی بیان احساس پیش می‌رود.
8-     هنر نو تمام قراردادهای گذشته را می‌گسلد و نوی را جایگاه زیبایی‌ها اعلام می‌كند.
9-    هستی هنر در جنبش و پیشروی‌ست. تنها آن هنرمندانی زنده هستند كه تفكر آنها به دانش نوین استوار باشد.
10-     هنر نو با تمام ادعاهای جانبداران هنر برای اجتماع، هنر برای هنر، هنر برای .... تباین دارد.
11-     برای پیشرفت هنر نو در ایران باید كلیه‌ی مجامع طرفدار هنر قدیم نابود گردند.
12-     آفرینندگان آثار هنری آگاه باشند كه هنرمندان خروس جنگی به شدیدترین وجهی با نشر آثار كهنه و مبتذل پیكار خواهند كرد.
13-     مرگ بر احمقان.
در این بیانیه‌‏ي فوتوریستی و ضد سنتی، آن‌چه مغفول مانده، باور به دانش و تکنولوژی، به عنوان بنیان فلسفه‌ی پیشرفت و حرکت بی‌وقفه، به سوی آینده است؛ و آن‌چه مؤکد شده، صمیمیت با درون است که مرکز تناقض‌ها و حفره‌ فروپاشاننده‌ی متن بیانیه است. با این همه می‌توان آن را خروشی علیه گذشته‌گرایی دانست. کافی ست به جای هنر خروس جنگی و هنر نو، بنویسیم شعر هوشنگ ایرانی، تا علت انکار طرفداران شعر سنتی، آشکار شود؛ اما این بیانیه و شعر هوشنگ ایرانی، مورد حمله و انکار شاعران و هواداران شعر نو نیمایی هم قرار گرفت و در عمل، هوشنگ ایرانی، نیم قرن از عرصه‌ی شعر فارسی حذف شد.

 

* جیغ بنفـش شامل معرفی، نقد و بررسی و برگزیده  اشعار هوشنگ ایرانی شاعر جنجالی دهه‌ی سی شعر معاصر ایران است.  این کتاب به انتخاب و توضیح محمد آزرم توسط انتشارات سرزمین اهـورایی منتشر شده و برای اولین بار در نمایشگاه کتاب بیست‌و هشتم عرضه و رونمایی خواهد شد. اگر علاقمند به شعر معاصر ایران هستید و اتفاقات و جریان‌های راستین آن را دنبال می‌کنید. اگر مایل به شناخت یکی از جنجالی ترین شاعران معاصر ایران هستید و می‌خواهید از بیانیه خروس جنگی او و همراهانش مطلع شوید خواندن این کتاب را از دست ندهید.

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی