انتشارات اهورا

[ کتابی از شاعر برنده‌ی جایزه‌ی نوبل با فروش بیش از دومیلیون نسخه در اسپانیا، در نمایشگاه کتاب تهران رونمایی می‌شود]

neroda-ok002

 

 

کتاب "بیست ترانه‌ی عاشقانه" نام مجموعه شعرهای عاشقانه‌ی پابلو نرودا شاعر شهیر متولد شیلی و برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبی سال 1971 است که اینک با ترجمه‌ی رضا معتمدی و طرح جلد مجید ضرغامی برای اولین بار در نمایشگاه کتاب بیست و هشتم در غرفه‌ی انتشارات سرزمین اهورایی رونمایی و به مخاطبین شعر جهان با تخفیف نمایشگاه عرضه خواهد شد.

نرودا در روز دهم جولای 1904 در یکی از شهرهای جنوب شیلی که صدها کیلومتر با سانتیاگو فاصله داشت زاده شد. پدر و مادر نام دور و دراز «الیسر نفتالی ری یس باسوآلتو» (Eliecer Neftali Reyes Basoalto) را برایش انتخاب کردند. نامی که او بعدها با برگزیدن نام «پابلو نرودا» برای خود آن را برای همیشه به فراموشی سپرد. در کودکی تحت تاثیر و تربیت نامادری کتابخوان و پدری اهل قلم و سیاست با ادبیات و موضوعات اجتماعی آشنا شد و بزودی شعر نوشتن را آغاز کرد. نوزده سالش بود که اولین مجموعه اشعار خود را بنام «شفق» (crepusculario) در سال 1923 با نام «پابلو نرودا» منتشر کرد. یکسال بعد در سال 1924 کتاب «بیست شعر عاشقانه و یک ترانه نومیدی» را به چاپ رساند که در اندک زمانی نایاب و به چاپ های مکرر رسید و شمارگانی بالغ بر دو میلیون نسخه از آن در اسپانیا بفروش رفت. کتاب آنچنان اشتهار و معروفیتی برای شاعر جوان بوجود آورد که تحصیل را رها کرد و همه وقت خودش را وقف نوشتن شعر کرد. نرودا در این کتاب بشکل ماهرانه ای و در سبکی نسبتاً مدرن عواطف و احساسات عام و شور و هیجانات شاعرانه خود را در ارتباط با «دوست داشتن» و «عشق» بشکل ظریفی بیان می کند .هیجانات عاشقانه و شاعرانه ای که هرچند امروزه با گذشت زمان اندکی شگفتی خود را از دست داده است، با این وجود این تاثیر امروزه نیز همچنان می تواند خواننده را به حیرت آورد.

از شعرهای این کتاب:

ترا
آنسان که در آخرین پائیز بوده ای
به خاطر آورم.
با همان کلاه بره‌ی کبود رنگ و قلب آرامت.
در چشمانت
شعله های شفق پیکار می کردند.
و برگ ها
در آبِ روح تو فرو می افتادند.

برگ ها
چسبیده به آغوشم چون گیاهی رونده
صدای کوتاه و آرام ترا
بر می چیدند.
آتش بازی شگفتی
که تشنگی ام در آن می سوخت.
سنبل آبی زیبائی بر روحم
فرو پیچید.

حس میکنم که چشمانت راهی سفر هستند.
و پائیز چه دور مینماید:
کلاهِ بره ی کبود رنگ، نغمه پرنده و قلب چون کاشانه ای
که آرزوها ژرف من بسوی آن پرواز می کنند
و بوسه هایم
چون گدازه های آتش
سرخوشانه فرو ریختند.

آسمان از فراز یک کشتی
مرغزار از فراز تپه ها:
خاطره ی تو سرشته از نور است
از دود و از آبگیر آرام.
در ورای چشمانت، بسی دور
غروب ها شعله می کشند.
و برگ های خشک پائیز
در روحت می چرخند.

 

* بیست ترانه‌ی عاشقانه و یک ترانه‌ی نومیدی شناخته شده‌ترین اثر پابلو نرودا برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات در سال 1971 است. این کتاب که با ترجمه‌ی روان رضا معتمدی توسط انتشارات سرزمین اهـورایی منتشر شده و برای اولین بار در نمایشگاه کتاب بیست‌و هشتم عرضه و رونمایی خواهد شد تنها در کشور اسپانیا با تیراژی بالغ بر 2 میلیون جلد در مدت زمانی کوتاه فروخته شده است. علاقمندان به شعر و ادبیات جهان و آثار نرودای فقید! اکنون شما با خرید و مطالعه‌ی این کتاب خبرساز راز فروش چند میلیون تیراژی آن را درخواهید یافت.

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی