انتشارات اهورا

[کتاب شاعر معترض به جنگ و رئیس آکادمی شاعران آمریکا در بیست و هشتمین نمایشگاه کتاب تهران]

Adrian-Rich002

 

 

"سنجاق شده با عشق" نام کتاب عاشقانه‌های آدرین ریچ است که به ترجمه سارا خلیلی جهرمی و طرح جلد مجید ضرغامی  برای اولین بار در نمایشگاه کتاب بیست و هشتم در غرفه‌ی انتشارات سرزمین اهورایی به مخاطبین شعر جهان با تخفیف نمایشگاه عرضه خواهد شد. این اولین مجموعه شعر از آدرین ریچ است که در ایران منتشر شده است.
آدرین ریچ، شاعر، نویسنده و نظریه‌پرداز تاثیرگذار آمریکایی، به سال 1929 در بالتیمور مریلند به دنیا آمد. پدرش آسیب‌شناس و استاد دانشکده پزشکی جان‌هاپکینز و مادرش پیانیست بود. آدرین از دوران کودکی تحت تعالیم پدری واقع بود که از همان زمان سودای پرورش نابغه‌ای ادبی را در سر می‌پروراند. او تحصیلاتش را با موفقیت در دانشگاه رادکلیف به پایان برد و در سال 1953 با آلفرد کنراد، استاد اقتصاد دانشگاه هاروارد ازدواج کرد و از او صاحب سه فرزند شد. اولین آثار ریچ از قبیل تغییر جهان (1951) که برنده جایزه شاعران جوان ییلز شد، به لحاظ فرمی دقیق و آراسته است، حال آنکه آثار مربوط به اواخر دهه 60 و 70 شاعر هم به لحاظ فرم و هم محتوای سیاسی و فمینیستی، آثاری رادیکال به شمار می‌آیند. در سال 1955 دومین مجموعه شعرش با عنوان تراشکاران الماس منتشر شد. عکس های فوری از عروس: شعرهای 1962-1954، به مسائلی همچون هویت، جنسیت و سیاست می‌پردازد و از خلال این اشعار می‌توان جستجوی عدالت اجتماعی، فعالیت در جنبش ضدجنگ و فمینیسم رادیکال او را دید. استفاده از آهنگ زبان گفتار، کاربرد مصرع‌های موقوف، سطرها و بندهایی با اندازه‌های متفاوت و استفاده از زبان غیرشاعرانه از مشخصه‌های آثار اوست. او با مجموعه مقالاتش شامل یک چشم انسانی: مقالاتی درباره‌ هنر در جامعه (2009) جایگاه خود را به عنوان یکی از متفکران برجسته فمینیست آمریکا تثبیت کرد. مجموعهدست فرو بردن در لاشه کشتی: اشعار 1972-1971 برنده‌ جایزه کتاب ملی شد. در سال 1976، ریچ که موقعیت خود را به عنوان شاعر و نویسنده‌ای فمینیست تثبیت کرده بود، اقدام به انتشار کتابی جنجالی کرد. زاده شده از زن: مادرانگی به عنوان تجربه و نهاد، حرف‌های متفکری چالشگر بود که تا آن زمان در اشعارش جامعه و بنیان‌های مردسالار را به چالش می‌کشید و می‌کوشید زن را از قید مفاهیم تثبیت شده، تاریخ، سیاست، فلسفه و زبان انقیادگر مسلط برهاند. این کتاب به مادرانگی به مثابۀ یک نهاد می‌نگرد و آن را به عنوان یکی از مسائل اساسی گفتمان فمینیسم معرفی می‌نماید. در سال‌های بعد مجموعۀ بیست و یک شعر عاشقانه (1977) و رویای زبان مشترک (1978) را منتشر کرد. ریچ که در دانشگاه‌ها و موسسات گوناگونی تدریس می‌کرد در سال 1979 موفق به دریافت دکترای افتخاری از کالج اسمیت شد. او همچنین جوایز متعددی را در کارنامۀ حرفه‌ای خود دارد که از آن جمله می‌توان به جایزه‌ شعر راث لیلی، جایزه‌ یادبود شلی، جایزه لانن، جایزه بولینگن، بورسیه انجمن شاعران آمریکا، و جایزه مک آرتور اشاره کرد. ریچ در سال 1997، نشان ملی هنر را که از جانب رئیس جمهور وقت آمریکا به او اعطا شده بود به دلایل سیاسی نپذیرفت. در سالهای بعد فعالیت‌های ضد جنگ خود را توسعه داد و با شعرخوانی و دیگر برنامه‌ها به جنگ علیه عراق اعتراض کرد. در 2002 به سمت رئیس هیات آکادمی شاعران آمریکا منصوب شد و در سال 2003 جایزه بولینگل ییل شعر آمریکا را از آن خود نمود. ریچ در 27 مارس 2012 در سانتاکروز کالیفرنیا درگذشت.

 

از شعرهای کتاب:

به خانه برمی‌گردم از تو، در روشنای نوخاستۀ بهار
که می‌تراود از دیوارهای هرروزه، پزدورادو،
حراجی‌ها، کفاشی ... و من سبد خواربار را کشان‌کشان می‌آورم،
با عجله به سمت آسانسور می‌روم
آنجا مردی کشیده قامت، مسن، باوقار
نزدیک است در را به رویم ببندد. با حالتی عصبی، نفس‌زنان می‌گویم
- به خاطر خدا نگهش دار! او هم مثل من نفس می‌کشد.
خودم را به آشپزخانه می‌رسانم، بسته‌ها را درمی آورم،
قهوه درست می‌کنم، پنجره را باز می‌کنم، ترانه‌ای از نینا سیمون  می‌گذارم
که می‌خواند اکنون خورشید سر می‌رسد  ... بسته‌های پستی را باز می‌کنم،
موسیقی مطبوع و قهوۀ مطبوعم را فرو می‌دهم،
تنم همچنان هم سنگین و هم سبک از تو. از توی بستۀ پست
رونوشتی بیرون می‌افتد از چیزی به خط مردی بیست‌وهفت ساله،
اسیر، شکنجه‌شده در زندان:
با رفتار سادیستی چنان آزارم می‌دهند
که پیوسته از درد بیدارم...
برای زنده ماندن هرکار می‌توانی بکن.
می‌دانی، من فکر می‌کنم مردها عاشق جنگ‌اند...
و خشم علاج‌ناپذیرم، زخم‌های التیام‌نیافتنی‌ام
سر باز می‌کنند و سرریز می‌شوند به همراه اشک، درمانده گریه می‌کنم،
و آنها همچنان جهان را در دست دارند، و آغوش من از تو خالی است.

.

* سنجاق شده با عشق کتابی است از شاعری امریکایی و تاثیر گذار با ترجمه‌ای خوب که برای اولین بار در ایران منتشر شده و برای اولین بار در نمایشگاه بیست‌و هشتم عرضه و رونمایی خواهد شد. مخاطبین شعر آن را از دست ندهند.

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی