انتشارات اهورا

[عشق و چشمان بازِ رویا، عاشقانه‌های رزه‌آوسلنـدر منتشر شد]

celenderبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرزمین اهـورایی طبق روال هفته‌گی نشر این انتشارات، امروز کتاب دیگری در مجموعه شعر جهان سرزمین اهـورایی که از ابتدا با جمله‌ی «دنیا خانه‌ی من است» آغاز به کار کرده است منتشر شد. این کتاب « عشق و چشمان باز رویا » نام دارد. عاشقانه‌های رزه‌آوسلندر به ترجمه مترجم گرامی خسروکیان‌راد که با فروست 17 شعر جهان این انتشارات در مجموعه‌ی عاشقانه‌های جهان منتشر شده است.
رُزالی بئاتریس شِرتسِر در یازدهم می 1901 در شهر چرنوویتس از امپراتوری اتریش- مجارستان  و در خانواده‌ای یهودی زاده شد. در هنگامۀ جنگِ نخستِ جهانی خانوادۀ او به بوداپست گریختند و از آن‌جا رهسپارِ وین شدند. رُزالی در وین به مدرسۀ حسابداری رفت. او پس از چهار سال به زادگاهش برگشت و نزدِ یک وکیل مشغول به‌کار شد. رزالی همزمان در دانشگاه فلسفه و ادبیات خواند. اما پس از یک سال به دلیلِ مرگِ پدرش دانشگاه را رها کرد.
در 1921 با دوستش ایگناس آوسلندر به‌دلیلِ ناامنی به امریکا مهاجرت کرد. در امریکا همزمان در کنارِ شغل حسابداری، به نوشتن نیز روی آورد. در نیویورک با ایگناس ازدواج کرد و نامِ آوسلندر گرفت...وی پس از مدتی به رومانی رفت..با جایگزین شدن ارتش رومانی به‌جای ارتش شوروی، آوسلندر به‌عنوانِ یهودی به یک شهرکِ یهودی‌نشین در زادگاهش فرستاده شد. او برای چند سال در یک پناهگاهِ زیرزمینی در آن شهرک خود را نهان ساخت تا مجبور به کار اجباری در اردوگاه نگردد. با ورود ارتش سرخ به رومانی یهودی‌های آن‌جا آزاد شدند و آوسلندر به نیویورک رفت. او تا سال 1956 اغلب به انگلیسی شعر می‌نوشت. در سال 1957 بود که با پُل سلانِ شاعر در پاریس آشنا شد و تحت تاثیر او از شعرِ کلاسیک فاصله گرفت و به شعر جدید روی آورد.
.. وی  در 1977 پس از شکستگی لگنِ پا تصمیم گرفت دیگر از اتاق خود در یک آسایشگاه بیرون نرود و تنها بنویسد و بنویسد. او تا زمان مرگش در 1988 سه‌هزار شعر در قالبِ بیش از بیست مجموعۀ شعری منتشر کرد.

از شعرهای کتاب:

چراغی بِبَر

چراغی بِبَر
به رویایَت
چرا که ماه
فریبکار‌ است
با نیروی تابانِ
غیرقابلِ اعتماد.

ستارگان
پرتوهایی فشرده‌اند
آونگ در
 فضای ظلمانی.

چه‌گونه می‌خواهی
از کوهسارِ نیمه‌شب
فراز روی
با
نردبانِ هوا؟

بی‌گمان
فراوان‌مسیر‌
رهنمونت می‌کنند
به‌سوی یک چکاد.
آن‌که راه‌بلد بود
چراغی
به رویایَش بُرد.

 


کتاب عشق و چشمان باز رویا، عاشقانه‌های رزه آوسلندر با ترجمه خسرو کیان‌راد و گرافیک و طرح جلد مجید ضرغامی که فروست شماره‌ی 17 شعر جهان انتشارات سرزمین اهـورایی را به همراه دارد  توسط انتشارات سرزمین اهـورایی در قطع رقعی منتشر شده  و به زودی روانه‌ی بازار نشر خواهد شد. شما می‌توانید به زودی این اثر منحصر به فرد رزه‌آوسلندر  را از کتابفروشی‌های شهر و محل خود خریده و یا سفارش دهید و یا از طریق فروشگاه مجازی کتاب سایت سرزمین اهـورایی سفارش داده و همچنین می‌توانید در تهران از کتابفروشی اهـورا، شعبه شمال تهران انتشارات سرزمین اهـورایی واقع در مرکز تجاری قائم میدان تجریش طبقه هنر شماره 3186 و تلفن 22720409 خریداری کنید.

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی