انتشارات اهورا

[عاشقانه‌های لنگستون هیوز منتشر شد]

hiyooz« عشق ستاره‌ای درخشان است » مجموعه عاشقانه‌های لنگستون هیوز توسط انتشارات سرزمین اهـورایی منتشر شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرزمین اهـورایی این کتاب که هفتمین شماره با فروست شعر جهان از مجموعه‌ی عاشقانه‌های جهان این انتشارات است شامل مجموعه شعرهای لنگستون هیوز با ترجمه و پیشگقتار علیرضا بهنام روانه بازار نشر شده است.
شعر لنگستونهيـوز محل تلاقي لحن‌ها و زبان‌هاي مختلف است. از آنجا كه اين شاعر به موسيقي مردمي سياهان علاقه بسياري داشت در بسياري از اشعارش يا به طور مستقيم ترانه را وارد مي‌كند يا در بخش‌هايي به فرهنگ دوران جاز در امريكا اشاره‌هايي مستقيم دارد. او يكي از نخستين شاعران سياهپوستی است که همزمان با اوج‌گيري جنبش‌هاي مدني سياهان به شهرتي جهاني رسيد. شعر لنگستون‌هيوز را بيشتر به خاطر آن مي‌شناسند كه صداي مقاومت سياهان در برابر ناعدالتي‌هايي بود كه در حقشان روا داشته مي‌شد. از اين منظر شايد بتوان شعر او را نمونه‌اي اوليه از شعري در نظر گرفت كه از ميان گروه‌هاي حاشيه‌اي سر برآورده است. موضوع شعر حاشيه و شعر اقليت در سالهاي اخير موضوع بحث‌هاي زيادي درميان متفكران پسامدرن بوده است. شعري كه بتواند اقليتي را در جهان ادبيات داراي صدا كند بنابر تئوري‌هاي نوين قدرت مستقر را به چالش گرفته است و از اين رو در بسط ايده چند صدايي اهميتي به‌ سزا دارد. شعر لنگستون‌هيوز سال‌ها پيش از به عرصه آمدن چنين نگرشي كاركردي از اين دست داشته است:

آواز عاشقانه‌ي جعبه‌ي موسيقي

مي‌توانستم شب هارلم را بگيرم
و دور تو بپيچم


نورهاي نئون را بگيرم و با آن تاجي بسازم
اتوبوس‌هاي خيابان لينوكس را بگيرم
تاكسي‌ها، متروها را
و آوارشان را هموار كنم براي آواز عاشقانه‌ات
نبض هارلم را به دست بگيرم
و از آن صداي طبلي بسازم
ضبطش كنم بگذارم بپيچد
و در حالي كه به آن گوش مي‌دهيم
با تو تا خود صبح برقصم
با تو برقصم زيباي قهوه‌اي رنگ و شيرين هارلم

جیمز لنگستون هیوز یکم فوریه 1920 در جابلین در میسوری دیده به جهان گشود و در ۲۲ می‌ ۱۹۷۶ در اثر سرطان در نیویورک درگذشت. کمیته حفظ و نگهداری شهر نیویورک به یاد او، محل زندگی‌اش را در کوچه ۲۰ شرقی در خیابان ۱۲۷ هارلـم شهر نیویورک سیتی Land mark اعلام کرد.

شما می‌توانید کتاب «عشق ستاره‌ای درخشان است» را از کتابفروشی‌های شهر و محل خود درخواست کرده و یا آن را از طریق فروشگاه مجازی سایت انتشارات سرزمین اهـورایی و کتابفروشی اهـورا شعبه شمیران انتشارات سرزمین اهـورایی واقع در مرکز تجاری قائم طبقه هنرمندان در میدان تجریش تهیه کنید.

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی