انتشارات اهورا

[عاشقانه‌های فدریکو گارسیا لورکا منتشر می‌شود]

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سرزمین اهـورایی صاحب امتیاز و مدیر مسئول این انتشارات با اعلام خبر دریافت مجوزچاپ کتاب عاشقانه‌های لورکا گفت: « پس از مدت‌ها انتظار برای طی شدن مسیر قانونی و اداری دریافت مجوز، اکنون مجوز چاپ کتاب عاشقانه‌های فدریکوگارسیا لورکا صادر شده و این کتاب در زیر محموعه‌ی شعر جهان انتشارات سرزمین اهورایی بزودی روانه‌ی بازار نشر می‌شود» وی افزود: « در کتاب عاشقانه‌های فدریکوگارسیالورکا به نام  "آن ستاره‌ی عاشق پیشه"که با ترجمه مترجم با سابقه و نام آشنا رضا معتمدی منتشر خواهد شد سعی بر این بوده از اشعار عاشقانه و متفاوت لورکا که جنبه‌های غنایی و لیرک دارند استفاده شود. شاید اوج هنر شاعری لورکا در پیوند عشق اجتماعی و آرمانگرایی آمیخته با مردم محوری با عشق خصوصی باشد که در این کتاب نمونه‌های زیبایی از این اشعار انتخاب و ترجمه شده است و به زودی روانه‌ی بازار نشر می‌شود»

...اوج موفقیت شعری لورکا زمانی بود که در سال 1924 "افسانه کولی" (Romancero  Gitano) را بدست چاپ سپرد و همین اشعار آوازه لورکا را به سایر کشورهای اسپانیایی زبان کشانید و موجب تشویق وی به فعالیت بیشتر در زمینه‌های هنری و شعر و تئاتر و نیز انتشار جنگ‌های شعر و ایراد سخنرانی در شهر‌های مختلف گردید. در سال 1929 تصمیم گرفت به اتفاق دوستش « فرناندو دولوس ریوس – Fernando de los Rios» به نیویورک سفر کند. در نیویورک ابتدا در اقامتگاه دانشجویان دانشگاه کلمبیا مقیم شد و روزها را به نوشتن و خواندن و شب‎ها را تا سحر‏گاه در هارلم و خیابان‏های منهتن پرسه‌ می‌زد و با زندگی تاریک و خشن سیاهان در متروپولتین نیویورک آشنا می‌شد و آن را ازنزدیک لمس و تجربه می‌کرد. در همین زمان بود که شعر معروف « شاعر در نیویورک » را می‌نویسد و سال بعد به کوبا سفر می‌کند و به ایراد سخنرانی در باره نظریه « Dunde» می‌پردازد و سال بعد به اسپانیا باز می‌گردد و کتاب شعر « کانته خوندو Cante Jondo » را منتشر می‌کند. طی همین سال‌ها تمام کوشش خود را صرف کار بر روی نمایش و تئاتر و اجرای نمایش‌های خیابانی می‌کند. در سال 1932 « عروسی خون – Bodas de Sangre» را می‌نویسد که هم در اسپانیا و هم در بوینس آیرس آرژانتین به نمایش در می‌آید و موفقیت‌های زیادی را برای لورکا به ارمغان می‌آورد. در بازگشت از آرژانتین، لورکا محیط کشور اسپانیا را آشفته می‌بیند. احزاب و گروه‌های راست‌گرا حکومت را در دست گرفته‌اند و فضای سیاسی کشور را امنیتی کرده و به سرکوب انقلابیون پرداخته‌اند. در این ایام لورکا نمایشنامه‌ « یرما – Yerma » و « دونیا روزیتای پیردختر – Dona Rosita Soltera» را می‌نویسد و « مرثیه‌ای برای ایگناسیوس سانچز مخیاس – LIamto porignacio sancheg Mejias» را می‌سراید و درباره نمایش‌نامه‌هایش در بارسلون سخنرانی می‌کند و اشعارش را برای دوست دارانش می‌خواند و اعلام می‌کند که قصد دارد مسایل اجتماعی را در تئاتر مطرح کند و د رهمان روزها « خانه‌ی برنارد آلبا – La casade Bernanda alba» را اجرا می‌کند. چندی بعد « دیوان تا ماریت – Divan del Tamarit» را منتشر می‌کند و نیز نمایشنامه‌ی دیگری به نام « همین که پنج سال گذشت – Asi pasem cinco anos» را می‌نویسد.

چند ماه بعد در شبانگاه اوت 1936 گماشتگان فرانکو او را در منزل پدری‌اش دستگیر می‌کنند و شبانه او را به جاده‌های بیرون شهر بین ویزنار Viznar و آلفاکار Alfacar می‌برند و با شلیک گلوله به زندگی پر بارش خاتمه می‌دهند.

عاشقانه‌های فدریکو گارسیا لورکا با عنوان « آن ستاره‌ی عاشق پیشه » به زودی در قطع رقعی و حدود 100 صفحه با ترجمه رضا معتمدی و طرح جلد مجید ضرغامی منتشر می‌شود و فروست هشتم  از مجموعه شعر جهان انتشارات سرزمین اهـورایی را از آن خود کرده است.

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی