انتشارات اهورا

[فقط‌ تورادوست‌دارم، اشعار عاشقانه‌ی‌اریش‌فریدمنتشرشد]

ferid-jeld

کتاب «فقط‌تورادوست‌دارم» مجموعه اشعار اریش فرید که فروست چهارم شاعران جهان را به پیوست خود دارد توسط انتشارات سرزمین اهـورایی منتشر شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرزمین اهـورایی این مجموعه شعر با ترجمه و پیشگقتار علی عبدالهی از زبان آلمانی به فارسی برگردان شده است. اریش فرید شاعر بزرگ آلمانی زبان زاده‌ی اطریش است. ‌او شاعری است کمتر تصویرگرا، استعاره‌گریز و زبانورز که می‌خواهد با تکرار مسایلی را گوشزد کند. در این تمهید عمد دارد و از نظر آبشخورفکری از کلام یهودی، عرفان کابالا و به ویژه کتاب مقدس و عهد عتیق و خصوصا کتاب جامعه بسیار متاثر است. عاشقانه‌ی فِريد عميقاً انساني‌، غيرپدرسالارانه‌ و تساوي‌جويانه‌ است‌. زن‌ در شعـرهاي ‌عاشقانـه‌‌ی فرید، گاه‌ مهربان‌، امّا همـواره‌ كنش‌گر، گاه‌عصبي‌، گاه زيباترين‌ موجود زميني‌ و گاه‌ تحمل‌ناپذير است‌. يعني‌هماني‌ست‌كه‌ هست‌، نه‌ اسطوره‌ است‌ همانند آنچه‌ در شعرهاي آراگون، نرودا، گوتـه‌ و حتی احمد شاملوست‌، نه‌ بي‌نام‌ و اثيري‌ همانند اغلب‌معشوقه‌هاي‌ كلاسيك‌ و حتي ‌بسياري‌ از معشوقـه‌هاي‌ مـدرنِ شعـر فارسي‌ و ادبيات‌كلاسيك‌ سايـر سرزمين‌ها. فريـد نـه‌ از غيـرهمجنس عفريته‌ مي‌سازد، نه‌ اسطوره‏ی‌ مهرورزي‌. او از اين‌ جهت‌ شاید بسيار وامدار نيچـه‌ در برداشت‌ از مفاهيم‌گوناگون‌ باشد‌. نگاه‌ عميقاً انساني‌ و غيرِ سياه‌ و سفيدش‌، او را وامي‌دارد كه‌ به‌وجوه‌ انساني‌ افراد بپردازد نه‌ملهم ‌از پيش‌داوري‌ها و عقده‌هايي‌ باشد كه‌ به ‌بهانه‌ی ستمي‌ كه‌ بر زنان‌ رفته‌، از شاعران‌ مي‌خواهد به‌ جبران‌ خطاي‌ تاريخي‌گذشتگان‌، يكسر زَنورانه‌ شوند و با هر چه‌ نشان‌ واقعي‌ تفاوت‌هاي‌ مردانه‌ دارد، بستيزند و اصطلاحاً از آن‌ وَرِ بام‌ بيافتند. اين‌ است‌ كه‌ منتقدي‌ فرید را ناقدی خستگي‌ناپذير‌ در نقد زمانه‌ و مردمانش‌ دانسته‌ است‌. فريد نمی‌‏خواهد با دستاويز مبارزه‌ با فاشيسم‌، خود زمينه‌سازِ نشو و نماي  ايده‌ئولوژي‌ ديگري‌ در نقاب‌ مبارزه‌ براي‌ آزادي‌ شود. ايده‌ئولوژي‌هايي‌كه‌ به‌ محض‌ قوت‌ گرفتن‌ بر حريف‌، انبوه‌ انبوه‌ چماقِ جزم‌گـرايي مي‌سازند تا با آن‌ها، همه‌ را به‌ يك‌ چوب ‌برانند و اين‌ فاشیسم ستیزی مگر خود رويه‏ی‌ ديگري‌ از فاشيسم‌سازی نيست؟ ‌نمونه‌هاي‌ بسيار عيني‌ آن ‌در تاريخ‌ معاصر، ديكتاتوري‌ استالين‌ و تشكيل‌ حكومت‌صهيونيستها به ‌بهانه‏‌ی ‌دادخواهي‌ از ستم‌ نازي‌هاست‌...
فقط تو را دوست دارم در قطع رقعی و 96 صفحه و با قیمت 40000ریال از مجموعه عاشقانه‌های جهان توسط انتشارات سرزمین اهـورایی منتشر شده است. مدیر هنری و طراح گرافیک این کتاب و دیگر کتب مجموعه عاشقانه‌های سرزمین اهـورایی مجید ضرغامی است و خدمات فنی آن توسط شرکت تبلیغاتی اهـورا انجام شده است. مجموعه عاشقانه‌های جهان انتشارات سرزمین اهـورایی به منظور شناخت شاعران مطرح و به نام جهان با معرفی اشعار عاشقانه‌ شکل گرفته است. شما می‌توانید برای تهیه این کتاب به کتاب‌فروشی‌ها و یا کتابفروشی شعبه تجریش اهـورا واقع در مرکز تجاری قائم مراجعه نموده و یا از طریق فروشگاه کتاب سایت انتشارات سرزمین اهـورایی اقدام به خرید نمایید.

پ ن:کتاب «فقط‌ تو را دوست‌دارم» مجموعه اشعار اریش فرید که فروست چهارم شاعران جهان را به پیوست خود دارد توسط انتشارات سرزمین اهـورایی منتشر شد.

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی