انتشارات اهورا

[يك سوژه و يكصد نگاه به زودي منتشر مي‌شود]

jeld-4*مسئولين فكري به حال مشكل مميزي و گراني كاغذ كنند * لزوم كوتاه كردن دست دلال‌ها

كتاب يك سوژه و يكصد نگاه شامل عكس‌هاي مجيد ضرغامي از برج ايفل مجوز نشر گرفت. مجيد ضرغامي در گفت و گو با پايگاه اطلاع رساني سرزمين اهورايي گفت: «عكس‌هاي اين كتاب كه در سال‌هاي مختلف از اين برج گرفته شده است با تكيه بر ثبت فرم‌هاي بصري، تاكيد بر چگونه ديدن دارند. اين كتاب در بر گيرنده‌ي حدود يكصد و پنجاه قطعه عكس از برج ايفل، قسمت‌ها و نماي كلي آن از زواياي مختلف و نماي شهر پاريس و برخي از اماكن شهر از فراز اين برج است».

برج فلزي ايفل که امروزه به عنوان نماد فرانسه شناخته می‌شود، پر بازدیدكننده‌ترین و یکی از شناخته‌ شده‌ترین اماكن توريستي در جهان است. نام برج ایفل از نام سازنده‌اش گوستاو ایفل گرفته شده است. طرح گوستاو ایفل از بین 700 طرح پیشنهادی که در مسابقه طراحی به ثبت رسیده بود،  به اتفاق آرا انتخاب شد. ساخت برج در سال ۱۸۸۷ آغاز و در ۳۱ مارس ۱۸۸۹ به پایان رسید. برج ایفل به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب فرانسه و نمايشگاه جهاني ساخته شد و گفته مي‌شود پس از ساخت  مورد قبول همگان واقع نشد و ۳۰۰ نفر از مشاهير آن زمان به ساخت آن شدیداً اعتراض نمودند كه از آن جمله مي‌توان از  امیل زولا، گی دو موپاسان، شارل گارنیه و همچنین الکساندر دوما نویسنده شهیر فرانسوی نام برد.

مجيد ضرغامي سعي داشته است با ثبت اتفاقات بصري در لحظه‌ي عكاسي و در قياس قرار دادن اين پديده‌ي آشنا با عناصر و آرايه‌هاي شهري، تصاوير متفاوتي از اين بنا ارائه دهد.

صاحب امتياز و مدير مسئول انتشارات سرزمين اهـورايي در رابطه با زمان انتشار اين كتاب و آثار ديگري كه از اين انتشارات مجوز گرفته اند و مشكلات شرايط فعلي نشر گفت: « اميدوارم به زودي اين كتاب به همراه چند اثر ديگري كه مجوز چاپ گرفته اند را منتشر كنيم. با توجه به وضعيت تاسف بارقيمت كاغذ و مواد اوليه چاپ بازار توليد آثار فرهنگي تقريبا رو به خاموشي است و بيم آن مي‌رود كه اندك ناشراني كه هنوز با عشق و علاقه مشغول به بازتوليد آثار فرهنگي و هنري هستند نيز نا اميد شوند.»

وي افزود: « متاسفانه تا اين لحظه هيچگونه حمايت عملي و كاربردي از مسئولين نديده‌ايم. در مورد نا بساماني و مشكلات مختلف بازار نشر ايران آن قدر صحبت شده است كه شايد گوش بعضي از مسئولين محترم از بيان اين مشكلات پر باشد و در اين ميان خسارت فرهنگي ناشي از گراني‌هاي مازاد اين روزها و مسايل حاشيه‌اي براي فرهنگ كشور جبران ناپذير است. متاسفانه در چنين شرايطي كه مشكلات بازار نشر دو چندان شده است هم  ناشران از چرخه‌ي بازتوليد آثار فرهنگي و هنري باز مانده‌اند و هم مولفين دلزده خواهند شد و همه‌ي اينها موجب ريزش مخاطب  خواهد شد و مجموعه‌ي اين اتفاقات وضعيت نه چندان خوب اين روزهاي بازار نشر را بدتر خواهد كرد.»

ضرغامي با اشاره به شرايط مميزي گفت:« متاسفانه در بازاري كه هر روز شرايط و هزينه‌هاي توليد در حال افزايش است اندك ناشراني كه براي چاپ آثار برنامه ريزي كرده‌اند، با كندي سرعت دريافت مجوز و مشكلات مميزي از سرعت رو به افزايش هزينه‌هاي برآوردي جا مانده و عملا نمي‌توانند از پس هزينه‌هاي تحميل شده بر بيايند و اگر هزينه‌هاي توليد توجيه اقتصادي نداشته باشند مخاطب نيز توان خريد با قيمت‌هاي معمول را نخواهد داشت و مشكلات اين نابساماني گريبان گير مثلث ناشر، مولف و مخاطب خواهد شد و مجموع اين مشكلات در نهايت به ضرر وضعيت فرهنگي كشور خواهد بود» وي با اظهار اميدواري خاطر نشان كرد كه : « اميدوارم مسئولين با تدبير و برنامه ريزي اصولي شرايطي را فراهم آورند تا صنعت نشر كشور اين مشكلات را پشت سرگذاشته و با كمك به ناشراني كه در اين شرايط سخت همچنان به فعاليت خود ادامه مي‌دهند دست بعضي واسطه‌ها و دلال‌ها را كوتاه كرده و از اين طريق از حقوق ناشرين و مولفين و خريداران اين كالاهاي فرهنگي حمايت نمايند. اميدوارم با تغييرات به وجود آمده در اداره كتاب مسير اخذ مجوز آثار فرهنگي كوتاه‌تر شود.»

وي همچنين خاطر نشان كرد: « البته ناشرين مستقل با عشق به حرفه و وظيفه‌ي فرهنگي خود در همين شرايط نيز در پي انتشار آثاري متفاوت هستند از جمله سرزمين اهـورايي در همين شرايط فعلي و يكي دو ماه گذشته  چند كتاب متفاوت منتشر كرده است كه از آن جمله مي‌توان از كتاب سينماي ايران، امروز ديروز و برگزيده‌ي اشعار نيما يوشيج نام برد و چند مجموعه شعر از عاشقانه‌هاي جهان و مجموعه عكس يك سوژه و يكصد نگاه براي چاپ اول و چند كتاب نفيس ايرانشناسي نيز آماده‌ي تجديد چاپ است كه در انتظار بهبودي نسبي شرايط توليد و قيمت كاغذ به سر مي‌برند و به غير از اين موارد چندين كتاب از اين انتشارات  در انتظار دريافت مجوز چاپ هستند.»

لازم به ذكر است كتاب يك سوژه و يكصد نگاه ]ايفل[ در برگيرنده‌ي حدود 150 فريم عكس سياه و سفيد در نود وشش صفحه، قطع جيبي و در تيراژ 1100 عدد به زودي توسط انتشارات سرزمين اهـورايي منتشر مي‌شود.

پ ن: مصاحبه با مجيد ضرغامي را در خبرگزاري مهر بخوانيد

تاريخ مصاحبه: 16/مهر/1391

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی