انتشارات اهورا

[تبِ103درجه‌ی سیلویا‌ پلات در سرزمین اهورایی]

14[سیب آوردم... سیبِ سرخِ خورشیـد]

 

[دنیا خانه‌ی من است]
#نمایشگاه_کتاب
سیب آوردم، سیبِ سرخِ خوشید...
...
منتخبی از شعرهای #سیلویا_پلات با عنوان "تب 103 درجه "مجموعه‌ای در فروست شعر جهانِ انتشارات در نمایشگاه کتاب سی و یکم برای اولین بار عرضه می‌شود. مجموعه شعرهای جدید پلات با ترجمه‌ی دکتر #علی_سلامی و #بهاره_جهاندوست در تازه‌های نشر سرزمین اهورایی منتشر شده است و در نمایشگاه اردیبهشت 1397 در غرفه‌ی انتشارات سرزمین اهورایی عرضه خواهد شد.
سیلویا پلات یکی از پویاترین سرایندگان سده بیستم است. وقتی در سن 30 سالگی دست به خودکشی زد، پلات پیروان فراوانی در جامعه‌ی ادبی یافته بود. در سال‌های بعد، آثارش توجه خوانندگان فراوانی را به خود جلب کرد. پلات در آثارش، به نومیدی، عاطفه‌ی شدید و وسواس با مرگ پرداخت. جویس کرول اوتس او را «یکی از نامی‌ترین و بحث‌برانگیزترین شاعران در زبان انگلیسی» توصیف می‌کند.
سروده‌های سیلویا پلات که تا اندازه‌ی فراوانی برگرفته از زندگی شخصی اوست، به مسایلی مانند شکنجه‌ی فکری، ازدواج پرتلاطم او با شاعر انگلیسی تِد هیوز، تضادهای او با پدرومادرش و تصویر خود او می‌پردازد. مارگارت ریس می‌نویسد: «اینکه پلات درباره طبیعت می‌نوشت یا درباره تنگناهای اجتماعی افراد، به هر حال او نقابِ اجتماعی را به دور افکند و توانست نیروهای طبیعی و ترس‌های شخصی را بیان کند. در این کار، او پرده از تضادهایی برداشت که ظاهر را از میان می‌برد و به تنش‌هایی اشاره می‌کرد که بر سطح شیوه‌ی زندگی امریکا و دوران پس از جنگ سایه انداخته بود.» اوتس این مسئله را ساده‌تر بیان کرد و نوشت که اشعار معروف پلات «نشان می‌دهند که گویی با تیغ جراحی ظریفی از یخ قطب کنده‌شده و شکل‌گرفته‌اند.»
رابرت پینسکی، شاعر آمریکایی، در مورد او نوشت: «اشعارِ سیلویا پلات کوبنده و پویا هستند و احساساتِ یک تخیلِ نیرومند و  زخم‌خورده را به تصویر می‌کشند و  تصاویر و عبارات را با قدرتِ یک اسبِ افسارگسیخته نشان می‌دهد. تمامِ قدرت اشعارش به قدرتِ تخیل و باورِ شورانگیز او بازمی‌گردد.» پینسکی باور دارد که پلات شیفته‌ی خودِ آرمانی‌اشی بود.

@ahoorapress #نمایشگاه_کتاب_تهران  #انتشارات_سرزمین_اهورایی در سی‌ویکمین
نمایشگاه کتاب تهران با مجموعه شعر #پلات به ترجمه‌ی دکتر علی سلامی و بهاره جهاندوست با عنوان
"تب 103 درجه" در انتظار شما است.

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی