انتشارات اهورا

اخبار فرهنگی و هنری

[سرزمین اهـورایی این بار در نمایشگاه کتاب مشهد]

baner-Mashhad

[تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم]
وعده‌ی دیدار
نمایشگاه کتاب مشهد
5 لغایت 11 آبان‌ماه 1394
محل دائمی نمایشگاه‌های مشهـد

کلیه‌ کتاب‌های منتشر شده در انتشارات سرزمین اهورایی

در نمایشگاه کتاب مشهد قابل تهیه است.

«غرفه انتشارات سرزمین اهورایی و خانه فرهنگ و تصویر ابریشمی»

[روز بزرگ‌داشت لسان‌الغیب خواجه حافظ شیرازی گرامی باد]

hafiz2در ازل پرتو حسنت ز تجلی دم زد A 5313

عشق پیدا شد و آتش به همه عالم زد

انتشارات سرزمین اهـورایی بیستم مهرماه روز بزرگداشت خواجه شمس‌الدین محمد، حافظ شیراز - لسان‌الغیب، شاعر بی‌همتای ایران زمین را تبریک گفته و امیدوار است روزی به معنای واقعی مراسم درخور نام این گنجینه‌های واقعی شعر و فرهنگ ایران زمین از طرف مسوولین محترمی که بودجه و قدرت اجرایی کشور را در دست دارند انجام شود و به ذکر نام روز بزرگداشت در تقویم و چند نشست و.. برنامه بسنده نکنیم.

تصویر و شعر حافظ شیرازی، منتشر شده توسط انتشارات سرزمین اهـورایی - مجموعه‌ی شاعران کهن سرای ایران، اهورا کارت، نقاشی بهزاد سهرابی، خوشنویسی مصطفی سهرابی - انتخاب، طرح و اجرا مجید ضرغامی - چاپ اول 1375

تصویر آرامگاه حافظ، شیراز، از کارت‌های ایرانشناسی انتشارات سرزمین اهورایی در مجموعه کارت‌های اهورا - عکس داوود وکیل‌زاده - چاپ اول 1386

 

[سرزمین اهـورایی در نمایشگاه کتاب کرمانشــــاه]

baner-kermanshah

[تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم]
وعده‌ی دیدار
نمایشگاه کتاب کرمانشاه
22 لغایت 28 مهرماه 1394
محل دائمی نمایشگاه‌های کرمانشاه

کلیه‌ کتاب‌های منتشر شده در انتشارات سرزمین اهورایی در نمایشگاه کتاب کرمانشاه قابل تهیه است.

«غرفه انتشارات سرزمین اهورایی و خانه فرهنگ و تصویر ابریشمی»

[هشتم مهرماه روز بزرگداشت مولانا جلال‌الدین مولوی]

molanaانتشارات سرزمین اهـورایی هشتم مهرماه روز بزرگداشت مولانا جلال‌الدین محمد معروف به مولوی شاعر بی همتای ایران زمین را تبریک گفته و امیدوار است به زودی مراسم و برنامه‌های آبرومند و در حد نام شاعران بزرگ ایران زمین و گنجینه‌های واقعی این مرز و بوم از طرف مسئولین محترمی که بودجه و اختیارات و امکانات در دست دارند، در داخل کشور برگزار شود.

«جمله‌ی اجزای خاک هست چو ما عشقناک

لیک تو ای روح پاک، نادره‌تر عاشقــی»

تصویر و شعر مولانا منتشر شده توسط انتشارات سرزمین اهـورایی در مجموعه آثار بصری ( اهـورا ) در قالب کارت پستال و تقویم، چاپ اول  -  -1375 نقاشی اثر بهزاد سهرابی / خوشنویسی مصطفی سهرابی / انتخاب، طرح و اجرا مجید ضرغامی

[سرزمین اهورایی در نمایشگاه کتاب تبریز]

baner-isfahan

[تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم]
وعده‌ی دیدار
نمایشگاه کتاب تبریز
9 تا 13 مهرماه 1394
محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تبریز

کلیه‌ کتاب‌های منتشر شده در انتشارات سرزمین اهورایی در نمایشگاه کتاب تبریز قابل تهیه است.

«غرفه انتشارات سرزمین اهورایی و خانه فرهنگ و تصویر ابریشمی نهم تا سیزدهم مهرماه»

[یادی از جلال آل احمد]

A 124جلال  خودش بود؛ آقا معلم مردم  
 غلامرضا امامی* :
بر آن قامت قلمی و در آن چهره استخوانی چه بود که هنوز پس از گذشت سال‌ها مردم میهنش و بسیاری از آزادگان جهان به او مهر می‌ورزند.
مردي كه شتاب داشت در همه‌‌چيز؛ در گفتن، در نوشتن، در راه رفتن و گاه در اين شتاب سكندري هم مي‌خورد. جلال از مردم بود. از خانداني روحاني برخاست اما به‌كار پرداخت به بنايي و نقاشي و كار برق و كار گِل. رويكرد او در آغاز جواني نوعي اعتراض بود، به سنت‌هاي دست و پاگير و راهنما به چپ زد، مدتي بر آن جاده راند آنگاه زماني كه دريافت پاسخگوي نياز دروني او و نيازهاي جامعه اين راه نيست و آن راه به تركستان مي‌رود، به شيوه پدران بارديگر به سنت پرداخت. به گذشته روي كرد اما در گذشته نماند. مي‌خواست گذشته پلي باشد براي آينده.
جلال به زبان مردمش سخن گفت. نيك مي‌دانيم كه ادبيات ما زبان مردمي نداشت و زبان مكتوب از زبان شفاهي جدا بود. او سخت كوشيد كه اين دو زبان را به هم بياميزد. مدير مدرسه شاهكار بزرگ اوست و خسي در ميقات بياني و زباني است كه همه مردم حرف او را در مي‌يابند
بارها با جلال بوده‌ام و ديده‌ام كه چگونه با بنا و كارگر و ماهي فروش سخن مي‌گفت؛ بعد از ساعتي دوست مي‌شد.
به ياد مي‌آورم هفته‌اي كه در خرمشهر مهمانم بود؛ در كنار قايقرانان ساعت‌ها مي‌نشست و دركنار كولي‌ها حرف‌هايشان را مي‌شنيد و يادداشت بر مي‌داشت.
كار مهم جلال پر كردن فاصله بود. فاصله ادبيات كتبي و شفاهي.و كاربزرگ‌تر او اين بود كه به مردمش پشت نكرد. بي‌گمان همه آراي او مي‌تواند پذيرفتني نباشد. اما او پيش از همه همچون خروسان سحري حادثه را پيش‌بيني كرده بود. مي‌دانست كه بايد با زبان مردم سخن گفت. و اگر زبان نخبگان به‌كار رود تنها از نخبگان خوانندگاني خواهد يافت. ازين رو به كوره دهات‌هاي ايران سفر كرد. پياده سفر كرد. به شهرهاي كوچك و بزرگ رفت
در خانه او همه كس مي‌ديدي از روحاني نامدار تا استاد دانشگاه تا شاعري نو پرداز.كنار خانه نيما منزل كرده بود و پيرمرد را پشتيبان بود اما از ادبيات فرانسه بي‌خبر نبود و خود مي‌گفت اگر چيز دندان‌گيري در جهان نشر يابد مي‌بينم و مي‌خوانم. همين جلال مي‌گفت 50 بار خواجه عبدالله انصاري و تفسير او را درس داده است و خود در پي ترجمه تازه‌اي از قرآن بود.
جلال، معجوني بود. رنگين كماني بود مثل كاشي‌هاي اصفهان از نقش‌ها و رنگ‌ها؛ از آرمان‌ها و آرزوها. بي‌گمان شايد همه اين رنگ‌ها دلپذير نباشد و نمي‌توان از يك منظر به او نگريست؛ اما اين رنگ‌ها در كنار هم رنگين كماني مي‌سازد جاودانه و اين تكه‌هاي كاشي در كنار هم منظري مي‌سازد يگانه. جلال خودش بود. با خود يگانه بود و با مردمش يگانه. بيگانه نبود از آنچه دور و برش مي‌گذرد. خطر را حس مي‌كرد و آينده خوب و خوشي براي مردمش آرزو داشت. پيمانه عمرش به پنجاه نرسيده پر شد. بي‌گمان در اين روزگار و روزگاران جاي او خالي‌است. مردي كه قلم را در خدمت محرومان به كاربرد. مردي كه همچون آينه.جامعه‌اش را نماياند. مردي كه خودش بود خودش؛ جلال آل احمد.
نخستين چهره‌اي كه از او به ياد دارم در خرمشهر بود در هتل آناهيتا. مرا ديد و اشكي در چشمانش حلقه زد. مردي كه گمان مي‌كردم هرگز نمي‌گريد.گفت : جوان ديدي كه حق درس دادن هم ندارم. و آخرين چهره‌اي كه از او به ياد دارم.بر سنگ سپيد مرده‌شورخانه بود. آرام دراز كشيده بود. مردي كه به هيچ دربار و درگاهي سر خم نكرده بود، سرش افتاده بود. موهاي سپيدش برق مي‌زد و انبوه ريش‌هاي سياه و سپيدش. از دور انگار مي‌پاييد ما را. جلو رفتم مي‌خواستم بگويم آقا جلال سلام، شما كجا اينجا كجا؟ اما خطي از خون بر محاسن سپيدش دميده بود.  
 
 
* متن فوق در سالگرد درگذشت جلال آل احمد در روزنامه همشهری منتشر شده است. با تشکر از آقای غلامرضا امامی برای ارسال این فایل به سرزمین اهورایی

** تصویر جلال آل احمد از آثار بصری اهورا کارت انتشارات سرزمین اهورایی اثر بهزاد سهرابی / انتخاب، طرح و اجرا مجید ضرغامی چاپ اول 1375

[چهل روز بعد از آرام شدن شوالبه]

n8چهل روز پس از نبودن محمد علی سپانلو
مجید ضرغامی  روزنامه اعتماد شماره 3272 شنبه 30خرداد 94

[ما حق زندگیمان را
با مرگمان به دست می‌آریم]**

1- محمد علی سپانلو زاده‌ی پاییز تهران بود. هرچند شاعر آبان را مردی هم چهره‌ی خود، جوان و خوش مشرب می‌داند(اما همیشه در نظرم آبان/ مردی است هم چهره‌ی خودم/ شاید جوانکی، همسایه جوانی من/ شاخه گلی به سینه‌ی بارانی/ خوش مشربی که اغلب/ فهرست باغها را از حفظ می‌کند.) و اعتقاد داشت که فقط در پاییز و زمستان شعر می‌نویسد، اما می‌توان او را مرد چهارفصل شعرمعاصر نام نهاد. از آغاز دهه‌ی چهل که در میان شاعران نوگرای نسل سوم شعر معاصر راه خود را باز کرد و آه..بیابان را منتشر کرد تا امروزِ رفتنِ او آثار متنوعی در شعر، پژوهش، نمایشنامه و ترجمه منتشر کرد و در متن اکثراتفاقات فرهنگی شعر امروز حاضر بود. او در مطبوعات، رادیو، سینما و هنر تبلیغات نیز دستی داشت. شاید بتوان محمد علی سپانلو را جزو شاعران جوان تاثیرپذیر از جنبش‌های دانشجویی دانست که در دهه‌ی سی و چهل تاثیرات زیادی برادبیات و هنر روشنفکری داشتند. شاعری که با تاثیر از اولین تجربه‌ی راهپیمایی در جوانی برای فلسطین شعر می‌نویسد، شاعری که در مصاحبت، در همین سال‌های آخر با یادآوری شاعرانه از نخستین راهپیمایی 16 آذر بعد از کودتای سال 32 و اولین راهپیمائی که شرکت کرده بود، چشم‌هایش برق‌می‌زد، تصویری از جمعیت انبوه دانشجویان و نمای آهسته‌ی برگریزان طلایی پاییز بر سرجمعیت را به یاد می‌آورد و از رطوبت نگاهش رد خاطرات هویدا بود.
سپانلو شاعری امروزی و کافه نشین بود و در عین حال نستالژی تهران شهر زادگاهش را با عشق و علاقه و هنرمندی در آثارش ثبت کرد و تهران را به مثابه شهری جهان‌وطن می‌دانست.

ادامه مطلب ...

[سپاس از مخاطبین اهورایی ]

با تشکر از تمام دوستانی که برای دریافت هدیه‌ی تقویم مشاهیر جهان تا ظهر بیست و هفتم خرداد ماه ایمیل ارسال کرده‌اند به اطلاع می‌رساند موجودی این تقویم به اتمام رسید و به همین دلیل از ارسال این محصول فرهنگی برا ی دوستانی که از این تاریخ به بعد درخواست ارسال داشته باشند معذوریم. ضمنا علی‌رغم قرار قبلی مبنی بر پس‌کرایه کردن هزینه‌ی ارسال - تمام تقویم‌های ارسالی با هزینه‌ی انتشارات سرزمین اهورایی پست شدند و دوستان گرامی از پرداخت هر گونه وجهی به مامور پست خود داری کنند.

[هدیه‌ای نفیس برای مخاطبین اهـورایی - تقویم 53 برگی مشاهیر ادبی جهان]

روابط عمومی انتشارات سرزمین اهورایی اعلام کرد از روز  1394/3/20 تا  1394/3/30 به مدت ده روز برای تمام مشتریان و علاقمندان به انتشارات سرزمین اهورایی که آدرس دقیق پستی، کدپستی و شماره تماس خود را به آدرس ایمیل این آدرس ایمیل در مقابل هرزنامه‌ها محافظت می شود. برای مشاهده آن نیاز به فعال کردن جاوا اسکریپت دارید. پست کنند یک جلد تقویم دیواری 53 صفحه‌ای از شاعران و نویسندگان جهان، به صورت رایگان و به عنوان هدیه ارسال خواهد کرد. تقویم دیواری مشاهیر ادبی جهان با قیمت 250000ریال ( که در طرح اهداء رایگان خواهد بود ) در 53 برگ، دیواری در سایز 24 در 34 سانتمیتر آویزی، (با کاربری استفاده روی میز کار) کاغذ تحریر /تک رنگ پرداخت شده / تصاویر گرافیکی به همراه معرفی مشاهیر ادبی جهان مانند:

( نزار قبانی-اکتاویو پاز-دوریس لسینگ-ساموئل بکت-اریش فرید- رابیندرانات تاگور- شیرکو بی کس-هالینا پو شفیا توفسکا-آدرین ریچ-ریموند کارور-والت ویتمن-آلن گینزبرگ-فدریکو گارسیا لورکا-آنا آخماتوآ-هرمان هسه-آلیس مونرو-پابلو نرودا- ولادیمیر مایاکفسکی-پاتریک مودیانو-ویسواوا شیمبورسکا-ارنست همینگوی-گیوم آپولینر-خورخه لوئیس بورخس-آنتوان چخوف-ناظم حکمت-غاده السمان-ویلیام فاکنر-تی اس الیوت-گونتر گراس-فریدریش نیچه-ابراهیم گلستان-سیلویا پلات-آلبرکامو-نیمایوشیج-مارگرت اتوود-پل سلان-آن سکستون-پل الوار- احمد شاملو-آدونیس-سالینجر-جبران خلیل جبران-سیمون دو بوار-هاروکی موراکامی-ویرجینیا وولف-ریچارد براتیگان-لنگستون هیوز-صادق هدایت-ویکتور هوگو-گابریل گارسیا مارکز-پیر پازولینی-محمود درویش-ژاک پره‌ور) محصولی ماندگار، زیبا و متفاوت از انتشارات سرزمین اهورایی است که اکنون تعداد محدودی از آن باقی مانده است. تمام 53 برگ این تقویم قابلیت جدا شدن و نصب در قاب و به صورت پوستر را دارد.

*شایان ذکر است آدرس ارسالی باید دقیق بوده و در عنوان ایمیل ارسال شده حتما نوشته شود ( دریافت تقویم دیواری )
*هزینه‌ی پستی به صورت پس‌کرایه توسط درخواست کننده و در محل تحویل ( آدرس اعلام شده ) به مسئول اداره‌ی پست پرداخت خواهد شد و این انتشارات هیچ هزینه‌ای بابت این محصول دریافت نخواهد کرد.
*به دلیل محدود بودن موجودی تقویم اولویت با درخواست کنندگانی است که زودتر نشانی خود را به ایمیل اعلام شده ارسال کرده‌اند و بدیهی است پس از اتمام این محصول در مدت زمان یاد شده، سرزمین اهورایی عدم موجودی را از طریق سایت اعلام کرده و تعهدی در قبال درخواست‌هایی که پس از اعلام اتمام ارسال شوند نخواهد داشت. ضمنا هدایاء حداکثر 48 ساعت بعد از دریافت ایمیل به اداره‌ی پست تحویل داده خواهد شد.

*لطفا تنها از طریق ایمیل یاد شده درخواست خود را اعلام کرده و از ارسال آدرس به ایمیل‌های دیگر انتشارات، فکس، تلفن و به صورت حضوری خود داری کنید.

* تصاویر بعضی از صفحات این تقویم به پیوست آمده است:

[گزارش مراسم رونمایی جدیدترین کتاب علی باباچاهی در بیست و هشتمین نمایشگاه کتاب تهران ]

2دو گزارش از مراسم رونمایی جدیدترین کتاب علی باباچاهی با عنوان « اتاق بر آب راه می‌روم » در غرفه‌ی انتشارات سرزمین اهـورایی و سخنرانی علی باباچاهی، علی عبداللهی و علی قنبری در نشست سالن فرهنگ و کتاب بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به نقل از خبرگزاری ایبنا IBNA:

1-

باباچاهی در مراسم رونمایی از جدیدترین کتاب خود مطرح کرد: تعریف رایج شعر سپید در ایران غلط است/اشعار من سپید نیستند - تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۳۹

علی باباچاهی در مراسم رونمایی از جدیدترین مجموعه شعر خود در نمایشگاه گفت که تعریف شعر سپید در ایران که از آن به عنوان شعر بدون وزن و قافیه تعبیر کرده‌اند، غلط است . بهترین اشعار شاملو اشعاری است که در آن هم وزن وجود دارد و هم قافیه. باباچاهی همچنین انتساب خود به شاعران سپیدسرا را رد کرد. تعریف رایج شعر سپید در ایران غلط است/اشعار من سپید نیستند به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مراسم رونمایی از جدیدترین مجموعه شعر علی باباچاهی با عنوان «اتاق بر آب راه می‌روم» عصر دیروز چهارشنبه 23 اردیبهشت (1394) با حضور علی عبداللهی، علی قنبری، هادی حسینی نژاد و علی باباچاهی در سالن کتاب و هنر، بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد.

شعرهای من سپید نیستند: علی باباچاهی در مراسم رونمایی جدیدترین کتاب خود گفت: بسیاری از منتقدان ادبی، شعر من را نیز در زمره شعر شاعران سپیدسرا به شمار می‌آورند که اشتباه است. من احترام بسیاری برای شعر سپید قائلم، اما اشعار من در قالب سپید نمی‌گنجند. وی افزود: شعر سپید را اکثرا به شعر بی‌وزن و قافیه تعبیر و ترجمه کرده‌اند که این تعبیر و تعریف صد در صد غلط و اشتباه است. در شعر احمد شاملو ما با وفور وزن و قافیه روبه‌رو هستیم و بسیاری از اشعار درخشان شاملو موزون و نیمایی هستند. در شعر فروغ فرخ‌زاد و نادر نادرپور، نیز همین مساله وجود دارد. وزن شعر من نادر و یگانه است باباچاهی در ادامه سخنرانی خود با اشاره به این نکته که از ارادتمندان شعر شاملو و فروغ فرخ‌زاد است، گفت: هر شاعری بر حسب توانایی‌های خودش شعر سپید را پرورانده است. با این اوصاف اما اشعار من به دلیل حساسیت زبانی که دارم، موزون و البته دارای وزنی یگانه است.

ادامه مطلب ...

[روز حکیم عمر خیام گرامی باد]

khayam0هنگام سپیده دم خروس سحری
دانی که چرا همی کند نوحه‌گری؟
یعنی که نمودند در آیینه‌ی صبح
کاز عمر شبی گذشت و تو بی‌خیری

انتشارات سرزمین اهـورایی بیست و هشتم اردی‌بهشت  روز بزرگ‌داشت حکیم عمر خیام را گرامی‌ می‌دارد
به امید روزی که به معنای واقعی  مراسمی گسترده و درخور جایگاه بزرگان ایران زمین برگزار شود و از این سرمایه‌های معنوی بهترین استفاده‌ی مادی و معنوی صورت گیرد.

 

 

 

* تصویر حکیم عمرخیام، برگی از کتاب ایران سرزمین اهورایی به قلم بهزاد سهرابی و خوشنوسی شعر به قلم استاد اصرافیل شیرچی است 

صفحه 6 از 15

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی