انتشارات اهورا

[هشتم مهرماه روز بزرگداشت مولانا جلال‌الدین مولوی]

molana انتشارات سرزمین اهـورایی هشتم مهرماه روز بزرگداشت مولانا جلال‌الدین محمد معروف به مولوی شاعر بی همتای ایران زمین را تبریک گفته و امیدوار است به زودی مراسم و برنامه‌های آبرومند و در حد نام شاعران بزرگ ایران زمین از طرف مسئولین محترمی که بودجه و اختیارات و امکانات در دست دارند، برگزار شود.

«جمله‌ی اجزای خاک هست چو ما عشقناک

لیک تو ای روح پاک، نادره‌تر عاشقــی»

تصویر و شعر مولانا متشر شده توسط انتشارات سرزمین اهـورایی

( اهـورا )، چاپ اول 1375

[صحبت‌های مدیرمسئول انتشارات سرزمین اهـورایی با خبرگزرای ایسنا درباره وضعیت نشر شعر و جوایز ادبی]

انتقاد مجید ضرغامی از وضعیت انتشار شعر و جایزه‌های شعر
111-399.jpg مجید ضرغامی معتقد است، ناشرانی که دانش و سرمایه کافی ندارند، شاعران بی‌تجربه‌ای که می‌خواهند با پرداخت هزینه‌های حداقلی آثار خود را چاپ کنند، و تعداد زیاد ناشران خصوصی و مؤلفان در برابر ویترین کم کتاب، مشکلات انتشار شعر امروز هستند.

او همچنین به جایزه‌ها و مسابقه‌های مختلف شعر امروز انتقادهایی دارد.

مجید ضرغامی، شاعر و مدیر انتشارات سرزمین اهورایی، به خبرنگار ادبیات و نشر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: « بخشی از هیاهوی شعر امروز ایران مولود ذات و طبیعت شعر است. هنوز از انقلاب ادبی نیما و تغییرات بنیادین شعر پارسی با صدها سال پشتوانه‌ و تجارب عملی، صد سال نگذشته است.» او ادامه داد:« به نظر می‌رسد پس از تلاش‌های کارساز نیما برای آزاد ساختن شعر از بند قالب‌های تکراری و قوانین شرطی و تلاش برای رسیدن به قوانین درونی شعر، با وجود تلاش و خلاقیت‌های شاعران پس از نیما و شاعران نوجوی دهه 70 و دوران جدید هنوز از تمام ظرفیت‌های شعر امروز پارسی استفاده نشده است.» ضرغامی همچنین عنوان کرد: « در شرایطی که شاعران خلاق در پی یافتن تجربه‌های تازه و یا ساختن پیکره‌ای جدید بر تجربه‌های به‌دست‌آمده‌اند، بخش میانی شعر جمع زیادی از شاعران را در خود جای داده است. این شاعران در بهترین حالت به تقلید تجربه‌های مصرف‌شده‌ی چند دهه‌ی اخیر مشغول هستند و از این طریق تصمیم به نشر انبوه شعر دارند.» او ادامه داد: «اگر ناشری اندکی شناخت از شعر معاصر و شعر زمان خود داشته باشد، متوجه می‌شود که انتخاب شعر خوب از میان اشعار غالبا احساسی که با ساده‌نگاری صرف و یا تجربه‌های کهنه‌شده‌ای که شکل و روی امروزی گرفته‌اند، یا به خیال اجرای زبانی، با لفاظی و کلماتی عاری از زبان پرداخت‌شده ایده‌های خوب احتمالی را از بین می‌برند و در پی ظاهرسازی و نهایتا به رخ کشیدن کلمات با چاشنی هنجارشکنی در شعر هستند، کار بسیار دشواری است.» این شاعر و ناشر اضافه کرد: «اگر برای شناخت و معرفی شعرهایی که حداقل مؤلفه‌های اولیه شعر امروز را داشته باشند، از عناصر درونی و نمایی شعر مانند تخیل، خلاقیت، بافت زبانی و فرمالیزم ادبی بهره‌مند باشند و در پی نوآوری، ساختارشکنی، آشنایی‌زدایی، معناگریزی و... باشند، وقت صرف نشود و شعر خوب از میان تولید فراوان شعر در این روزها شناسایی نشود، شعرها کارشناسی نشوند و نگاه دقیق در انتخاب نداشته باشیم، به شرایطی می‌رسیم که متأسفانه شرایط امروز نشر شعر ماست.»... ادامه مصاحبه را در سایت خبرگزاری ایسنا بخوانید.

[شاعران پارسی‌زبان در پروژه‌ی شعر امـروز حضور داشته باشند]

farakhan2شاعران پارسی زبان غیر ایرانی، در فراخوان جلد دوم کتاب شاعران امروز انتشارات سرزمین اهـورایی شرکت کنند... به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرزمین اهـورایی مسئول دبیرخانه فراخوان جلد دوم کتاب [ شاعران امروز   اعلام کرد:«با توجه به استقبال شاعران پارسی زبان غیر ایرانی در مجلد نخست این کتاب و ارسال اشعاری از شاعران افغانستان، تاجیکستان و بحرین برای کارشناسی و چاپ در این کتاب، بار دیگر اعلام می‌کنیم حضور شاعران غیر ایرانی پارسی زبان در فراخوان جلد دوم این کتاب نیر بلامانع بوده و تا اکنون از شاعران غیر ایرانی اشعاری به دبیرخانه شاعران امروز این انتشارات رسیده است.» خانم سمیه مقیسه افزود: « با توجه به متن فراخوان از شاعران گرامی درخواست می‌کنیم به هیچ عنوان به صورت حضوری اشعار خود را ارسال نکنند و اشعار تنها از طریق آدرس پستی و ایمیل اعلام شده در فراخوان دریافت می‌شود. همچنین شاعرانی که در فراخوان گذشته اشعاری ارسال کرده و از تیم کارشناسان آن مجلد امتیاز لازم را کسب نکرده بودند می‌توانند در این فراخوان شرکت کرده و اشعار خود را با داوران جدید مورد بررسی قرار دهند.»

انتشارات سرزمین اهـورایی امیدوار است مانند جلد اول این کتاب، شاعران کارکرده و باتجربه‌‏تر نیز در فراخوان شعر جلد دوم شرکت کنند و نام خود را  در این پروژه که به نوعی می‌‏تواند معرفی شاعران فعال امروز شعر پارسی باشد و به هدف داشتن مرجعی از بخش فعال شعر امروز پارسی – و بعد از انتشار چندین مجلد- طراحی شده است، ثبت کنند.

شرایط شرکت در جلد دوم کتاب [ شاعران امروز ] انتشارات سرزمین اهـورایی از طریق فراخوان اعلام شده است. کلیه شاعران پارسی زبان می‌توانند اشعار نیمایی، سپید، آزاد و تجارب نوآورانه‌ی خود را برای شرکت در این کتاب ارسال کنند. اشعار باید از گروه پنج نفره‌ی داوران و از مجموع 500 امتیاز حداقل 250 امتیاز را برای حضور در این کتاب کسب کنند.

اسامی کارشناسان مجلد دوم شاعران امروز انتشارات سرزمین اهـورایی:

هرمز علیپـور، ابوالفضل پاشـا، رویا تفتـی، بهار رضایـی، روجا چمنکـار

[فراخوان جلد دوم شاعران امروز از نگاه خبرگزاری‌ها]

به نقل از خبرگزاری ایسنا ISNA: 
فراخوان طرح «شاعران امروز» منتشر شد؛ شاعران می‌توانند با ارسال آثار خود در این طرح شرکت کنند تا در صورت کسب امتیاز کافی، آثارشان در جلد دوم کتاب «شاعران امروز» منتشر شود.

مجید ضرغامی، مدیر انتشارات سرزمین اهورایی، در گفت‌وگو با خبرنگار ادبیات و نشر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: این انتشارات در سال 1390 طرحی به نام «شاعران امروز» را اجرا کرد. در این طرح با انتشار یک فراخوان، شعرهایی از شاعران امروز با داوری محمد آزرم، شمس آقاجانی، پگاه احمدی، علیرضا بهنام و بهزاد خواجات،‌ انتخاب و در سال 1391 در کتاب «شاعران امروز» منتشر شدند...( در ایسنا بخوانید )

به نقل از خبرگزاری ایلنا ILNA:

انتشارات سرزمین اهـورایی پس از اجرای موفق طرح شاعران امروز در سال ۱۳۹۰ و منتشر کردن اولین مجلد از این کتاب، فراخوان مجلد دوم این مجموعه را منتشر کرد... به گزارش خبرنگار ایلنا، در متن این فراخوان آمده است:

انتشارات سرزمین اهـورایی پس از اجرای موفق طرح شاعران امروز در سال ۱۳۹۰ و منتشر کردن اولین مجلد از این کتاب در سال ۱۳۹۱ که با کار‌شناسی تیم ۵ نفرهٔ داوران (محمدآزرم، شمس آقاجانی، پگاه احمدی، علیرضابهنام، بهزادخواجات) و استقبال مخاطبین گرامی همراه بود، اینک فراخوان مجلد دوم این مجموعه را با حضور داورانی متفاوت از شاعران اعلام می‌کند... ( در ایلنا بخوانید )


به نقل از خبرگزاری تدبیر:

در پی انتشار کتابِ شاعران امروز ایران، با داوری شاعرانِ برجسته کشور، توسط انتشارات سرزمین اهورایی، این انتشارات فراخوان برای داوری و آماده سازی کتاب دوم را هم منتشر کرد... به گزارش خبرنگار خبرگزاری تدبیر، انتشارات سرزمین اهـورایی پس از اجرای طرح شاعران امروز در سال 1390 و منتشر کردن اولین مجلد از این طرح در سال 1391 که با کارشناسی تیم 5 نفره‌ی داوران(محمدآزرم، شمس آقاجانی، پگاه احمدی، علیرضا بهنام، بهزاد خواجات)، اینک فراخوان مجلد دوم این مجموعه را با حضور داورانی متفاوت از شاعران حرفه‌ای و نام آشنای امروز اعلام می‌کند. گروه داورانِ جلد دوم به شرح زیر است: هرمز علی پـور– ابوالفضل پاشـا- رویا تفتـی– بهاره رضـایی- روجا چمنـکار... ( در تدبیر بخوانید )

به نقل از خبرگزاری مهر:

فراخوان چاپ جلد دوم مجموعه «شاعران امروز» توسط انتشارات سرزمین اهورایی منتشر شد... مجید ضرغامی، مدیر انتشارات سرزمین اهورایی و مسئول طرح انتشار مجموعه «شاعران امروز» در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: فراخوان چاپ جلد دوم مجموعه شاعران امروز، به تازگی منتشر شده است. انتشارات سرزمین اهورایی در سال 90 کارهای مربوط به این مجموعه را آغاز کرده و در سال 91 نیز جلد اول‌ آن را که حاصل تیم کارشناسی 5 نفره متشکل از محمدآزرم، شمس آقاجانی، پگاه احمدی، علیرضابهنام، بهزادخواجات بود، منتشر کرد... ( در مهر بخوانید )

[فراخوان جلد دوم کتاب شاعران امروز]

1به‌نام‌خداوند‏جان‏ و‏خرد

انتشارات سرزمین اهـورایی پس از اجرای موفق طرح  شاعران امروز در سال 1390 و منتشر کردن اولین مجلد از این کتاب در سال 1391  که با کارشناسی تیم 5 نفره‌ی داوران ( محمدآزرم، شمس آقاجانی، پگاه احمدی، علیرضابهنام، بهزادخواجات ) و استقبال مخاطبین گرامی همراه بود، اینک فراخوان مجلد دوم این مجموعه را با حضور داورانی متفاوت از شاعران حرفه‌ای ونام آشنای امروز اعلام می‌کند
گروه داوران ِ جلددوم:

هرمز علیپـور – ابوالفضل پاشـا- رویا تفتـی – بهاره رضـایی- روجا چمنـکار

||| شـــــــــــرايط |||
* شركت براي كليه شاعران پارسی‏ زبان ایرانی و غیر ایرانی آزاد است
* اشعار ارسالي در هيچ كتابي منتشر نشده باشند
*    ملاك انتخاب، اشعار سپيد و آزاد است
*    اشعار انتخابي، با ذكر نام و عكس هر شاعر و به ترتيب حروف الفبا منتشر مي‌شوند.
*اشعار بدون نام شاعر و در 5 نسخه به داوران ارسال می‌گردد و داوران از یک تا صد امتیاز به هر شعر می‌دهند، اشعاری که حداقل نیمی از مجموع بیشترین  امتیاز را کسب کرده باشند مجوز حضور در جلد دوم این کتاب را خواهند داشت.

ادامه مطلب ...

[جلد دوم شاعران امروز کلید خورد]

جلد دوم کتاب شاعران امروز انتشارات سرزمین اهـورایی کلید خورد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرزمین اهـورایی در نشستی که با حضور داوران این پروژه انجام شد ضمن گفت‌وگو در باره این طرح، بررسی تجربه‌های به دست آمده از فراخوان جلد اول و اصلاحات آن مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مفاد اولیه فراخوان نگاشته شد. این جلسه با حضور کارشناسان حاضرمجلد دوم شاعران امروز آقایان هرمزعلیپور و ابوالفضل پاشا و خانم بهاره رضایی و مدیر طرح این پروژه آقای مجید ضرغامی برگزار شد. گفتنی است

ادامه مطلب ...

[عاشقانه‌های فدریکو گارسیا لورکا منتشر می‌شود]

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سرزمین اهـورایی صاحب امتیاز و مدیر مسئول این انتشارات با اعلام خبر دریافت مجوزچاپ کتاب عاشقانه‌های لورکا گفت: « پس از مدت‌ها انتظار برای طی شدن مسیر قانونی و اداری دریافت مجوز، اکنون مجوز چاپ کتاب عاشقانه‌های فدریکوگارسیا لورکا صادر شده و این کتاب در زیر محموعه‌ی شعر جهان انتشارات سرزمین اهورایی بزودی روانه‌ی بازار نشر می‌شود» وی افزود: « در کتاب عاشقانه‌های فدریکوگارسیالورکا به نام  "آن ستاره‌ی عاشق پیشه"که با ترجمه مترجم با سابقه و نام آشنا رضا معتمدی منتشر خواهد شد سعی بر این بوده از اشعار عاشقانه و متفاوت لورکا که جنبه‌های غنایی و لیرک دارند استفاده شود. شاید اوج هنر شاعری لورکا در پیوند عشق اجتماعی و آرمانگرایی آمیخته با مردم محوری با عشق خصوصی باشد که در این کتاب نمونه‌های زیبایی از این اشعار انتخاب و ترجمه شده است و به زودی روانه‌ی بازار نشر می‌شود»

...اوج موفقیت شعری لورکا زمانی بود که در سال 1924 "افسانه کولی" (Romancero  Gitano) را بدست چاپ سپرد و همین اشعار آوازه لورکا را به سایر کشورهای اسپانیایی زبان کشانید و موجب تشویق وی به فعالیت بیشتر در زمینه‌های هنری و شعر و تئاتر و نیز انتشار جنگ‌های شعر و ایراد سخنرانی در شهر‌های مختلف گردید. در سال 1929 تصمیم گرفت به اتفاق دوستش « فرناندو دولوس ریوس – Fernando de los Rios» به نیویورک سفر کند. در نیویورک ابتدا در اقامتگاه دانشجویان دانشگاه کلمبیا مقیم شد و روزها را به نوشتن و خواندن و شب‎ها را تا سحر‏گاه در هارلم و خیابان‏های منهتن پرسه‌ می‌زد و با زندگی تاریک و خشن سیاهان در متروپولتین نیویورک آشنا می‌شد و آن را ازنزدیک لمس و تجربه می‌کرد. در همین زمان بود که شعر معروف « شاعر در نیویورک » را می‌نویسد و سال بعد به کوبا سفر می‌کند و به ایراد سخنرانی در باره نظریه « Dunde» می‌پردازد و سال بعد به اسپانیا باز می‌گردد و کتاب شعر « کانته خوندو Cante Jondo » را منتشر می‌کند. طی همین سال‌ها تمام کوشش خود را صرف کار بر روی نمایش و تئاتر و اجرای نمایش‌های خیابانی می‌کند. در سال 1932 « عروسی خون – Bodas de Sangre» را می‌نویسد که هم در اسپانیا و هم در بوینس آیرس آرژانتین به نمایش در می‌آید و موفقیت‌های زیادی را برای لورکا به ارمغان می‌آورد. در بازگشت از آرژانتین، لورکا محیط کشور اسپانیا را آشفته می‌بیند. احزاب و گروه‌های راست‌گرا حکومت را در دست گرفته‌اند و فضای سیاسی کشور را امنیتی کرده و به سرکوب انقلابیون پرداخته‌اند. در این ایام لورکا نمایشنامه‌ « یرما – Yerma » و « دونیا روزیتای پیردختر – Dona Rosita Soltera» را می‌نویسد و « مرثیه‌ای برای ایگناسیوس سانچز مخیاس – LIamto porignacio sancheg Mejias» را می‌سراید و درباره نمایش‌نامه‌هایش در بارسلون سخنرانی می‌کند و اشعارش را برای دوست دارانش می‌خواند و اعلام می‌کند که قصد دارد مسایل اجتماعی را در تئاتر مطرح کند و د رهمان روزها « خانه‌ی برنارد آلبا – La casade Bernanda alba» را اجرا می‌کند. چندی بعد « دیوان تا ماریت – Divan del Tamarit» را منتشر می‌کند و نیز نمایشنامه‌ی دیگری به نام « همین که پنج سال گذشت – Asi pasem cinco anos» را می‌نویسد.

چند ماه بعد در شبانگاه اوت 1936 گماشتگان فرانکو او را در منزل پدری‌اش دستگیر می‌کنند و شبانه او را به جاده‌های بیرون شهر بین ویزنار Viznar و آلفاکار Alfacar می‌برند و با شلیک گلوله به زندگی پر بارش خاتمه می‌دهند.

عاشقانه‌های فدریکو گارسیا لورکا با عنوان « آن ستاره‌ی عاشق پیشه » به زودی در قطع رقعی و حدود 100 صفحه با ترجمه رضا معتمدی و طرح جلد مجید ضرغامی منتشر می‌شود و فروست هشتم  از مجموعه شعر جهان انتشارات سرزمین اهـورایی را از آن خود کرده است.

[مدیر مسوول و صاحب امتیاز انتشارات سرزمین اهـورایی در گفت و گو با ایبنا]

" برنامه‌ریزی و ریشه‌یابی کلید اصلی مشکلات اهالی نشر است"

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مجید ضرغامی، صاحب‌امتیاز و مدیرمسوول انتشارات سرزمین اهورایی، اظهار امیدواری کرد با تغییر و تحولات جدید، وضعیت به نفع نشر و کتابخوانی کشور پیش برود. وی حذف ممیزی از سوی وزارت ارشاد را ایده‌آل و درباره محول کردن آن به ناشران گفت: در این حالت ممکن است ناشران مجبور به خودسانسوری ‌شوند و این بدترین وضعیت ممکن است....( در ایبنا بخوایند )

[یک برنده‌ی اهـورایی دیگر در قرعه‌کشی این ماه کتاب‌فروشی اهـورا]

P8250443قرعه کشی مرداد ماه اهداء کتاب نفیس کتاب فروشی اهـورا توسط یک خریدار اهـواریی نوجوان این انتشاراتانجام شد و  سرکار خانم «پیروزرام »  برنده‌ی این دوره از قرعه کشی انتشارات سرزمین اهـورایی شدند. این قرعه کشی در کتاب‌فروشی شعبه شمیران انتشارات سرزمین اهـورایی واقع در میدان تجریش، مرکز تجاری قائم، طبقه هنرمندان در پایان هر دوماه انجام می‌شود و به قید قرعه از آثار نقاشی نفیس این انتشارات به برنده‌ی قرعه‌کشی هدیه داده می‌شود. همچنین برنده این قرعه کشی می‌تواند معادل مبلغ کتاب از کارت‌پستال‌های منحصر به فرد اهـورا انتخاب کند. شما هم می‌توانید با خرید حداقل از این فروشگاه در قرعه کشی آینده که پایان مهر ماه 1392 انجام می‌شود شرکت کنید. شاید برنده‌ی بعدی شما باشید!

[عاشقانه‌های ژاک پـره‌ور منتشر می‌شود]

prever«سرود مردی که دوستت داشت» عنوان کتابی دیگر از مجموعه‌ی عاشقانه‌های جهان انتشارات سرزمین اهـورایی است که به تازگی مجوز چاپ خود را دریافت کرده است. مجید ضرغامی مدیرمسئول و صاحب امتیاز انتشارات سرزمین اهـورایی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی این انتشارات گفت: « در این کتاب مجموعه اشعار عاشقانه‌ی  شاعر فرانسوی ژاک پره‌ور با ترجمه مترجم گرامی سپهر یحیوی جمع آوری شده است.» وی افزود: « از پره‌ور به عنوان بزرگترين شاعر مردمي فرانسه نام می‌برند. شعر پره‌ور در كنار شعرهای «پُل‌الوار» در بین شاعران مردمی فرانسه جایگاه ویژه ای دارد. آثار او بيش از هر شاعر فرانسوي معاصر ديگر در مدارس فرانسه و كشورهاي فرانسه‌زبان آموزش داده مي‌شود و بعضی  او را جادوگر واژگان در شعر معاصر فرانسه دانسته‌اند. اشعار ژاك‌پره‌ور سرشار از اشارات سياسي-اجتماعي، و انباشته از تلميحات فرهنگي-زباني است. پرور در نوئی – سور - سن در نزدیکی پاریس به دنیا آمد.او شیفته‌ی سینما بود و برای کارگردان‌هایی مثل ژان رنوار و کلود اوتان لارا و مارسل کارنه فیلمنامه نوشته است و می‌توان او را از اعضاء ثابت سورئالیست‌ها برشمرد.پرور دوستی نزدیکی با لوئی آراگون و آندره برتون داشت. شعرهای او تا زمان مرگش، سال ۱۹۷۷، و بعد از آن بسیار خوانده و فروخته شده است. پره‌ور شاعری جهانی است و امیدواریم این مجموعه‌ی ارزنده بتواند در شناخت هر چه بهتر این شاعر نام آشنای اروپایی به مخاطبین ایرانی کمک کند » قابل ذکر است کتاب سرود مردی که دوستت داشت به ترجمه سپهر یحیوی و طرح جلد مجید ضرغامی با فروست نهم شعر جهان انتشارات سرزمین اهـورایی در قطع رقعی و حدود 80 صفحه به زودی توسط این انتشارات منتشر می‌شود.

خبر را در خبرگزاری ایبنا IBNA بخوانید.

صفحه 32 از 38

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی