انتشارات اهورا

[عاشقانه‌های آدونیـس آماده‌ی چاپ دوم می‌شود]

 adonis«عشق به من می‌گوید»عاشقانه‌های آدونیس به ترجمه موسی بیدج توسط انتشارات سرزمین اهـورایی آماده‌ی چاپ دوم می‌شود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرزمین اهـورایی  چاپ دوم کتاب « عشق به من می‌گوید » با ترجمه مترجم  گرامی موسی بیدج اماده سازی پیش از چاپ را پشت سر گذاشته و به زودی با فروست قبلی شماره شش شعر جهان این انتشارات منتشر می‌شود.

مترجم در بخشی از مقدمه‌ی کتاب می‌نویسد: «آدونيس به همراه چند شاعر ديگر مانند يوسف الخال، انسى الحاج، محمد الماغوط، فواد رفقه، كمال خيربك، عصام محفوظ و همسر خود خانم خالده سعيد (منتقد ادبى) در سال 1957 مجله «شعر» را راه انداخت كه در سير تطور شعر معاصر عرب، به عنوان يك مفصل و مقطع مهم به شمار مى‏آيد. اين مجله ده سال عمر كرد و با خروج آدونيس از آن تقريبا به تعطيلى كشانده شد. او سپس مجله «مواقف» را راه انداخت كه اين مجله نيز توانست توجه علاقه‏‌مندان را به خود جلب كند.
آدونيس در حال حاضر در پاريس اقامت دارد و توانسته است در شعر جهان به عنوان مطرح‏ترين شاعر مدرن عرب جايگاهى پيدا كند. او شاعرى صاحب سبك است و بسيارى از شاعران نسل‏هاى بعدى را به دنبال خود كشانده است. برخى از پويندگان راه شعر عرب نيز با توجه به چراغى كه آدونيس بر سر راهشان افروخته بود، در شعر به بدعت‏هايى رسيدند كه آه از نهاد علاقه‏‌مندان اين رشته ادبى برآورد و كارگزاران  حيطه شعر عرب، آدونيس را منشأ اين خيانت بزرگ قلمداد كردند...نام آدونيس هر از چندى بر سر زبان‏ها مى‏‌افتد و به نظر مى‏رسد كه او بى‏‌ميل نيست كه آب در خوابگه مورچگان بريزد. و سرانجام اگر بخواهيم نظام فكرى و كلامى آدونيس را در چند سطر خلاصه كنيم مى‏‌گوييم كه او معتقد است:
عظمت يك متن فقط به چيزى نيست كه به طور مستقيم بيان مى‏‌كند يا نشان مى‏دهد، بلكه از يك جهت به امكانى است كه براى بيان ما فراهم مى‏كند و از جهت ديگر به پرسش‏هايى است كه به طور غير مستقيم پديد مى‏‌آورد.
آدونيس مى‏‌گويد كه همه چيز پايان‏ ناپذير است و چيزى نيست كه بتوانيم بگوييم كامل شده است.  مفهوم پايان ناپذيرى حتى شامل مفاهيمى مانند وطن نيز مى‏شود. همه چيز متغير است و شعر هم پايان ناپذير. جامعه پايان‏ ناپذير است، همه افكار و انديشه‏ ها پايان ناپذيرند. البته پايان ناپذيرى به اين معناست كه در امرى اختلالى هست كه در مسيرى پايان‏ ناپذير بايد همواره اصلاح شود...»

 على احمد سعيد (آدونيس)، شاعر سورى، درسال 1930 متولد شده است. او دوره ليسانس را در رشته فلسفه در دمشق و دكتراى خود را در دانشگاه «قديس يوسف» بيروت گذرانده است... آدونيس بيست كتاب شعر، دوازده كتاب تحقيق ادبى، دوازده كتاب ترجمه و دوازده برگزيده از شعر شاعران معاصر عرب به چاپ رسانيده است. در ميان تحقيقات او علاوه بر «شعر عرب و روند تطور آن» كتابى درباره «متون قرآنى» نيز ديده مى‏‌شود.كتاب «تصوف و سوررئاليسم» كتاب «پيش در آمدى بر شعر عرب» و كتاب «ترانه‌‏هاى مهيار دمشقى» از وی منتشر شده است. از او ترجمه شعرهاى پراكنده نيز در جنگ‏ها و مطبوعات مختلف به چاپ رسيده است.

از شعرهای کتاب:

کشته عشق

چه بگوید؟
آنان که دوستش داشتند مردند
و آنان که دوستشان می‌داشت
                  از پایش درآوردند.

ای چشمه‌های عشقش
اگر کسی به جست و جویش آمد
در برش بگیرید
بگویید
از اینجا که می‌گذشت
نه نامش را گفت
نه درنگی کرد.

دومین چاپ از کتاب عشق به من می‌گوید، عاشقانه‌های آدونیس با ترجمه مموسی بیدج و طرح جلد مجید ضرغامی که فروست شماره‌ی6 شعر جهان انتشارات سرزمین اهـورایی را به همراه دارد به زودی توسط انتشارات سرزمین اهـورایی در قطع رقعی منتشر شده و روانه‌ی بازار نشر خواهد شد. شما می‌توانید این کتاب را از کتابفروشی اهـورا نمایندگی شمال تهران انتشارات سرزمین اهـورایی واقع در میدان تجریش مرکز تجاری قائم طبقه هنر شماره 3186 تلفن 22720409 و یا از طریق فروشگاه مجازی سایت انتشارات تهیه کنید. همچنین می‌توانید آن را از کتابفروشی شهر و محله خود درخواست کنید. آثار سرزمین اهورایی را اکثر پخشی‌های معتبر کتاب مانند پخش٬های: گسترش، ققنوس، آبان و... به کتابفروشی‌ها عرضه می‌کنند.

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی