انتشارات اهورا

[عاشقانه‌های آدرین ریچ منتشر می‌شود]

Adrian-Richعاشقانه‌های آدرین ریچ به ترجمه سارا خلیلی جهرمی توسط انتشارات سرزمین اهـورایی منتشر می‌شود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرزمین اهـورایی مجوز چاپ کتاب « سنجاق شده با عشق » با ترجمه مترجم  گرامی سارا خلیلی جهرمی صادر شده است و این اثر   به زودی در فروست شعر جهان این انتشارات منتشر می‌شود.

آدرین ریچ، شاعر، نویسنده و نظریه‌پرداز تاثیرگذار آمریکایی، به سال 1929 در بالتیمور مریلند به دنیا آمد. پدرش آسیب‌شناس و استاد دانشکده پزشکی جان‌هاپکینز و مادرش پیانیست بود. آدرین از دوران کودکی تحت تعالیم پدری واقع بود که از همان زمان سودای پرورش نابغه‌ای ادبی را در سر می‌پروراند. او تحصیلاتش را با موفقیت در دانشگاه رادکلیف به پایان برد و در سال 1953 با آلفرد کنراد، استاد اقتصاد دانشگاه هاروارد ازدواج کرد و از او صاحب سه فرزند شد.

اولین آثار ریچ از قبیل تغییر جهان (1951) که برنده جایزه شاعران جوان ییلز شد، به لحاظ فرمی دقیق و آراسته است، حال آنکه آثار مربوط به اواخر دهه 60 و 70 شاعر هم به لحاظ فرم و هم محتوای سیاسی و فمینیستی، آثاری رادیکال به شمار می‌آیند. در سال 1955 دومین مجموعه شعرش با عنوان تراشکاران الماس منتشر شد. عکس های فوری از عروس: شعرهای 1962-1954، به مسائلی همچون هویت، جنسیت و سیاست می‌پردازد و از خلال این اشعار می‌توان جستجوی عدالت اجتماعی، فعالیت در جنبش ضدجنگ و فمینیسم رادیکال او را دید. استفاده از آهنگ زبان گفتار، کاربرد مصرع‌های موقوف، سطرها و بندهایی با اندازه‌های متفاوت و استفاده از زبان غیرشاعرانه از مشخصه‌های آثار اوست. او با مجموعه مقالاتش شامل یک چشم انسانی: مقالاتی درباره‌ هنر در جامعه (2009) جایگاه خود را به عنوان یکی از متفکران برجسته فمینیست آمریکا تثبیت کرد. مجموعهدست فرو بردن در لاشه کشتی: اشعار 1972-1971 برنده‌ جایزه کتاب ملی شد. در سال 1976، ریچ که موقعیت خود را به عنوان شاعر و نویسنده‌ای فمینیست تثبیت کرده بود، اقدام به انتشار کتابی جنجالی کرد.

زاده شده از زن: مادرانگی به عنوان تجربه و نهاد، حرف‌های متفکری چالشگر بود که تا آن زمان در اشعارش جامعه و بنیان‌های مردسالار را به چالش می‌کشید و می‌کوشید زن را از قید مفاهیم تثبیت شده، تاریخ، سیاست، فلسفه و زبان انقیادگر مسلط برهاند. این کتاب به مادرانگی به مثابۀ یک نهاد می‌نگرد و آن را به عنوان یکی از مسائل اساسی گفتمان فمینیسم معرفی می‌نماید. در سال‌های بعد مجموعۀ بیست و یک شعر عاشقانه (1977) و رویای زبان مشترک (1978) را منتشر کرد. ریچ که در دانشگاه‌ها و موسسات گوناگونی تدریس می‌کرد در سال 1979 موفق به دریافت دکترای افتخاری از کالج اسمیت شد. او همچنین جوایز متعددی را در کارنامۀ حرفه‌ای خود دارد که از آن جمله می‌توان به جایزه‌ شعر راث لیلی، جایزه‌ یادبود شلی، جایزه لانن، جایزه بولینگن، بورسیه انجمن شاعران آمریکا، و جایزه مک آرتور اشاره کرد. ریچ در سال 1997، نشان ملی هنر را که از جانب رئیس جمهور وقت آمریکا به او اعطا شده بود به دلایل سیاسی نپذیرفت. در سالهای بعد فعالیت‌های ضد جنگ خود را توسعه داد و با شعرخوانی و دیگر برنامه‌ها به جنگ علیه عراق اعتراض کرد. در 2002 به سمت رئیس هیات آکادمی شاعران آمریکا منصوب شد و در سال 2003 جایزه بولینگل ییل شعر آمریکا را از آن خود نمود. ریچ در 27 مارس 2012 در سانتاکروز کالیفرنیا درگذشت.

از شعرهای کتاب:

توی تخت‌ات بیدار می‌شوم. می‌دانم داشتم خواب می‌دیدم.

خیلی وقت است که زنگ ساعت ما را از آغوش هم کنده،

تو ساعت‌هاست پشت میزت نشسته‌ای. می‌دانم چه خوابی می‌دیدم:

دوست شاعرمان به اتاقم می‌آید

جایی که روزها و روزها گرم نوشتن بوده‌ام آنجا،

پیش‌نویس‌ها، کاغذهای کپی و شعرها همه جا پراکنده‌اند،

و من می‌خواهم یک شعر نشانش دهم

که شعر زندگی من است. اما تردید می‌کنم،

و بیدار می‌شوم. تو موهایم را بوسیده‌ای

تا بیدارم کنی. خواب دیدم تو را که شعری بودی،

همان شعری که می‌خواستم به یکی نشانش دهم ...

و من می‌خندم و باز خواب می‌بینم آرزو می‌کنم

نشانت دهم به همۀ آنها که دوستشان دارم،

که علناً راه برویم با هم

در کشش جاذبه، که ساده نیست،

که پرهای علف را راهی دراز می‌برد در هوایی که فرو داده می شود.


کتاب سنجاق شده با عشق، عاشقانه‌های آدرین ریچ با ترجمه سارا خلیلی جهرمی و طرح جلد مجید ضرغامی که فروست شماره‌ی 18 شعر جهان انتشارات سرزمین اهـورایی را به همراه دارد به زودی توسط انتشارات سرزمین اهـورایی در قطع رقعی منتشر شده  روانه‌ی بازار نشر خواهد شد.

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی