انتشارات اهورا

اخبار فرهنگی و هنری

[یادی از شاعر بزرگ معاصر احمد شاملو]

دوم مرداد شانزدهمین سالروز درگذشت احمد شاملو است. با یادی از بامداد و مرور بخشی از آثار بصری انتشارات سرزمین اهورایی که با تصویر و آثار شاعر از سال 1369 تا امروز منتشر شده است.

 

[اولگا، یک رمان ایتالیایی بی‌نظیر]

photo 2016-06-21 16-41-50"نشستم روی پله‌ها و یه کم فکر کردم ، واسه اینکه همه آدم های عاقل فکر می کنن. اوگو می گه که اگه عاقل نباشی حتی یه لیر هم نمی تونی پول در بیاری ، می گه اون هیچ وقت نتونست فکر کنه ، چرا که باید حواسش به این باشه که نامه ها رو به آدرس های درست تحویل بده. اینطوری هست که مجبور شد فقیر بمونه ، اما اون خوشحال هستش.
من اما هم فقیر هستم هم غمگین ، آدم ها وقتی خوشحال هستن که یه اتفاق خوب براشون بی افته ، اووقت هست که مهربون میشن و می خندن ، تازه بهت چشمک هم میزنن. اما وقتی که اون چیز خوب تموم میشه ، دوباره غمگین میشن و حتی بهت سلام هم نمی کنن . اگر هم ازشون چیزی بخوای یا بهت بد جواب می دن یا اصلا جواب نمی دن.
من دوست دارم همیشه خوشحال باشم ، حتی وقتی که بقیه ناراحتم می کنن.
من سه بار تو زندگیم خوشحال بودم ، که هر سه بارش هم به لطف فرانکو بوده ، اون همیشه خوشحال هست ، آخه اصلا مثل بقیه نیستش. مثل مردها داد نمی زنه ، مثل زن ها گریه نمی کنه ، اون همیشه می خنده ، درست مثل فرشته ها...
وقتی با اون هستم احساس می کنم بالای بالا هستم ؛ درست وسط آسمون.
اما شاید اون می خواد تنها پرواز کنه ، واسه همینم هست که دیگه سراغم نمیاد.
اینجا یه تار عنکبوت گند هستش ، من هم هستم و یه تاریکی حسابی . از اون تاریکی هایی که یه ذره هم توشون نور نیست.
من تاریکی رو دوست دارم ، واسه اینکه همه چیز رو نامرئی می کنه. وقتی تاریکی هست همه چیز ناپدید میشه  ، آدم ها ، پله ها و دقیقا همه چیز. هیچ چیزی نمی مونه جز فکر ها.
اینطوری میشه که من فکر می کنم ، من تقریبا همیشه فکر می کنم و اگه به یه چیزی فکر کنم ، کلی فکر دیگه هم همزمان سر می رسن... "

اولگا، نویسنده کیارا زوکی، مترجم میثم سراج، انتشارات سرزمین اهورایی

اولگا را از کتاب‌فروشی‌های شهر و محل خود تهیه کنید و به آن‌هایی که ندارند اطلاع دهید آن را از پخش کتاب ققنوس و گسترش بخواهند.

[روز بزرگداشت حکیم عمر خیام گرامی باد]

khayam0هنگام سپیده دم خروس سحری
دانی که چرا همی کند نوحه‌گری؟
یعنی که نمودند در آیینه‌ی صبح
کاز عمر شبی گذشت و تو بی‌خیری

انتشارات سرزمین اهـورایی بیست و هشتم اردی‌بهشت  روز بزرگ‌داشت حکیم عمر خیام را گرامی‌ می‌دارد
به امید روزی که به معنای واقعی  مراسمی گسترده و درخور جایگاه بزرگان ایران زمین برگزار شود و از این سرمایه‌های معنوی بهترین استفاده‌ی مادی و معنوی صورت گیرد.

عُمَر خَیّام نیشابوری (نام کامل: غیاث‌الدین ابوالفتح عُمَر بن ابراهیم خَیّام نیشابوری) (زادهٔ ۲۸ اردیبهشت ۴۲۷و درگذشتهٔ ۱۲ آذر ۵۱۰ در  نیشابور) که خیامی و خیام نیشابوری و خیامی النّیسابوری هم نامیده شده‌است، فیلسوف، ریاضی‌دان، ستاره‌شناس و شاعری ایرانی در دورهٔ سلجوقیان است. گرچه پایگاه علمی خیام برتر از جایگاه ادبی اوست و لقبش «حجّةالحق» بوده‌است ولی آوازهٔ وی بیشتر به‌واسطهٔ نگارش  رباعیات او است که شهرت جهانی دارد. افزون بر آن‌که این رباعیات را به اغلب زبان‌های زنده ترجمه نموده‌اند، ادوراد فیتزجرالد رباعیات او را به زبان انگلیسی ترجمه کرده‌است که مایهٔ شهرت بیشتر وی در مغرب‌زمین گردیده‌است. البته خیام زندگی‌اش را به عنوان ریاضیدان و فیلسوفی شهیر سپری کرد، در حالی‌که معاصرانش از رباعیاتی که امروز مایه شهرت و افتخار او هستند بی‌خبر بودند.معاصران خیام نظیر نظامی عروضی یا ابوالحسن بیهقی از شاعری خیام یادی نکرده‌اند. صادق هدایت در این باره می‌گوید:

گویا ترانه‌های خیام در زمان حیاتش به واسطهٔ تعصب مردم مخفی بوده و تدوین نشده و تنها بین یکدسته از دوستان همرنگ و صمیمی او شهرت داشته یا در حاشیهٔ جنگ‌ها و کتب اشخاص باذوق بطور قلم‌انداز چند رباعی از او ضبط شده، و پس از مرگش منتشر گردیده است.

 

* تصویر حکیم عمرخیام، برگی از کتاب ایران سرزمین اهورایی به قلم بهزاد سهرابی و خوشنوسی شعر به قلم استاد اصرافیل شیرچی است

[روز بزرگ‌داشت حکیم فردوسی طوسی گرامی باد]

ferdoosiانتشارات سرزمين اهـورايي بيست پنجم اردي‌بهشت ماه روز بزرگداشت حكيم ابوالقاسم فردوسي طوسي خالق شاهنـامه را به پارسي زبانان جهان تبريك مي‌گويد و امیدوار است روزی مراسم و برنامه‌ای فراگیر در سالگرد بزرگان پارسی‌زبان ایران زمین برگزار شود و بتوانیم با تدارک مراسمی آبرومند، گسترده و برنامه ریزی شده و در حد نام و اعتبار این گنجینه‌های ادب فارسی ( که به‌راستی ذخایر معنوی و مادی نسل‌های نسل در ایران زمین هستند ) از نام و اعتبار این بزرگان بی‌همتا در جهت ارتقاء فرهنگی و مادی کشور بهره مند شویم.


تصوير حكيم ابوالقاسم فردوسي منتشر شده توسط انتشارات سرزمين اهـورايي، چاپ اول 1375 براي تهيه اين تصوير و آثار ديگر مي‌توانيد به فروشگاه مجازی سایت سرزمين اهـورايي و بخش اهـوراكارت در همين سايت مراجعه نماييد.

[روز بزرگ‌داشت سعدی شیرازی گرامی باد]

saadi2شب عاشقان بی‌دل چه شبی دراز باشد

تو بیا کاز اول شب در صبح باز باشــد

انتشارات سرزمین اهـورایی اول اردیبهشت روز بزرگداشت سعدی شیرازی شاعر جهانی و غزل‌سرای بی‌همتای شعر پارسی را تبریک می‌گوید. ابومحمدمُصلِح‌الدین بن عَبدُالله نامور به سعدی شیرازی و مشرف الدین (۵۸۵ یا ۶۰۶ – ۶۹۱ هجری قمری، برابر با: ۵۶۸ یا ۵۸۸ - ۶۷۱ هجری شمسی)  بیشتر به خاطر نظم و نثر آهنگین، گیرا و شیوای خود به زبان پارسی در بین جهانیان شناخته شده است. جایگاهش نزد اهل ادب تا بدان‌جاست که به وی لقب استاد سخن و شیخ اجل داده‌اند. کتاب گلستان او در نثر و کتاب بوستان در بحر متقارب و این دو در کنار مجموعه عزلیات کلیات سعدی را شامل می‌شود. روز بزرگداشت سعدی و دیگر شاعران بزرگ ادب پارسی مجالی است برای یادآوری مجدد از این بزرگان که به راستی ذخایر تمام نشدنی و گنجینه‌های پنهان ایران زمین هستند. به امید روزی که مراسمی جهانی و با برنامه برای بزرگداشت این شاعران بی‌همتای زبان پارسی برگزار شود و ضمن تکریم شایسته از این بزرگان و معرفی مجدد آن‌ها به جهانیان بیشترین منفعت معنوی و مالی از این طریق نصیب ایرانیان گردد و تنها به ذکر یک روز و تاریخ و چند برنامه برای بزرگ‌داشت این بزرگان ادب پارسی بسنده نکنیم.

انتشارات سرزمین اهورایی خرسند است که از ابتدای فعالیت خود در مجموعه آثار بصری اهـورا تصاویری از سعدی شیرازی را در کنار اشعاری از وی و در مجموعه‌ی شاعران کهن سرای خود منتشر کرده است. شما می‌توانید این آثار را در بخش اهورا کارت سایت و قسمت تصاویر شاعران کهن سرا مشاهده کرده و از طریق همین سایت و یا کتاب‌فروشی اهـورا واقع در طبقه هنرمندان مرکز تجاری قائم در میدان تجریش تهران خریداری کنید. همچنین می‌توانید تصاویر آرامگاه شاعر را به همراه متن فارسی و انگلیسی در دو کتاب ایران سرزمین اهورایی و ایران سرای جاویدان انتشارات سرزمین اهورایی در تصاویر مربوط به استان فارس و شهر شیراز مشاهده و مطالعه کنید.

[صدای پای بهــــار می‌آید]

A-3649ایرانیان از دیرباز با فرارسیدن نوروز باستانی و تغییر سال و نو شدن ایام، با ارسال شادبادش‌های نوروزی این ایام اهورایی را پاس داشته و به جشن و سرور می‌پردازند. ارسال  کارت پستال رسم پسندیده‌ای است که با اندک هزینه و صرف کم‌ترین زمان در تهیه و ارسال آن، سال‌های سال است هنگام فرارسیدن سال نو مرسوم است و به واسطه‌ی نقش، تصویر و پیام شادی‌بخش و دعای خیر فرستنده، از طریق این مدیای فرهنگی شور و شعف وصف ناپذیری به دریافت کننده منتقل می‌شود و این پیک شادی بخش به عنوان ماندگارترین هدایای فرهنگی محسوب می‌شود. این رسم قدیمی  با وجود گسترش وسایل ارتباطی و تکنولوژی‌های روزآمد، هنوز در تمام دنیاطرف‌داران خود را دارد. انتشارات سرزمین اهـورایی از بدو تاسیس تا کنون با بازتولید صدها مدل کارت تبریک در مراسم نوروزی و مناسبت‌هایی ملی و فرهنگی همراه هموطنان عزیز بوده  است. شما می‌توانید از انواع کارت پستال‌های اهـورا در بخش اهـوراکارت دیدن کنید و از طریق فروشگاه مجازی این سایت  با تخفیف ویژه‌ی سال نو این آثار متفاوت و ماندگار انتشارات سرزمین اهـورایی را تهیه کنید. همچنین می‌توانید با اعلام  شماره‌ی هر کارت از طریق تلفن با دفتر مرکزی انتشارات سرزمین اهـورایی (22866859-22866858 ) خرید تلفنی داشته باشید. از صدها مدل کارت پستال منحصر به فرد اهـورا در گالری اهـورا کارت دیدن نمایید.

[شاعران راه یافته به بخش نهایی کتاب‌های شعر بامداد]

اسامی نهایی شاعرانی که آثار آن‌ها در بخش نهایی کارشناسی فراخوان "کتاب‌های شعر بامداد" انتشارات سرزمین اهورایی بیش‌ترین امتیاز را از داوران این فراخوان دریافت کرده‌اند اعلام شد. با گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرزمین اهورایی 7 شاعر از میان 26 شاعری که در بخش نخست داوری انتخاب شده بودند، بیشترین امتیاز جمعی داوران این فراخوان را از آن خود کردند. طبق قرار قبلی آثار این شاعران با فروست " کتاب‌های شعر بامداد" در انتشارات سرزمین اهورایی منتشر خواهد شد.

اسامی شاعران:


1-    ابراهیم عادل
2-    الهام حیدری
3-    داود مالکی
4-    رز فضلی
5-    زهرا بختیاری‌نزاد
6-    سهیل نصرتی
7-    محسن موسوی‌میرکلایی

دبیرخانه‌ی کتاب‌های شعر بامداد ضمن تبریک به هفت شاعری که اثارشان امتیاز لازم از داوران این فراخوان را کسب کرده‌ است اعلام کرد به زودی قرارداد چاپ آثار به همراه فهرست مدارک درخواستی از طریق ایمیل به نشانی اینترنتی شاعران گرامی نامبرده ارسال خواهد شد و بعد از دریافت مدارک آثار شاعران در دستور نشر قرار خواهد گرفت.

طرح " کتاب‌های شعر بامداد " طی برنامه‌ریزی انتشارات سرزمین اهورایی برای حمایت از شاعران جوان پایه ریزی شده و بر مبنای آن شاعرانی که شرایط اعلام شده در فراخوان انتشارات را داشتند کتاب‌های شعر خود را ارسال و کارشناسان این طرح ( ابوالفضل پاشا، بهزاد خواجات، محمد آزرم ) پس از بررسی رای خود را به دبیرخانه‌ی کتاب‌های بامداد اعلام کردند. معیار انتخاب و چاپ آثار، مجموع دو، تا سه رای مثبت داوران برای هر اثر است. انتشارات سرزمین اهورایی با تشکر از استقبال خوب شاعران گرامی شرکت کننده در این فراخوان و با سپاس از زحمات و همیاری داوران گرامی این طرح، امیدوار است بتواند این فراخوان را در آینده‌ای نه چندان دور تکرار کند.

[اسامی شاعران راه‌یافته به مرحله‌ی نخست داوری کتاب‌های شعر بامداد]

bilbordمرحله نخست داوری کتاب‌های ارسال شده به فراخوان "کتاب‌های شعر بامداد" انتشارات سرزمین اهورایی طبق قرار قبلی انجام شده و از میان آثار دریافتی اسامی  26  نفر از شاعرانی که آثارشان مورد تائید اولیه‌ی کارشناسان شعر این فراخوان قرار گرفته است به دبیرخانه‌ی انتشارات سرزمین اهورایی اعلام شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سرزمین‌اهورایی مرحله‌ی نهای اعلام اسامی ظرف مدت 48 ساعت آینده است.در لیست نهایی اسامی شاعرانی که بیشترین امتیاز مشترک را از جمع سه کارشناس محترم این فراخوان دریافت کرده‌ و آثار ارسالی آنها پس از طی مراحل اجرایی و دریافت مجوز از وزارت ارشاد در فاز نخست کتاب‌های شعر بامداد انتشارات سرزمین اهورایی منتشر خواهد شد، از طریق سایت ناشر اعلام می‌شود.
اسامی انتخابی در مرحله نخست داوری:

ادامه مطلب ...

[درود بر سیستان و بلوچستان، سرزمین اهورایی این بار در نمایشگاه کتاب زاهدان]

بنر-نمایشگاه-سیستان

[تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم]
وعده‌ی دیدار
نمایشگاه کتاب سیستان
25 بهمن تا  1 اسفند ماه 1394
زاهدان بلوار دانشگاه روبروی دانشگاه ملی
 محل دائمی نمایشگاه

9صبح تا 12 ظهر - 4 بعد از ظهر تا 8 شب

کلیه‌ کتاب‌های منتشر شده در انتشارات سرزمین اهورایی

در نمایشگاه کتاب زاهدان قابل تهیه است.

«غرفه انتشارات سرزمین اهورایی و خانه فرهنگ و تصویر ابریشمی»

[آخرین مهلت ارسال اشعار کتاب‌های شعر بامداد 30 دیماه است]

قابل توجه شاعران گرامی: آخرین مهلت جهت ارسال اشعار و اصلاح اشعار ارسالی فراخوان "کتاب‌های شعر بامداد" انتشارات سرزمین اهورایی پایان امروز 30 دیماه است. بدیهی است اشعار و یا اصلاحیه‌هایی که بعد از ساعت 12 امشب به ایمیل فراخوان برسد از روند کارشناسی کنار گذاشته خواهند شد و تاریخ این فراخوان دیگر تمدید نخواهد شد.

[درود بر خوزستان، سرزمین اهورایی در نمایشگاه کتاب اهواز]

بنر-نمایشگاه-اهواز

[تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم]
وعده‌ی دیدار
نمایشگاه کتاب اهـواز
30دیماه تا 6 بهمن ماه 1394
محل: کیان‌پارس محل دائمی نمایشگاه‌های خوزستان

کلیه‌ کتاب‌های منتشر شده در انتشارات سرزمین اهورایی

در نمایشگاه کتاب اهواز قابل تهیه است.

«غرفه انتشارات سرزمین اهورایی و خانه فرهنگ و تصویر ابریشمی»

صفحه 4 از 15

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی