انتشارات اهورا
خطا
  • [sigplus] Critical error: Insufficient file system permissions to create the folder root/cache/preview.

[مهدی رئیس‌فیروز پیشکسوت سینمای ایران و خالق ولگرد درگذشت]

[sigplus] Critical error: Insufficient file system permissions to create the folder root/cache/preview.

متاسفانه با خبر شدیم امروز آقای مهدی رئیس فیروز نویسنده، بازیگر و کارگردان قدیمی سینمای ایران و یکی از پیشگامان سینمای ایران که سال‌ها در تورنتو کانادا زندگی می‌کردند چشم از جهان فروبستند.
آقای مهدي رئيس فيروز متولد 1306 تهران، فارغ التحصيل هنرستان هنرپيشگي است. وي فعاليت سينمايي را با بازي در فيلم «عمر دوباره» به كارگرداني پرويز خطيبي آغاز و با كارگراني فيلم «ولگرد» به فعاليت خود ادامه داد. ولگرد (ساخته شده در سال 1331) اولین فیلم او که با اولین بازی ناصر ملک مطیعی قرین است نقطه عطف و یکی از تاثیرگذارترین فیلم‌های سینمای ایران بوده  و به نوعی از آن به عنوان اولين فيلم نوار film noir ايرانی یاد می‌شود كه متاسفانه هيچ نسخه اى از این فیلم فيلم باقى نمانده است. رئیس فیروز در این فیلم برای اولین بار ناصر ملک مطیعی را نیز به سینمای ایران معرفی کرده است.
انتشارات سرزمین اهورایی مفتخر است که در سال 1394 کتاب خاطرات مهدی‌رئیس‌فیروز را با عنوان دوربین، حرکت، کات – و عنوان فرعی “آن‌چه بر من گذشت” در قطع رقعی و در 210 صفحه، مصور منتشر کرده است. رئیس‌فیروز در این کتاب ضمن مرور خاطرات حرفه‌ای و شخصی خود از مشکلات ساخت فیلم در دوران حرفه‌ای سخن گفته است و درباره‌ی چگونگی کشف استعدادهای سینمای ایران قبل از انقلاب مانند ناصر ملک‌مطیعی و بهروز وثوقی و بسیاری از هنرمندان قبل از انقلاب قلم زده و خاطرات شیرین و خواندنی و ماندگاری را به ثبت رسانده است.
آقای رئیس فیروز علاوه بر سوابق هنری به ثبت رسیده درکارنامه‌ی پر فراز و نشیب حرفه‌ای که بازیگری، کارگردانی و نویسندگی بیش از 40 فیلم را شامل می‌شود. در رفتار و منش بسیار با شخصیت، خوش‌قلب و مهربان بودند. انتشارات سرزمین اهورایی درگذشت این پیشکسوت سینمای ایران را به اهالی سینما و خانواده‌ی گرامی ایشان تسلیت می گوید.

آرشیو تصاویری از مهدی رئیس فیروز در مراسم رونمایی از کتاب دوربین، حرکت - کات - غرفه‌ی انتشارات سرزمین اهورایی نمایشگاه کتاب بیست و هشتم تهران:

{sfdgallery}reisfiroz-dargozasht{/sfdgallery}

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی