انتشارات اهورا

[ کتابی در باره‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ ی شعر و زبان شعر ]

shamsکتاب «سخن رمز دهان» به قلم شمس آقاجانی توسط انتشارات سرزمین اهـورایی منتشر می شود. مجید ضرغامی مدیر مسئول انتشارات سرزمین اهورایی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سرزمین اهـورایی اعلام کرد:« قرارداد سخن رمز دهان با آقای شمس آقاجانی منعقد شده و این کتاب که از مدت ها قبل مراحل آماده سازی را پشت سر گذاشته است، اکنون در انتظار طی شدن مراحل قانونی و اداری است  امیدواریم به زودی مجوز چاپ دریافت نماید.» وی افزود: « با توجه به این که تا کنون تعداد عناوین محدودی کتاب که به صورتی مفید و موثر به تئوری شعر و نقد ادبی بپردازد  منتشر شده است حضور این کتاب که حاصل تجارب عملی و کارگاهی آقای آقاجانی است و با دقت و صرف وقت زیاد نگاشته شده است و در مورد زیر ساخت ها و چگونه پرداختن شعر، رویکردهای زبانی در گذشته و حال، فرم و مکانیزم های نوشتاری شعر به نقد و بررسی پرداخته است، می تواند برای شناخت و آنالیز شعر و رابطه ی هستی شناختی شعر در زبان بسیار مفید واقع شود. و من با اطمینان می گویم که این کتاب حرف های زیادی برای مخاطبین خواهد داشت.»

سخن رمز دهان در فصل هایی با عناوین: شعـر، القاء، معنا، دال، زبان شناسی، عینیت و مواجه نگاشته شده است و با حدود 300 صفحه در قطع رقعی توسط انتشارات سرزمین اهورایی منتشر خواهد شد.

خبر تکمیلی: شمس آقاجانی درباره این کتاب به خبرگزاری کتاب ایران ایبنا(IBNA) گفت: «شعـر»، «القا»، «معنا»، «زبان‌شناسی»، «عینیت» و «مواجه» عنوان برخی از فصل‌های این کتاب و در حقیقت محورهایی هستند که براساس آن‌ها رابطه هستی‌شناختی شعر و زبان بررسی شده است.وی ادامه داد: این روزها صحبت درباره زبان بسیار است و حتی گاهی رویکردهایی رادیکال را نسبت به آن می‌بینیم، اما فراموش نکنیم که به‌طورکلی رابطه شعر و زبان رابطه‌ای نیست که امروز تعریف شده باشد، بلکه از آغاز بوده و همچنان هم ادامه خواهد داشت.

این شاعر افزود: بیشتر مثال‌هایی که در این کتاب برای تکمیل بحث ارایه شده، برگرفته از شعر شاعران کلاسیک چون حافظ، رودکی، ناصرخسرو یا شاعرانی چون نیما یوشیج بوده است. وی درباره مهم‌ترین محور بررسی شده در این پژوهش اظهار کرد: بخش «عینیت» و «موقعیت اجرا در شعر» دو محور اساسی در بررسی رابطه هستی‌شناختی شعر با زبان در این کتاب هستند. در بخش «عینیت» عینی‌سازی از رهگذر زبان در شعر مدنظرم بوده است.آقاجانی ادامه داد: به‌طور کلی این عینیت دو بار در شعر اتفاق می‌‌افتد. نخست همان عینیت به صورت عمومی است که در همه هنرها نیز دیده می‌شود و بار دوم به خاطر خود شعر و رابطه‌ ویژه‌اش با زبان اتفاق می‌افتد.وی در پاسخ به این پرسش که«آیا مباحث این کتاب به حوزه نقد شعر و زبان شعر نیز وارد می‌شود؟»، توضیح داد: مبحث فصل «مواجه» در حقیقت همان مواجه شدن با شعر است و برای عملی و کاربردی بودن این بحث، شعر 10 شاعر شناخته نشده و  نقد و بررسی تازه شده‌اند.این شاعر درباره علت ناشناخته بودن این 10 شاعر گفت: در این کتاب هدف نقد آثار شاعران ویژه یا ارزشگذاری کار آن‌ها نبود و تنها یک بحث تئوریک مطرح بود.وی گفت: از آن‌جایی که بحث نقد در این حوزه و منطبق کردن تئوری نقد با نقد عملی اهميت داشت بود بر همین اساس سعی کردم حاشیه‌ها کمتر باشد و به سراغ شاعران سرشناس نروم.شمس آقاجانی، متولد 1347 است. پیش‌تر دو مجموعه شعر «مخاطب اجباری» و «گزارش ناگزیری» و در زمینه تئوری و نقد ادبی کتابی با عنوان «شکل‌های ناتمامی» از وی به چاپ رسیده است.

«سخن رمز دهان» با حجمی در حدود 300 صفحه از سوی انتشارات سرزمین اهورایی مراحل اداری انتشار را طی می‌کند.

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی