انتشارات اهورا

[فرارسیدنِ شب یلدا بر شما مبارک]

photo ۲۰۱۷-۱۲-۲۱ ۱۵-۱۷-۲۶بر سر آنم که گر ز دست برآید

دست به کاری زنم که غصه سر آید

خلوت دل نیست جای صحبت اضداد

دیو چو بیرون رود فرشته درآید

صحبت حکام ظلمت شب یلداست

نور ز خورشید جوی بو که برآید

بر در ارباب بی‌مروت دنیا

چند نشینی که خواجه کی به درآید

ترک گدایی مکن که گنج بیابی

از نظر ره روی که در گذر آید

صالح و طالح متاع خویش نمودند

تا که قبول افتد و که در نظر آید

بلبل عاشق تو عمر خواه که آخر

باغ شود سبز و شاخ گل به بر آید

غفلت حافظ در این سراچه عجب نیست

هر که به میخانه رفت بی‌خبر آید

"حافظ"

جشن یلدا یکی از کهن‌ترین جشن‌ها و آیین‌های نیک ایرانیان است. ضمن تبریک فرارسیدن بلندترین شب‌ِ سال بهترین‌ها را برای شما آرزو داشته و از درگاه الهی طلب سلامتی و شادی برای یکان یکانِ شما دوستان و مخاطبان اهورایی را داریم.

[ تسلیت به همکار ]

 درگذشت آقای علی‌اکبریساولی بنیان‌گذار انتشارات یساولی را به فرزندان و خانواده‌ی گرامی ایشان تسلیت می‌گوییم و برای بازماندگان آن مرحوم صبر و شکیبایی از خداوند رحمان آرزو داریم.mohara

انتشارات سرزمین اهورایی

[دور جدید کتاب‌های شعر بامداد در راه است]

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سرزمین اهورایی به زودی فراخوان دومین سری از طرح "کتاب‌های شعـر بامـداد " از طریق روابط عموی این انتشارات اعلام خواهد شد. این طرح که به ابتکار انتشارات سرزمین اهورایی راه اندازی شده و به مناسبت هم‌زمانی آن با زادروز احمد شاملو، بامداد ِ شعر معاصر به نام کتاب‌های شعر بامداد فروست شده است طرحی حمایتی از شاعران با استعداد و جوانی است که شرایط حضور در این طرح را دارند. مبنای انتخاب آثار شاعران در این طرح رای گروهی از داوران شعر است. انتشارات سرزمین اهورایی امیدوار است که این طرح بتواند حمایتی - هر چند اندک - از شاعران جوانی داشته باشد که با وجود برخورداری از شرایط نشر آثار خود، دچار مشکلات متعدد بازار صنعت نشر ادبی این روزها هستند. در اولین سری کتاب‌های شعر بامداد آثاری از ابراهیم عادل - الهام حیدری - رز فضلی - سهیل نصرتی - زهرا بختیاری‌نژاد و محسن موسوی میرکلایی توسط داوران سری نخست این پروژه ( ابوالفضل پاشا - بهزاد خواجات - محمد آزرم ) انتخاب شده و در سرزمین اهورایی منتشر شدند. 

به زودی اسامی داوران جدید این طرح در فراخوان دومین دوره از "کتاب‌های شعر بامـداد"  اطلاع رسانی می‌گردد.

[ زادروز احمد شاملو گرامی باد ]

A-112.jpg2مرا تو بی‌سببی نیستی

براستی صلت کدام قصیده‌ای ای غزل !؟

 

21 آذر ماه زادروز احمد شاملو گرامی باد. انتشارات سرزمین اهورایی مفتخر است از سال‌های دور با نشر آثار و تصاویر هنری بامداد در بخش آثار بصری اهورا به نوبه‌ی خود در معرفی او و شخصیت‌های ادبی و فرهنگی ایران سهیم بوده و برای اولین بار در ایران با ابتکار بازنشر تصاویر و اشعار شاعران و اندیشمندان معاصر در قالب‌های کاربردی زمان خود، شاعران و نویسندگان را در قالب این مدیای ماندگار به زندگی روزمره‌ی مخاطبین و علاقمندان به شعر و آثار آنان وارد کرده است.

[زادروز نیما یوشیج گرامی]

A 111آی آدم‌ها که در ساحل بساط دلشگا دارید!

امروز 21 آبان زادروز نیمای نام آور است.

از سال 1369 در نشر و معرفي #نيما ي جان و آثار او و ديگر شاعران معاصر ايران زمين با شما همراه هستيم وسعی داشته‌ایم با نشر و بازتوليد #كتاب #پوستر #كارت_پستال و آثار#بصري #كتب_نفيس و #محصولات_هنري از #نيماي_نام_آور در #انتشارات_سرزمين_اهورايي و با #برند شناخته شده و صاحب سبك #اهورا همچنان در كنار شما هستيم.
.

* نقاشی نیما اثر بهزاد سهرابی

انتخاب، طرح و اجرا مجید ضرغامی

اهورا کارت /// انتشارات سرزمین اهورایی // چاپ نخست 1370

 

[زادروزِ سهرابِ شعر معاصر فارسی]

 15 مهر ماه و زادروز سهراب . یاد شاعر نقاش سهراب سپهری گرامی باد.

بهترین چیز

رسیدن به نگاهی است

که از حادثه‌ی عشق َتر است.

انتشارات سرزمین اهـورایی از ابتدای تاسیس در سال 1369 با هدف معرفی بزرگان شعر و ادب معاصر و جایگزینی محصولات متفاوت فرهنگی در بازار  آثار بصری در زمان خود، برای اولین بار در ایران با بهره‌گیری از هنر هنرمندان توانا و ایده‌پردازی آثاری خلاقانه اقدام به بازنشر آثار بصری از شاعران و اندیشمندان معاصر ( مانند نیمایوشیج، احمد شاملو، مهدی اخوان‌ثالث، فروغ فرخزاد، سهراب‌سپهری، هوشنگ ابتهاج، جلال‌آل‌احمد، سیمین دانشور و...) نمود و حجم زیادی از آثار منتشر شده در قالب کارت پستال، پوستر و تقویم از مجموعه‌های اهـورا کارت به این آثار هنری اختصاص دارد که در طول سال‌های مختلف تا امروز منتشر و تجدید چاپ شده‌اند و بسیاری از مخاطبین این آثار در ایران و خارج از مرزهای ایران عزیز از این آثار خاطرات مشترک داشته و هنوز هم ابراز لطف خود را برای طراحی و اجرای این آثار خلاقانه از انتشارات سرزمین اهـورایی دریغ نمی‌کنند.
شما می‌توانید این آثار را در بخش اهـورا کارت ( کارت پستال‌های شاعران و مشاهیر معاصر) و (کارت‌پستال‌های شعرا دوزبانه) و (کارت‌پستال‌های شاعران مشکی دوزبانه) سایت ببینید.

* تصویر و شعر سهراب سپهری - نقاشی: بهزاد سهرابی، خوشنویسی: مصطفی سهرابی، انتخاب طرح و اجرا: مجید ضرغامی -بخشی از گنجینه‌ی آثار بصری اهـورا  انتشارات سرزمین اهـورایی

[چاپ چهارم اشعار عاشقانه‌ سرای بی‌همتای عرب]

nazar3pirintچاپ چهارم پرفروش‌ترین‌ کتاب فروست شعرجهان با عنوان " از من نپرس چرا دوستت دارم "، عاشقانه‌های نزار قبانی به ترجمه رضا عامری در بازار کتاب عرضه شده است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرزمین اهـورایی کتاب عاشقانه‌های نزار قبانی که فروست دوم شعر جهان انتشارات را از آن خود کرده است آمده‌ی ارائه به علاقمندان شعر عرب است. نزار قباني شاعري بود که همواره به دگرگوني و انقلاب در شعر مي‌انديشيد، به تجربه اي در تنش ميان شعر مدرن که نماينده مدنيت و شهريتي جديد است و انديشه‌هاي  بصيرت‌ياب سنتي شعر کلاسيکي که هنوز در قلعه‌هاي باستاني خود براي حفاظت از سنت‌ها و به قصد بازتاب محاکات سنگر گرفته‌اند... او  در تاريخ اول ماه مه 1988 در لندن درگذشت، و پيكرش در « دمشق » زادگاه خود شاعر به خاک سپرده شد.. نگاه خاص نزار قبانی به مقوله‌ی عشق و شعرهای عاشقانه او را محبوب مخاطبین زیادی در جهان کرده است به طوری که به او لقب «عاشقانه‌سرای بی‎همتای عرب» داده‏‌اند.

بخشی از شعرهای کتاب:

چشمانت… آخرين بازمانده ميراث عشق
و آخرين كتابهاي عاشقانه‌اند 
و دستانت. . . آخرين طاقه‌هاي حرير. . .
كه بر آنها زيباترين نامه‌هاي خود را نوشته‌ام
عشق مي‌سوزاندم. . . چون سوزش توتيا


و ذوب نمي‌شوم. . .
و شعر با خنجرش طعنه مي‌زندم. . .
اما توبه نمي‌كنم
دوستت دارم
اي كه چشمانت درياچه‌هاي جنوب را در خود ذخيره دارد 
با من بمان
تا دريا از آبيت خودش محافظت كند
و چهره‌اش چون« فاطمه » بماند
همانند كبوتري پرواز كنان در سايه سار غروب
همراهم بمان
شايد « حسين » بيايد
و در عبايش كبوترها، كشتيها، و دانه‌هاي خوشبو را بياورد
و در پشت سرش گلدسته‌ها و تپه‌ها را
و همه انقلابيون جنوب بيايند...


 
چهارمین چاپ از کتاب از من نپرس چرا دوستت دارم مجموعه شعرهای عاشقانه‌ی نزار قبانی  با ترجمه‌ی رضا عامری در فروست شماره‌ی2 شعر جهان انتشارات سرزمین اهورایی با گرافیک و طرح جلد مجیدضرغامی منتشر شده و علاقمندان می‌توانند این کتاب ارزشمند و زیبا را از کتاب‌فروشی شهر و محل سکونت خود تهیه کرده و یا سفارش دهند.

[وطن، جدیدترین مجموعه شعر مهدی اخوان لنگرودی]

vatanمجموعه شعر وطن جدیدترین کتاب شعر مهدی اخوان لنگرودی است که زمستان 1395 توسط انتشارات سرزمین اهورایی منتشر شده است.عناوین تمامی اشعار این کتاب که حدود 100 صفحه و در قطع رقعی منتشر شده است به نام وطن است تنها چند شعربا عنوان پدر در این کتاب آمده است. مهدی اخوان لنگرودی  در سال ۱۳۲۴ در شهر لنگرود به دنیا آمد.  دوران کودکی، تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در لنگرود گذرانید. در سال ۱۳۵۱ از دانشگاه ملی ایران در رشته جامعه‌شناسی فارغ التحصیل و برای اخذ مدرک دکتری راهی وین شد. نخستین دفتر شعر او با عنوان سپیدار در سال ۱۳۴۵ با مقدمهٔ محمود پاینده لنگرودی منتشر شد. از دیگر آثار شعری وی می‌توان به چوب و عاج ۱۳۶۹، آبنوس بر آتش ۱۳۷۰،خانه ۱۳۷۵، سالیا ۱۳۷۸، گل یخ (برگزیده اشعار) ۱۳۷۸ اشاره کرد. از داستان‌ها و رمان‌های اخوان لنگرودی می‌توان آنوبیس ۱۳۷۴، درمان ۱۳۷۵، پنجشنبه سبز ۱۳۷۵، ارباب پسر ۱۳۷۷، در خم آهن ۱۳۷۹، الا تی تی ۱۳۷۸ و توسکا ۱۳۹۲ را نام برد. رمان جذاب و پرفروش ویونا به قلم مهدی اخوان لنگرودی در اردیبهشت 1396 توسط انتشارات سرزمین اهورایی منتشر و در نمایشگاه کتاب رونمایی شده است.

از دیگر آثار اخوان لنگرودی می‌توان به کتاب‌های: یک هفته با شاملو ۱۳۷۳، خدا غم را آفرید، نصرت را آفرید ۱۳۸۰، از کافه نادری تا کافه فیروز ۱۳۹۲، ای دل بمیر یا بخوان (ترجمه اشعار خوان رامون خمینس)۱۳۷۳، ببار اینجا بر دلم (گفتگوی بهزاد موسایی با مهدی اخوان لنگرودی)  نام برد. ترانه‌ی گل یخ از معروف‌ترین اشعار لنگرودی است که سال‌ها پیش توسط کوروش یغمایی اجرا شده است.

از شعرهای کتاب:

[وطن!]

کولیان آمدند

سراغ دریا را از من گرفتند

رودی کوچک از اشک هایم را نشان‌شان دادم

گفتند « ما برای دریا آمده‌ایم »

گفتم

    « تا سال دیگر
            همه‌ی اینجا دریاست. »

کتاب "وطن" جدیدترین مجموعه شعر مهدی اخوان لنگرودی با گرافیک و طرح جلد مجید ضرغامی با فروست شماره 21 شعر امروز انتشارات سرزمین اهورایی در قطع رقعی و 94 صفحه منتشر و توسط شرکت‌های محترم پخش کتاب روانه‌ی بازار نشر شده است.

[یادی از استاد شهریار]

110-2زنوای مرغ یاحق، بشنو که در دلِ شب

غم دل به دوست گفت

چه خوش است شهریارا...

روز بزرگ‌داشت استاد شهریار گرامی

تصویر: نقاشی گواش اثر بهزاد سهرابی

انتخاب، طرح و اجرا مجیدضرغامی

خوشنویسی مصطفی سهرابی

از مجموعه کارت پستال و آثار بصری اهورا منتشر شده توسط انتشارات سرزمین اهورایی / چاپ نخست 1372

*روز #شعر و ادبیات فارسی گرامی باد. انتشارات سرزمین اهورایی بااحترام به #استادشهریار و تجلیل از جایگاه خاص وی در شعر معاصر و خصوصا #غزل معاصر فارسی امیدوار است مسئولین محترم از میان گنجینه‌های ادبی ایران زمین و بزرگان ادبیات کلاسیک فارسی که درجهان شناخته شده‌اند با درایت و انتخابی شایسته، روز مناسبی مانند زادروز #حکیم_ابوالقاسم_فردوسی را به نام  روز ملی #ادبیات و شعر فارسی اختصاص دهند.

[آنتیـا‌هیس، بومیان‌استرالیـا و شکوفه‌کاوانی در سرزمین اهورایی]

anita hisبه رنگ قهوه
چرا مرا دختر " قهوه رنگ " خودت می‌نامی؟
و می پنداری در جهان مردانه‌ی سفید پوست تو ؛ جذابی خارجی‌ام
من که ته رنگی از قیر بر بدن دارم
و برنزه بودن
حسادت تو را برمی‌انگیزاند .
فکر می‌کنی همه ی من رنگ من است.
اما رنگ پوستم ؛ تنها پوسته ی من نیست ،
هر چند که تنها دلیلی است که تو معشوقه ی من شدی.
تو همچنین عاشق پوشش شکلاتی ظرف
شراب جین تازه ی یافته ات هم هستی .
شعله ی روح من نبود که تو را جذب کرد
بلکه رنگ پوستم بود .
تو از این خوشت می‌آمد که من رنگ شده نبودم ،
تو عاشق طبیعی بودن رنگ بدن من بودی .
و حالا هم بسیار سطحی
از نگاه پیروز مندانه ات به خاطر یافتن دوست دختر پوست قهوه ای ات
لذت می بری .
چرا عاشق درون من نیستی؟
فقط به خاطر رنگ پوستم ؟
.
.
نژادپرست نیستم، اما
#آنیتا_هیس ترجمه #شکوفه_کاوانی
ویراستار#شبنم_آذر#مدیرهنری و #طراح#مجیدضرغامی
#شعرجهان

از کتاب‌فروشی‌ها و شهر‌کتاب‌های شعر و محل خود تهیه کنید.

صفحه 4 از 36

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل:


گالری تصاویر اهورا کارت

پاتوق‌های فرهنگی