انتشارات اهورا

[کتاب و سی‌دی تصویری مستند زندگی و آثار علی باباچاهی در نمایشگاه سی‌ام]

7#نمایشگاه_کتاب

 
یک کتاب بیش‌تر بخوانیم
 

برای اولین بار مستند زندگی و آثار علی باباچاهی با عنوان "باورکنید: این هم یک شوخی بود"به کارگردانی محسن موسوی میرکلائی و مهدی خنافره در غرفه‌ی انتشارات سرزمین اهورایی در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه و رونمایی خواهد شد. در بسته‌بندی و به همراه این سی‌دی  کتاب منتخب اشعار علی باباچاهی با عنوان باورکنید: این هم یک شوخی بود قرار دارد. شعرهای انتخاب شده در این مجموعه، اشعاری از علی باباچاهی است که توسط وی در این مستند بازخوانی کرده است. در این مستند با شاعران و هنرمندانی مانند سیمین بهبهانی، یدالله مفتون امینی، عبدالعلی دستغیب، ابوتراب خسروی، حسینعلی نوذری، سعید سعیدپور، مریم حسین‌زاده، ابوالقاسم ایرانی و اردشیر رستمی در باره‌ی آثار و اشعار باباچاهی صحبت و گفت‌وگو شده است.

از متن فیلم و کتاب:

"نمی‌دانم اما چرا وقتی به دریا نزدیک می‌شوم، حریص‌تر می‌شوم که: تمامی دریا را ـ اما نه ذخایر قیمتی‌اش را، در «کوزه»ای بگنجانم که تصویر آن را از کودکی  با خود حمل می‌کنم، آنگاه که کوزه میان دو دست یک کوزه‌گر در زادگاهم (کنگان/ بوشهر) به‌چرخش در می‌آمد تا شکل بگیرد، بشود یک کوزه‌ی تمام عیار! و حمل می‌کنم اکنون این کوزه را، کوزه‌ای اما پُر از کلمه و پُر از تشنگی! کجا می‌برمش و چرا؟ نمی‌دانم!"

 

کتاب و مستند ( باور کنید: این هم یک شوخی بود ) مستند زندگی و آثار علی باباچاهی  به کارگردانی محسن موسوی میرکلایی و مهدی خنافره و تهیه کنندگی انتشارات سرزمین اهورایی و محسن موسوی میرکلایی با فروست شماره‌ی 17 شعر ایرانِ انتشارات سرزمین اهورایی با گرافیک و طرح جلد مجید ضرغامی منتشر شده است و به زودی در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در غرفه‌ی ناشر رونمایی و عرضه خواهد شد.

[ویسواوا شیمبورسکــا با کتابی جدید در نمایشگاه سی‌ام]

 

6#نمایشگاه_کتاب

یک کتاب بیش‌تر بخوانیم

"همین قدر کافی است "مجموعه‌ای جدید از ویسواوا شیمبورسکا با ترجمه میثم سراج در تازه‌های نشر سرزمین اهورایی منتشر شد. شعر ویسواوا مواجهه با خویشتن است: خویشتنی بیرون آمده از بطن زندگی از بطن جنگ از بطن خیانت‌ها و خونریزی‌ها، اما دستمایۀ او نه خشونت است و نه خونریزی، او سلاحی بُرنده‌تر دارد: طنز زبان شعری شیمبورسکا برایند ذهنی ژرف‌نگر و عمیق و واژگانی بازیگوش و سُرنده در نحوی جذاب و طناز است. او همانقدر جهان را در ملغمه‌ای از حماقت‌ها و بی رحمی‌ها نشان می‌دهد که برای غُبن‌ها و حسرت‌هایش رنج می‌برد، و این رنج را تنها در غور کردن در اعماقِ کالبدِ یک زندگی، یک شهر، یک رابطۀ عاشقانه یا یک اتفاق پیش پا افتاده رصد می‌کند. شعر او همانقدر که در دل سادگی‌ها و روندگی‌های زندگی سیلان دارد، در اسطوره‌ها و آرکی تایپ‌های زندگی بشر امروز نیز هستی را می‌کاود و موقعیت امروز او را در بستری اسطوره‌ای و گاهاً تاریخی برجسته کرده، و گاه به سُخره می‌گیرد. از این رو خوانندۀ شعر‌های شیمبورسکا، با لایه‌های متنوع کلامی و نیز معنایی مواجه است که در سیر خوانش شعر‌ها با سطوح مختلفی روبرو می‌شود، که گاهاً از فرطِ سادگی شاید نتواند به عمق اندیشه و نگاه شاعر در خوانش نخست برسد. از این رو شعر شیمبورسکا شعر ذهن تنبل نیست و دقیقاً در همین شکل می تواند بسیار قابل دریافت برای حتی شعر ناشناس‌ها باشد...

 

از شعرهای‌کتاب:

اقرار های ماشینی که سواد خواندن دارد

ادامه مطلب ...

[رمانی‌ازیوهان‌بویـر،باترجمه‌ی‌قاسم‌صنعـوی‌در‌سر‌زمین‌اهورایی‌ونمایشگاه‌سی‌ام]

ghodrategonah#نمایشگاه_کتاب

 
یک کتاب بیش‌تر بخوانیم
 
رمانی از یوهان بویر بعد از سال‌ها در تازه‌های نشر سرزمین اهورایی منتشر شد. کتاب "قدرت یک دروغ" با ترجمه قاسم صنعوی در فروست ادبیات‌ داستای جهان انتشارات سرزمین اهورایی برای اولین بار در سی‌امین نمایشگاه کتاب تهران عرضه و رونمایی خواهد شد. یوهان بویر زادۀ ششم مارس 1872بود و در گذشته در سوم ژوییۀ  1959در  اوسلو. درمقام رمان نویس، نمایشنامه نویس، قصه پردازدر دیار خود نروژ و بسیاری از کشورهای دیگر بلند آوازه بود و هست. آثار متعددی از او به زبان های بیگانه ترجمه شده اند و تقریباً هیچ رمانی از او نیست که به زبان فرانسوی ترجمه نشده باشد.
   با نام واقعی یوهان هانسن کریستوفر  در روستایی به نام  اورکدالسورن  که اکنون شهری به نام اورکانگر است زاده شد. فرزند پدر و مادری بود که ازدواج رسمی رسمی نکرده بودند و چون فرزند خوانده ای در یک خانوادۀ تهی دست پرورش یافت. خیلی زود با واقعیت های فقر آشنا شد. نخستین سال  های زندگی اش با کار در مزرعه  گذشت و مدتی هم چون کمک حسابدار کار کرد. در سال 1894 که پدرش درگذشت نام خانوادگی بویر را برگزید.
   کوشش ادبی اش با انتشار کشتی نفت کش اونگه  در سال 1893آغاز شد و سال های 1920او را در اوج قدرت نویسندگی نشان می داد. تنوع  موضوع های آثارش که بسیاری از آن ها به زبان های بیگانه ترجمه شدند یکی از دلیل های عمدۀ شهرت جهانی او به شمار می رود. اما ناقدان عموماً بهترین کارهای او را رمان هایش می دانند و به خصوص برای آخرین وایکینگ او ارزش بسیار قایل می شوند. این اثر، زندگی ماهیگیرانی را که زمستان را درمدار قطبی نزدیک به منتها الیه کرانۀ  شمالی نروژ می گذراندند با توانایی بسیارتوصیف می کند....

رمانِ قدرت ایمان (ترجمه شده به زبان فرانسوی با عنوان قدرت یک دروغ) یکی از مشهورترین رمان های بویر (که جایزۀ آکادمی فرانسه را دریافت داشت). نویسنده در این اثر در بررسی محیطی روستایی، شیوه های اصلی رمان روان شناختی را به کار می برد. این رمان آداب وعادت های روستایی، رمانی بی پیرایه و تأثیرگذار، مطلقا از توصیف های جلب نظر کننده ای که درفرانسه آثاری از این دست را مشخص می کنند عاری است.

کتاب قدرت یک دروغ به قلم یوهان بویر با ترجمه‌ی قاسم صنعـوی در فروست شماره‌ی 9 ادبیات داستانی جهان انتشارات سرزمین اهورایی با گرافیک و طرح جلد مجید ضرغامی منتشر شده است و به زودی در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در غرفه‌ی ناشر رونمایی و عرضه خواهد شد.

[‌اشعار‌ی‌از‌دیانا‌باربـو،شاعررومانیایی‌برای‌اولین‌باردر‌ایران‌ونمایشگاه‌کتاب‌سی‌ام]

diyana-barbo#نمایشگاه_کتاب
 
یک کتاب بیش‌تر بخوانیم
 
برای اولین بار در ایران مجموعه شعری از دیانا باربو در تازه‌های نشر سرزمین اهورایی منتشر شد. کتاب "عاشقانه‌های بی پایان" با ترجمه النارودیکا ایله‌آ ( کاظمی) در فروست شعر جهان انتشارات سرزمین اهورایی برای اولین بار در سی‌امین نمایشگاه کتاب تهران عرضه و رونمایی خواهد شد. خانم دیانا باربو اهل کشور رومانی، به سال 1962 میلادی در شهر پراهوا به دنیا آمده و همانجا زندگی می‌کند. او در زمینه تاریخ و فلسفه دانش‌آموخته و در رشته تاریخ مدرک دکترا دارد. پدر دیانا، الکساندرو باربو استاد پژوهشگر برجسته تاریخ و مادر او کلئوپاترا کارمن باربو استاد زبان و ادبیات رومانی است.
    دیانا از پانزده سالگی سرودن شعر را آغاز کرده و از زمان دانشجویی تا به امروز جوایز متعددی دریافت کرده است. معتبرترین جایزه ادبی کشور رومانی به نام میهای امینسکو شاعر بزرگ آن سامان است که یک دوره آن به خانم باربو تعلق گرفت. او جایزه ادبی مهمی نیز از کشور بلغارستان دریافت کرده است. دیانا در سال 1993 میلادی کتاب شعر روز تولد را منتشر کرد و در سال 2000 کتابی را با عنوان آثار شاعرانه ( گزیده سروده‌های شاعران رومانیایی) را به دست چاپ سپرد. او در سال 2008 میلادی کتاب پژوهشی تاریخی مهمی  با نام " اشراف زادگان رومانیایی " انتشار داد. در سال 2015 میلادی شمعهای روشن، خانه پر از کتاب و کاغذ دیانا را به آتش کشیدند و تمام دست نوشته‌های او را از بین بردند. او توانست یک دفتر شعر نیم‌سوخته را نجات دهد که در برگیرنده سروده‌هایی است که برگردان آن در کتاب عاشقانه‌های بی‌پایان در ایران و توسط ناشر منتشر شده است. همچنین خانم النا رودیکا ایله‌آ ( کاظمی) مترجم اهل رومانی این کتاب با تسط به زبان فارسی ترجمه‌ای عالی و بی‌نقص از این کتاب را به فارسی‌زبانان جهان هدیه داده است.
 
از شعرهای‌کتاب:
 

وقتی که من زنم

زیبا مثل شهابی درخشان
چرا تعجب می‌کنید که از جلو چشمتان ناپدید می‌شوم؟
سریع مثل تیر
دقیق مثل حادثه
چگونه یک نفر مرا دوست داشته باشد
وقتی من زنم
فرشته‌ام
شیطانم و شاعرم ؟!


 
 
 
کتاب عاشقانه‌های بی‌پایان مجموعه شعرهای دیانا باربو با ترجمه‌ی النا رودیکا ایله‌آ ( کاظمی) در فروست شماره‌ی37 شعر جهان انتشارات سرزمین اهورایی با گرافیک و طرح جلد مجیدضرغامی منتشر شده است و به زودی در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در غرفه‌ی ناشر رونمایی و عرضه خواهد شد.

[فدریکوگارسیالورکا‌با‌آوازها‌وزنگ‌ها‌به‌نمایشگاه‌کتاب‌می‌آید]

#نمایشگاه_کتاب3

یک کتاب بیش‌تر بخوانیم

مجموعه‌ای جدید از فدریکو گارسیا لورکا با ترجمه حسن صفدری در تازه‌های نشر سرزمین اهورایی منتشر شد. کتاب "آوازها و زنگ‌ها" با ترجمه حسن صفدری مجموعه دیگری از شعرهای اجتماعی و عاشقانه‌ی لورکا است. فدریکو به تاریخ ۵ ژوئن ۱۸۹۸ در دهکده Fonte Vacros در جلگه گرانادا، چند کیلومتری شمال شرقی شهر گرانادا زاده شد در خانوداه‌ای که پدر یک خرده مالک مرفه و مادر فردی متشخص و فرهیخته بود. نخستین سالهای زندگی را در روستاهای غرناطه؛ پایتخت باستانی اسپانیا، شهر افسانه‌های کولیان و آوازهای کهنه می‌گذراند. شاید از این روی و به خاطر بیماری فلج که تا ۴ سالگی با او بود و او را از بازیهای کودکانه بازداشت، فدریکوی کودک به داستان‌ها و ترانه‌های کولی رغبت فراوانی پیدا می‌کند، آنچنانکه زمزمه این آوازها را حتی پیش از سخن گفتن می‌آموزد. این فرهنگ شگرف اسپانیایی کولی است که در آینده در شعرش رنگ می‌گیرد. لورکا بدست مادر با موسیقی آشنا می‌شود و در نواختن پیانو و گیتار پیشرفت می‌کند . هم‌زمان با فرارسیدن سن تحصیل لورکا، خانوداه به گرانادا نقل مکان می‌کند و او تا زمان راهیابی به دانشگاه از آموزش پسندیده با طبقه اجتماعی اش برخوردار می‌شود .(در همین سالهاست که فدریکو موسیقی را فرا می‌گیرد) ولی هر گز تحصیل در دانشگاه را به پایان نمی‌رساند، چه در دانشگاه گرانادا و چه در مادرید. در همین دوره‌است که با نسل زرین فرهنگ اسپانیا آشنا می‌شود و شعرش مورد استقبال عمومی قرار می‌گیرد...لورکا در ۳۸ سالگی 19 آگوست 1936 احتمالاً به دست پارتیزان‌های ملی در جنگ داخلی اسپانیا کشته شد...

 

از شعرهای‌کتاب:

سبز، تو را سبز می‌خواهم

 

باد را سبز، شاخه‌ها را سبز.
آن دو بالا رفتند.
و بادی سخت
طعم شگفت
زرداب و پونه و ریحان در دهان به جا می‌گذاشت.
ای دوست، به من بگو او کجاست؟
دختر تلخت کجاست؟
چه سخت انتظار کشید!
چه امید بیهوده‌ای،
تازه رو و سیه مو

ادامه مطلب ...

[اشعاری برای بومیان استرالیا در سرزمین اهورایی]

anita his#نمایشگاه_کتاب

یک کتاب بیش‌تر بخوانیم

برای اولین بار در ایران اشعاری از دکتر آنیتا هییس با ترجمه شکوفه کاوانی منتشر شد. کتاب "نژادپرست نیستم، اما" با ترجمه شکوفه کاوانی مجموعه شعرهای اجتماعی است که شاعر با نکوهش نژادپرستی شعرهایی در حمایت از بومیان استرالیا سروده است. دکتر آنیتا هیس نویسنده، شاعر، منتقد، طنزپرداز و نظریه پرداز اجتماعی از اهالی قبیله‌ی ابوریژینال  ویرادجوری است. آنیتا هیس با پرداختن به مسایل سیاسی، اشعاری سرشار از شور و احساس می‌نویسد. مجموعه‌ اشعار تازه‌ی او، لبریز است از مضامینی لطیف - که نیاز به آنها همواره احساس می‌شد - درباره خانواده  احساس تعلق و جامعه‌‌‌ ی بومی استرالیا؛ در کنار اشعاری که شاهدی بر تلاش حیاتی فرهنگ بومیان استرالیا و حاکمیت سیاسی‌شان است.

کتاب نژادپرست نیستم، اما - نوشته‌ی آنیتا هیس و با ترجمه‌ی شوکفه کاوانی در فروست شماره‌ی34 شعر جهان انتشارات سرزمین اهورایی با گرافیک و طرح جلد مجیدضرغامی منتشر شده است و به زودی در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در غرفه‌ی ناشر رونمایی و عرضه خواهد شد.

[آثارهنری و فرهنگی سرزمین‌اهورایی در سی‌امین نمایشگاه کتاب تهران]

1-1چاپ چهارم کتاب نفیس "ایران سرزمین اهورایی" در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی‌کتاب‌تهران عرضه می‌شود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سرزمین‌اهورایی این کتاب که پرفروش‌ترین کتاب ایرانشناسی بازار در قطع رقعی است در غرفه‌ی انتشارات سرزمین اهورایی با تخفیف ویژه عرضه خواهد شد. علاقمندان می‌توانند از تاریخ 13 تا 23 اردیبهشت ماه 1396 در محل نمایشگاه‌ها کتاب در شهرآفتاب به غرفه‌ی انتشارات سرزمین اهورایی مراجعه کنند. سرزمین اهورایی مانند سال‌های گذشته در نمایشگاه کتاب تهران شرکت کرده و با شعار یک کتاب بیش‌تر بخوانیم آثار جدید، تجدید چاپ و آثار قبلی خود را در اختیار مخاطبین خود قرارخواهد داد با این امید که در این نمایشگاه مانند سال‌های گذشته از نظرات و راهنمایی‌های مخاطبین گرامی بهره‌منند گردد..

[اردیبهشت و روز سعدی شیرازی]

saadi2شب عاشقان بی‌دل چه شبی دراز باشد

تو بیا کاز اول شب در صبح باز باشــد

انتشارات سرزمین اهـورایی اول اردیبهشت روز بزرگداشت سعدی شیرازی شاعر جهانی و غزل‌سرای بی‌همتای شعر پارسی را گرامی می‌دارد. ابومحمدمُصلِح‌الدین بن عَبدُالله نامور به سعدی شیرازی و مشرف الدین (۵۸۵ یا ۶۰۶ – ۶۹۱ هجری قمری، برابر با: ۵۶۸ یا ۵۸۸ - ۶۷۱ هجری شمسی)  بیشتر به خاطر نظم و نثر آهنگین، گیرا و شیوای خود به زبان پارسی در بین جهانیان شناخته شده است. جایگاهش نزد اهل ادب تا بدان‌جاست که به وی لقب استاد سخن و شیخ اجل داده‌اند. کتاب گلستان او در نثر و کتاب بوستان در بحر متقارب و این دو در کنار مجموعه عزلیات کلیات سعدی را شامل می‌شود. روز بزرگداشت سعدی و دیگر شاعران بزرگ ادب پارسی مجالی است برای یادآوری مجدد از این بزرگان که به راستی ذخایر تمام نشدنی و گنجینه‌های پنهان ایران زمین هستند. به امید روزی که مراسمی جهانی و با برنامه برای بزرگداشت این شاعران بی‌همتای زبان پارسی برگزار شود و ضمن تکریم شایسته از این بزرگان و معرفی مجدد آن‌ها به جهانیان بیشترین منفعت معنوی و مالی از این طریق نصیب ایرانیان گردد و تنها به ذکر یک روز و تاریخ و چند برنامه برای بزرگ‌داشت این بزرگان ادب پارسی بسنده نکنیم.

انتشارات سرزمین اهورایی خرسند است که از ابتدای فعالیت خود در مجموعه آثار بصری اهـورا تصاویری از سعدی شیرازی را در کنار اشعاری از وی و در مجموعه‌ی شاعران کهن سرای خود منتشر کرده است. شما می‌توانید این آثار را در بخش اهورا کارت سایت و قسمت تصاویر شاعران کهن سرا مشاهده کرده و از طریق همین سایت خریداری کنید. همچنین می‌توانید تصاویر آرامگاه شاعر را به همراه متن فارسی و انگلیسی در دو کتاب ایران سرزمین اهورایی و ایران سرای جاویدان انتشارات سرزمین اهورایی در تصاویر مربوط به استان فارس و شهر شیراز مشاهده و مطالعه کنید.

* نقاشی از سعدی: بهزاد سهرابی / انتخاب، طرح و اجرا: مجید ضرغامی / خوشنویسی مصطفی سهرابی چاپ نخست ۱۳۷۴

[آغاز سال 1396 فرخنده باد]

A 3155رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند...

انتشارات سرزمین اهورایی ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن سال نو از ایزد یکتا سالی پر از سلامتی و شادی برای تمام ایرانیان و پارسی‌زبانان جهان آرزومند است. باشد تا سال پیش رو سالی پر از صلح و آرامش برای تمام مردم جهان باشد. علاقمندان آثار سرزمین اهورایی می‌توانید برای مشاهده‌ی کارت‌پستال‌ها و مجموعه آثار بصری اهورا به بخش اهورا کارت در سایت مراجعه کرده و آثار درخواستی را در موضوع مورد نظر لیست محصولات اهورا کارت جستجو کنند. لازم به ذکر است آثار بصری اهوارا و تمامی آثار انتشارات سرزمین اهورایی مشمول قوانین کپی‌رایت است.

[شعرهای‌زهرابختیاری‌نژاد‌به‌کتاب‌های‌شعر‌بامدادِسرزمین‌اهورایی‌پیوست]

bakhtiyarinejadبا درود به طلیعه‌ی آفتابِ* شعر معاصرِ فارسی "احمد شاملو" و به همت شاعرانی که آستین بالا‌زده‌اند و صدها شعر از فراخوان "کتاب‌های شعر بامداد" را در سرزمین اهـورایی بررسی کرده‌اند، اینک ششمین مجموعه شعر از "کتاب‌های شعر بامداد" در انتشارات سرزمین اهورایی منتشر شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سرزمین اهورایی مجموعه شعر "به اجبار از تو متنفر خواهم شد" نخستین مجموعه شعر از زهرا بختیاری نژاد ، ششمین  کتاب از مجموعه کتاب‌هایی است که بر مبنای طرح حمایتی انتشارات سرزمین اهورایی از استعدادهای جوان شعر امروز منتشر می‌شود. این طرح که به مناسبت هم‌زمانی اجرای آن با زادروز بامداد، شاعر بزرگ شعر معاصر احمد شاملو به نام " کتاب‌های شعر بامداد " فروست شده است برای اولین بار در ایران بر مبنای رای جمعی کارشناسان شعر، آثار ارسالی شاعران را بررسی کرده و از آن میان آثاری که موفق به کسب بیشترین رای مثبت شده‌اند را منتشر کرده است.  کارشناسان اولین دوره‌ی کتاب‌های شعر بامداد انتشارات سرزمین اهورایی ابوالفضل پاشا، بهزاد خواجات و محمد آزرم بر مبنای طرح پیشنهادی مجید ضرغامی پس از بررسی حدود یکصد و سی کتاب ارسالی از طرف شاعرانی که شرایط حضور در این فراخوان حمایتی فرهنگی را داشتند،آثار منتخب خود را به دبیرخانه‌ی این طرح اعلام کردند و کتبی که بیشترین رای جمعی را دریافت کرده بودند توسط سرزمین اهورایی منتشر شدند. کتاب "به اجبار از تو متنفر خواهم شد" اثر زهرا بختیاری نژاد آخرین اثر از فاز نخست طرح کتاب‌های شعر بامداد است که ناشر طبق تقویم اعلام شده اینک آن آخرین اثر را نیز روانه‌ی بازار نشر خواهد کرد. با این امید که در آینده‌ای نه‌چندان دور فراخوان جدید کتاب‌های شعر بامداد اعلام شده و فاز بعدی این طرح منحصر به فرد اجرا شود.

از شهر‌های کتاب:


شب هایم
 خواب هایت را پر می کند
من
هرشب به آسمان ها می روم
ستاره ها را خواب می کنم
و خواب تو را پر از ستاره...
من هر روز صبح
موی شب را کوتاه می کنم
تا تو از خواب بیدار شوی
و مرا که آشفته ام نگاه کنی

ادامه مطلب ...

صفحه 4 از 33

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل: