انتشارات اهورا

[عاشقانه‌های بی‌نظیرِ آتیلا ایلهان در نمایشگاه کتابِ سی‌ام]

17#نمایشگاه_کتاب

 
یک کتاب بیش‌تر بخوانیم
 
هرعاشقی، شعری از آتیلا ایلهان باید در جیب‌اش باشد تا برای دلداده‌اش بخواند! این جمله‌ای است در تحسین شعرهای عاشقانه‌ی ایلهان که در ادبیات معاصر ترکیه ثبت شده است. کتاب " آبی جشمانت آسمان چه کسی است!؟" شامل شعرهای عاشقانه‌ای از آتیلا ایلهان به ترجمه‌ی همت شهبازی که به تازگی در انتشارات سرزمین اهورایی منتشر شده است و در سی‌امین نمایشگاه کتاب تهران در غرفه‌ی ناشر عرضه و رونمایی خواهد شد. آتیلا ایلهان از تاثیرگذارترین شاعران معاصر ترکیه است که در عین حال که با جریان‌های فوق معاصر بود از نظر اسلوب متمایز نشان داد. او در میان اینهمه شاعران جریان‌ساز به تنهایی سبکی منحصر به فرد پدید آورد. مضامین شعری او حول محور زندگی اجتماعی و عشق و مرگ می‌باشد که در این بین شعرهای عاشقانه‌ی او خیلی بیشتر از شعرهای دیگرش زبانزد شده است. حتی این شعرها آن قدر در دل توده جا کرده که برخی می‌گویند «هر عاشقی، یک شعری از آتیلا ایلهان باید در جیب خود داشته باشد تا آن را به دلداده‌اش بخواند». خود ایلهان می‌گفت: «عشق یک جورایی گناه مشترک است» (شعر «جدایی در میان عشق»). او تفسیری مجزا و راهی جداگانه از شاعران جریان نسل دوم شعر نو –جریانی که به راستی تجربه‌های بی‌بدیل در شعر ترکیه ایفا کرده‌اند- در این موضوع در پیش گرفت. جریان نسل دوم شعر نو ترکیه، اروتیزم را در لایه‌های زیرین شعر و در ایماژهای شاعرانه ترکیبی شاعرانه-عاشقانه بخشید. در مقابل،  آتیلا ایلهان می‌گوید در ابتدا شعرهای اروتیک نوشتم. پاره کردم. دور انداختم. باز تجربه کردم. در نهایت مسائل جنسی را با جریان‌های فردی و اجتماعی گره زدم. به نظر او دیالکتیک فردی بدون تردید حاوی مسائل جنسی در خود نیز می‌باشد. هر دوی اینها در یک آن به ادراک دیالکتیک طبیعی وارد می‌شدند. شعر «هتل امپریال» نمونه‌ی عالی در این زمینه است. عشقی فردی در میان ناملایمات اجتماعی گاه تقدیس می‌شود گاه لگدمال. شاعر ترکیبی از ویژگی‌های داستان، رمان و شعر را در جریان شعر قرار داده و عشق، با محیط و تداعی‌های مختلف تجربه می‌شود. در هتل، در داخل شهر، زیر باران، در پارک، در بندر... آتیلا ایلهان در سال1925متولد و در 2005 از دنیا رفت. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در ازمیر گذراند. مدتی به لحاظ نوشتن اشعار ناظم حکمت به یک دختر همکلاسی‌اش از تحصیل برکنار شد. دو ماه به زندان افتاد. در سال 1944 در استانبول اجازه‌ی ادامه‌ی تحصیل به وی داده شد. در سال 1946 وارد دانشکده‌ی حقوق استانبول شد. اولین شعرهایش در مجلات "توده" و "روز" به چاپ رسید. «دیوار» اولین مجموعه شعرش بود که در سال 1948 منتشر شد. در سال 1949 انجمن نویسندگان جهان از جمله ژان پل سارتر کمیته‌ای برای آزادی ناظم حکمت که در زندان بود تشکیل داد ایلهان به این جنبش پیوست و به پاریس رفت. در آنجا با زبان فرانسه و فلسفه‌ی مارکسیسم آشنا شد. بعد از فوت پدرش به ازمیر بازگشت. در آنجا سردبیر روزنامه دموکرات و مدیر انتشارات شد و در همان سال‌ها کتاب شعر «عشقبازی ممنوع» را منتشر کرد. ازدواج او در سال 1968 پانزده سال دوام نیاورد. در سال 1973 مشاور انتشارات بیلگی در آنکارا شد. سال 1981 به استانبول رفت و مدتی در روزنامه‌ی آفتاب و سپس تا سال 1996 در روزنامه‌ی میدان نویسندگی کرد....
 
از شعرهای کتاب:


هتل امپریال


هیچ اینگونه‌اش را ندیده بودم
درست به گوشت‌ و خونم وارد شدی
اعتراض دارم
می‌خواستم سلامی گرم به تو بگویم
می‌خواستم سرم را یواشکی روی زانوهایت بگذارم
چهار شب‌وروز بی‌هیچ حرفی می‌خواستم ساکت بمانم
باران می‌خواست روشن و خاموش شود
ساملند از سفر برمی‌گشت
ساعت دیواری از حرکت باز می‌ماند
قلبم از خویشتن خویش وا می‌ایستاد
هیچ اینگونه‌اش را ندیده بودم
درست به گوشت و خونم وارد شدی
اعتراض دارم

در این پاییز در هتل امپریال
این است اندوه نقطه‌نقطه‌ی شیشه‌ها
این است هستی بیهوده‌ی ما
هستیِ بسته به یک نقطه و خط
این چهارشنبه‌ی پست و رذل
برگ‌های بدبین خودکشی کرده‌اند
این تقویم بیمار و مریض
هیچ اینگونه‌اش را ندیده بودم
درست به گوشت و خونم وارد شدی
اعتراض دارم

صداهایشان در مهِ بندر خاموش می‌شود
کشتی‌ها خسته و خواب‌آلوده‌اند
صبح ساعت پنج‌ونیم است
و تو در میان دست‌هایمی
تو مثل آنها نیستی، ‌تو کسِ دیگری
هیچ چشمی مثل چشمان تو نیست
چشمانی که به خواب‌های آدم می‌آیند
قایقی سیاه در ذهنش درحال چرخش‌ست
هیچ انصافی نداری

جلوی پنجره‌ی هتل می‌ایستادی
و شهر را در میان تاریکی می‌دیدی
در تاریکی، باران را می‌دیدی
موهایت در باران خیس می‌شد خیس می‌شد
مثل شب‌های زمستان طولانیِ طولانی
حتی یک قطره اشک هم نمی‌ریختی
ماریا دولوروس می‌گریست
استانبول را باران فرامی‌گرفت
تمام یک‌ روز دنبال کار می‌گشتم
و ترانه‌ای برایت به ارمغان می‌آوردم
که گوش‌هایمان را طنین می‌انداخت

نقاشی هتل امپریال را کشیدم
غروب از شیروانی‌هایش سرریز می‌‌شد
گفته‌ بود که در مقابل دروازه‌اش بِایستی
صورتت شبیه زنبق‌ها بود
در باغ جمهوریت آدم‌ها داشتند گردش می‌کردند
یهودی‌های کوچک تپه‌باشی
ویولونیست‌های رومی آسمالی مسجد
اینگونه بدون باد ماندیم
دردی که ما اینگونه کشیدیم
دست‌ در دست هم می‌گشتیم
روزنامه‌ها پر از حوادث جنایی بود
مشتی خون به خلیج ریخته بود

سه ‌شب در هتل امپریال ماندیم
پول نداشتیم که بیش از آن بمانیم
چشمانت به چشمانم گره خورد
تاریکی یک‌جورایی تمامی نداشت
در ایستگاه سیرکه‌جی شب را صبح کردیم
آشنا و غریبه، ما را سرزنش می‌کرد
در حالیکه پیش همه‌کس رفته ‌بودیم
کسی حتی زیرچشمی هم به ما نگاه نمی‌کرد
کسی دستان‌ ما را نمی‌گرفت، کمک‌ حال‌مان نبود
هیچ اینگونه‌اش را ندیده بودم
درست به گوشت و خونم وارد شدی
قبولت دارم

 

 

کتاب آبیِ چشمانت آسمان چه کسی است، عاشقانه‌های آتیلا ایلهان با ترجمه‌ی همست شهبازی در فروست شماره‌ی 38 شعر جهان انتشارات سرزمین اهورایی با گرافیک و طرح جلدی از مجید ضرغامی باز نشر شده است و در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در غرفه‌ی ناشر واقع در سالن 2 راهرو 4 عرضه خواهد شد..

[عاشقانه‌های فیلسوف ِ شاعر در سرزمین اهورایی]

16#نمایشگاه_کتاب

 
یک کتاب بیش‌تر بخوانیم


برای اولین بار در ایران کتاب عاشقانه‌های کارل مارکس با عنوان "عشق و گردش به چپ" به تصحیح راینهارد لتو و لارنس فرلینگتی و با ترجمه‌ی علیرضا بهنام در بخش شعر جهان انتشارات سرزمین اهورایی منتشر شد. در این کتاب با چهره اي از كارل ماركس فيلسوف تاثير گذار مواجه مي شويم كه مربوط به دوران تاثيرپذيري اوست. اين چهره با آنچه بعدها از ماركس مورخ يا ماركس نظريه پرداز سياسي شناخته شد داراي تفاوتي بنيادين است. تفاوتي كه همواره ميان يك نوجوان حساس با يك فعال جدي اجتماعي مي تواند وجود داشته باشد. ماركس شاعر در وافع بخشي از زندگي ماركس است كه پيش از تكامل شخصي اش روي داده و به عنوان بخشي از زندگي شخصي اش بايد تلقي شود كه بعدها به قدري با آن فاصله گرفت كه نفي اش كرد. اين شعرها در بهترين حالت تقليدي از آن نوع سبك و ايده پردازي است كه نمونه هاي ماندگارش را در شعر شعراي بزرگ آن دوران مي توان جست و جو كرد. اما از خلال همين سطرهاي آشكارا تقليدي و بي ترديد خام دستانه مي توان به دريافت‌هايي دست يافت كه از دانشجويي به نام كارل ماركس فيلسوفي در خور تامل ساخته اند...

از شعرهای کتاب:

برای جنی

1

جنی شاید اغواگرانه بپرسی
چرا ترانه‌هایم را " برای جنی " نامیده ام؟
وقتی که نبض من تنها برای تو شدت می گیرد
وقتی نغمه هایم تنها برای توست که جان می گیرند
وقتی تنها تو می توانی الهامشان ببخشی
وقتی هر هجایم باید نام تو را فریاد زند
وقتی به هر فراز ترنمی هدیه کرده ای
وقتی هیچ نفسی از خوبی ات جدا نیست
برای این که این نام عزیز طنینی دارد بسیار شیرین
و آرامش اش با من بسیار سخن ها دارد
و چنان قوی، چنان عمیق طنین می افکند
چنان چون ارواح در اهتزاز در دوردست
چونان نوای زرین عشای ربانی             
چونان موجودیتی عجیب و جادویی


کتاب عشق و گردش به چپ ، عاشقانه‌های کارل مارکس با ترجمه‌ی علیرضا بهنام در فروست شماره‌ی 35 شعر جهان انتشارات سرزمین اهورایی با گرافیک و طرح جلدی از مجید ضرغامی باز نشر شده است و در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در غرفه‌ی ناشر واقع در سالن 2 راهرو 4 عرضه خواهد شد..

[چاپ دوم عاشقانه‌های شیرکو بی‌کس در نمایشگاه کتاب]

15#نمایشگاه_کتاب

 
یک کتاب بیش‌تر بخوانیم

چاپ دوم ِ کتاب عاشقانه‌های شیرکو بی‌کس با عنوان " عاشق شدن در ساعت بیست‌وپنج " به ترجمه فریاد شیری  توسط انتشارات سرزمین اهـورایی در سی‌امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه می‌شود.  عاشق شدن در ساعت بیست و پنج در برگیرنده‌ی حدود 40 شعر عاشقانه از شاعر فقید کرد شیرکو بی‌کس است که به همراه مصاحبه‌ی اختصاصی فریاد شیری با این شاعر پس از اتمام 1100 نسخه از چاپ اول اکنون  به تجدید چاپ رسیده است.. اشعار کتاب زبانی ساده و بی‌تکلف دارند و فریاد شیری که خود از شاعران معاصر است با شناختی که به زبان کردی دارد این اشعار را ترجمه و به زیبایی به زبان مقصد برگردانده است. شیرکو بی‌کس، فرزند فایق بی‌کس، در سال 1940 میلادی در شهر سلیمانیه کردستان عراق متولد شد. پدرش از شاعران مطرح شعر کلاسیک کُردی بود و زمانی که شیرکو هشت ساله بود به دیار باقی شتافت.
در سال 1964 میلادی، شیرکو به پیشمرگان شورشی کُرد پیوست و مبارزه با رژیم بعث صدام را آغاز کرد. در این سال‌ها او در ایستگاه رادیویی مبارزان کُرد فعالیت می‌کرد.
اولین مجموعه شعر شیرکو در سال 1968 میلادی و با عنوان « مهتاب شعر » منتشر شد. در همین سال یعنی زمانی که 28 ساله بود با دخترعمویش ازدواج کرد و فصل تازه‌ای در زندگی هنری و خصوصی‌اش آغاز شد.
در سال 1970 میلادی همراه با دیگر شاعران و نویسندگان هم نسلی‌اش، با انتشار بیانیه‌ی « روانگه » ضرورت تحول در شعر کُردی را مطرح کردند و این سرآغازی شد، در جهت پایه‌ریزی ادبیات مدرن کُرد.
شیرکو در سال 1974 میلادی توسط رژیم بعث دستگیر و به « رُمادیه » تبعید شد. امّا همچنان با سلاح شعر به مبارزه‌اش ادامه داد و تقریباً هر دو سال یک مجموعه شعر منتشر می‌کرد و دست به تجربه‌های تازه می‌زد.
در سال 1984 میلادی، دوباره به مبارزان و چریک‌های کُرد پیوست و مبارزه‌اش را با رژیم بعث صدام، در کوهستان از سرگرفت.
در سال 1986 میلادی، مجموعه شعر « آینه‌های کوچک » را منتشر کرد که مورد توجه قرار گرفت و به جرأت می‌توان گفت که بهترین شعرهای کوتاه او را در همین کتاب می‌توان یافت.
در سال 1987 میلادی، موفق به دریافت لقبِ « شهروند افتخاری فلورانس » از سوی کمیته‌ی حقوق بشر ایتالیا شد و نیز در همین سال برنده‌ی جایزه‌ی « توخولسکی » در کشور سوئد شد. و این بهانه‌ای بود برای سفر شیرکو به اروپا.
در سال 1991 میلادی از اروپا به کردستان بازگشت. پس از سرنگونی رژیم بعث صدام و استقلال کردها، شیرکو در سال 1992 میلادی به عنوان نماینده مردم به پارلمان راه یافت و نیز عهده‌دار وزارت فرهنگ کردستان شد. امّا یک سال بعد، از این سمت کناره‌گیری کرد.
و چند سال بعد، مؤسسه انتشارات « سَردَم » را در سلیمانیه راه‌اندازی کرد و تا پایان عمرش در همین مؤسسه به کار نشر کتاب مشغول بود و در فعالیت‌های فرهنگی هنری اقلیم کردستان همکاری می‌کرد در سال 2001 میلادی نیز موفق به دریافت جایزه شعر « پیرمرد*» شد.
شیرکو بی‌کس تا پایان زندگی‌اش که در مرداد ماه 1392 اتفاق افتاد، حدود چهل کتاب منتشر کرد و بی شک او پرکارترین شاعر کُرد به شمار می‌رود...

 

از شعرهای کتاب:

 

    واگن

می‌دانم هرچه پیش برویم
به هم نمی‌رسیم
مثل ریل راه‌آهن          موازی
به هم نمی‌رسیم.
امّا عزیزم
حتی اگر از خط جدا شویم
واگن دل‌هامان واژگون می‌شود
و آنگاه می‌بینی
تنها چند نامه،
چند شیشه عطر،
چند دیدار،
و چند بوسه‌ی عشق و دلداری‌مان
در آن می‌میرد!

 

دومین چاپ از کتاب عاشق شدن در ساعت بیست و پنج / عاشقانه‌های شیر کو بی‌کس با ترجمه‌ی فریاد شیری در فروست شماره‌ی 11 شعر جهان انتشارات سرزمین اهورایی با گرافیک و طرح جلدی از مجید ضرغامی باز نشر شده است و در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در غرفه‌ی ناشر واقع در سالن 2 راهرو 4 عرضه خواهد شد..

[برگزیده‌ی شعرهای شمس لنگرودی در نمایشگاه کتاب رونمایی می‌شود]

14#نمایشگاه_کتاب

 
یک کتاب بیش‌تر بخوانیم
 

برگزیده شعرهای محمد شمس لنگرودی برای اولین بار در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران رونمایی و عرضه خواهد شد. کتاب " تا شادمانه مرا ببینند" به گزینش و مقدمه‌ی علیرضا بهنام منتخبی از شعرهای شمس لنگرودی است که توسط انتشارات سرزمین اهورایی و در بخش شعر ایران منتشر شده است. به باور گردآورنده: اهميت و جايگاه شمس لنگرودي در شعر ايران از حركتي سرچشمه می‌گیرد كه توسط او در شعر دهه 60 آغاز شد و توانست يكي از پایه‌های تحول شعر فارسي در دهه بعد را شكل دهد. دفترهاي «خاكستر و بانو» و «جشن ناپيدا» در كنار شعر بلند و تأثیرگذار «قصيده لبخند چاک‌چاک » در شرايطي منتشر شدند كه فضاي شعري ايران ميان دو قطب حماسه‌سرای شاملويي و تصویر محور موج نويي تقسیم‌شده بود و اگر گاهي ساز مخالفي هم به گوش می‌رسید از كساني بود كه ريشه در عرفان سپهري يا حجم گرايي رؤیایی و بالاخره مكتب بازگشت در شعر شاعران موسوم به انقلابي داشتند. از ميان آن دو قطب مسلط كه هرکدام بی‌نهایت شاعر همسان و هم نگاه توليد كرده بودند ناگهان صداي میانه‌ای بيرون آمد كه به شمس لنگرودي تعلق داشت. شعر او بلاغت را از شاملو و روايت تصویر محور را از موج نو وام گرفت و از تلفيق اين دو شعري پديد آورد كه مختص خودش بود...
 
از شعرهای کتاب:
 

این نور را  به دو نیم کرده‌ام


این نور را  به دو نیم کرده‌ام
که دور سرت ببندم
قدیسان را دیده‌ام و طاقه‌های شراب را

این رود را حلقه‌حلقه جدا کرده‌ام
می‌گذارم برشته شود
با مه صبحگاهی تزئین اش کنم

از صبح علی‌الطلوع فرفره‌ها در حافظه‌ام می‌چرخند
سراسر خواب‌های دیشب من
از جرقه‌های حضورت روشن بود
چه کنم
اگر این فیل را از سوراخ مور نگذرانم
و نامش را زیروزبر نکرده
و لیفش را نبافم

چه کنم
اگر  این چشم‌بندی‌ها هم نباشد

تو می‌آیی
و من
برای صبحانه امروز
به‌جز این سطرهای رنگ‌شده چیزی ندارم

 

 

کتاب تا شادمانه مرا ببینند گزیده شعرهای شمس لنگرودی  به گزینش و مقدمه علیرضا بهنام در فروست شماره‌ی 20 شعر ایران انتشارات سرزمین اهورایی با گرافیک و طرح جلدی از مجید ضرغامی و عکس سمیه جعفری (نمایی از فیلم احتمال باران اسیدی) در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در غرفه‌ی ناشر واقع در سالن 2 راهرو 4 عرضه خواهد شد..

[عاشقانه‌های ایرانی، پرفروشِ نمایشگاه گذشته: در نمایشگاه سی‌ام ... نیــز]

13#نمایشگاه_کتاب

 
یک کتاب بیش‌تر بخوانیم
 

کتاب عاشقانه‌های ایرانی در برگیرنده‌ی تک شعر عاشقانه‌ از شاعران معاصر ایران است که به همراه تصویر گرافیکی شاعر در قطع جیبی و جلد سخت و قاب نفیس به انتخاب و طرح مجید ضرغامی در انتشارات سرزمین اهورایی منتشراست در نمایشگاه سی‌ام نیز عرضه خواهد شد. این کتاب که مناسب مطالعه، هدیه و آرشیو علاقمندان است و مجلد نخست از عاشقانه‌های شاعران معاصر است به منظور معرفی مجدد شاعران معاصر  شکل گرفته و تمرکز کتاب بر موضوع عاشقانه و عاشقانه‌سرایی است. انتخب کننده و مولف ثانی این اثر کوشیده‌ است در جمع‌آوری این اثر انتخابی مناسب در موضوع عاشقانه از میان شعرهای عاشقانه‌ی هر شاعر داشته باشد و اشعار انتخاب شده از هر شیوه‌ای در کتاب گردآوری شده است که این خود می‌تواند در قیاس سبک و فرم شعر شاعران معاصر و در بررسی زبان و نگاه شاعران در اشتراکی موضوعی قابل توجه باشد. اسامی شاعران انتخاب شده در این کتاب به شرح زیر است:

ملک الشعرا بهار                                                            
فرخی یزدی                                                                         
میرزاده عشق                                                                   
نیما یوشیج                                                                                
پروین اعتصامی                                                             
محمدحسین شهریار                                                             
پرویز ناتل خانلری                                                                            
فریدون توللی                                                                    
عماد خراسانی                                                                                     
معینی کرمانشاهی                                                                             
احمد شاملو                                                                            
اسماعیل شاهرودی                                                                         
مفتون امینی                                                                                        
فریدون مشیری                                                                 
سیاوش کسرایی                                                                 
سیمین بهبهانی                                                                                              
هوشنگ ابتهاج                                                                   
بیژن جلالی                                                                    
مهدی اخوان ثالث                                                                     
نصرت رحمانی                                                                    
سهراب سپهری                                                                                  
نادر نادرپور                                                                          
مهرداد اوستا                                                                            
منوچهرآتشی                                                                                                                  
یدالله رویایی                                                                   
م. آزاد                                                                         
فرخ تمیمی                                                                                      
فروغ فرخزاد                                                                          
منوچهر نیستانی                                                                     
طاهره صفارزاده                                                                  
منصور اوجی                         
محمدرضا شفیعی کدکنی                                                
حمید مصدق                                                                      
کیومرث منشی زاده                                                             
احمدرضا احمدی                                                                   
محمدعلی سپانلو                                                                     
بیژن نجدی                                                                        
علی باباچاهی                                                             
محمدعلی بهمنی                                                          
حسین منزوی                                                                   
محمد شمس لنگرودی                                                  

سیدعلی صالحی

حسین پناهی                                                                           
قیصر امین پور                                                                                
سلمان هراتی

 

 

کتاب نفیس عاشقانه‌های ایرانی (معاصرین) مجلد نخست مجموعه شعرهای عاشقانه‌ی شاعران معاصر به انتخاب و طرح مجید ضرغامی در فروست شماره‌ی 20 شعر ایران انتشارات سرزمین اهورایی در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در غرفه‌ی ناشر واقع در سالن 2 راهرو 4 عرضه خواهد شد..

[نزار قبانی با چاپ چهارم در نمایشگاه کتاب سی‌ام]

12#نمایشگاه_کتاب

 
یک کتاب بیش‌تر بخوانیم
 
چاپ چهارم پرفروش‌ترین‌ کتاب فروست شعرجهان با عنوان " از من نپرس چرا دوستت دارم "، عاشقانه‌های نزار قبانی به ترجمه رضا عامری در نمایشگاه کتاب تهران عرضه می‌شود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرزمین اهـورایی کتاب عاشقانه‌های نزار قبانی که فروست دوم شعر جهان انتشارات را از آن خود کرده است با کتب تجدید چاپ انتشارات در نمایشگاه کتاب آمده‌ی ارائه به علاقمندان عاشقانه‌سرای بی‌مانند عرب است. نزار قباني شاعري بود که همواره به دگرگوني و انقلاب در شعر مي‌انديشيد، به تجربه اي در تنش ميان شعر مدرن که نماينده مدنيت و شهريتي جديد است و انديشه‌هاي  بصيرت‌ياب سنتي شعر کلاسيکي که هنوز در قلعه‌هاي باستاني خود براي حفاظت از سنت‌ها و به قصد بازتاب محاکات سنگر گرفته‌اند... او  در تاريخ اول ماه مه 1988 در لندن درگذشت، و پيكرش در « دمشق » زادگاه خود شاعر به خاک سپرده شد.. نگاه خاص نزار قبانی به مقوله‌ی عشق و شعرهای عاشقانه او را محبوب مخاطبین زیادی در جهان کرده است به طوری که به او لقب «عاشقانه‌سرای بی‎همتای عرب» داده‏‌اند.

بخشی از شعرهای کتاب:

چشمانت… آخرين بازمانده ميراث عشق
و آخرين كتابهاي عاشقانه‌اند 
و دستانت. . . آخرين طاقه‌هاي حرير. . .
كه بر آنها زيباترين نامه‌هاي خود را نوشته‌ام
عشق مي‌سوزاندم. . . چون سوزش توتيا


و ذوب نمي‌شوم. . .
و شعر با خنجرش طعنه مي‌زندم. . .
اما توبه نمي‌كنم
دوستت دارم
اي كه چشمانت درياچه‌هاي جنوب را در خود ذخيره دارد 
با من بمان
تا دريا از آبيت خودش محافظت كند
و چهره‌اش چون« فاطمه » بماند
همانند كبوتري پرواز كنان در سايه سار غروب
همراهم بمان
شايد « حسين » بيايد
و در عبايش كبوترها، كشتيها، و دانه‌هاي خوشبو را بياورد
و در پشت سرش گلدسته‌ها و تپه‌ها را
و همه انقلابيون جنوب بيايند...


 
چهارمین چاپ از کتاب از من نپرس چرا دوستت دارم مجموعه شعرهای عاشقانه‌ی نزار قبانی  با ترجمه‌ی رضا عامری در فروست شماره‌ی2 شعر جهان انتشارات سرزمین اهورایی با گرافیک و طرح جلد مجیدضرغامی منتشر شده است و به زودی در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در غرفه‌ی ناشر واقع در سالن 2 راهرو 4 عرضه خواهد شد..

[اورهان‌ولی با عاشقانه‌ها در سرزمین اهورایی ]

11#نمایشگاه_کتاب

 
یک کتاب بیش‌تر بخوانیم
 
برای اولین بار در ایران مجموعه شعرهای عاشقانه‌ی اورهان ولی در تازه‌های نشر سرزمین اهورایی منتشر شد. کتاب "آیا دچار عشق شده‌ام!؟" با ترجمه ابوالفضل پاشا در فروست شعر جهان انتشارات سرزمین اهورایی برای اولین بار در سی‌امین نمایشگاه کتاب تهران عرضه و رونمایی خواهد شد. اورهان ولی Orhan Veli با نام کامل اورهان ولی کانیک Orhan Veli Kanik یکی از نوابغ شعر ترکیه است. البته احتمال دارد شما تعدادی از شعرهای او را در این مجموعه یا سایر مجموعه‌ها بخوانید و از این‌که من او را نابغه قلم ‌داد کرده‌ام تعجب کنید! به ویژه این‌که اورهان ولی شعرهایی ساده و سرراست دارد و معمولن پیچیدگی خاصی در کار او دیده نمی‌شود. البته یکی از نشانه‌های نبوغ اورهان ولی در همین ظاهرِ ساده‌ی شعرهای اوست و مسلمن همه‌ی این‌ها نیاز به توضیح دارد که در ادامه به اقتضای هر یک از مطالب بیان خواهم کرد؛ پس اکنون برای نتیجه‌گیری بهتر و دقیق‌تر، یک‌بار دیگر در جمله‌ی آغازین این گفتار تأمل می‌کنیم: اورهان ولی یکی از نوابغ شعر ترکیه است.
این جمله‌ی نسبتن کوتاه، سه رکن اصلی دارد: 1. اورهان ولی 2. نوابغ 3. شعر ترکیه. اگر هر یک از این ارکان را بدون توجه به رکن یا ارکان دیگر در نظر بگیریم، قدر مسلم، تعجب ما – که در آغاز این گفتار بدان اشاره کردم – منطقی و موجه خواهد بود، اما نکته‌ی مهم همین است که نبوغ هر نابغه‌یی به زمان و مکان زیستی او وابستگی تام و تمام دارد که الیته نبوغ اورهان ولی نیز از این قاعده مستثنا نیست.
برای توضیح بیش‌تر باید تأکید کنم که نبوغ هر یک از چهره‌های بزرگ در زمان و مکان خود او معنا می‌پذیرد. مثالی می‌زنم: شما وارد اتاق می‌شوی و کلید برق را فشار می‌دهی و به همین راحتی، اتاق پر از روشنایی می‌شود؛ امروزه هیچ‌کس – و حتا توماس ادیسون – با انجام دادن این کار، نابغه به شمار نخواهد آمد اما به یاد بیاوریم که وقتی ادیسون برای اولین بار توانست برق را به جریان در آورد و این روشنایی را به هنگام شب به مردم هدیه کند، نبوغ او معنا پیدا می‌کند. هر یک از پدیده‌های دیگر نیز مشمول همین قاعده است. ما امروزه رادیو را روشن می‌کنیم و به راحتی صدایی در محیط پخش می‌شود اما به یاد بیاوریم که وقتی گوگلی‌المو مارکونی Guglielmo Marconi برای نخستین بار توانست این صدا را پخش کند متوجه نبوغ او می‌شویم. باز هم تأکید می‌کنم که نبوغ هر کسی با توجه به زمان و مکان زیستی او معناپذیر است؛ در نتیجه ابتدا باید زمان و مکان زیستی اورهان ولی را در نظر بگیریم و بعد متوجه نبوغ او شویم.
 
از شعرهای‌کتاب:
 

مقدارِ زیاد


زنان زیبا را دوست دارم
زنان کارگر را نیز دوست دارم
زنان زیبای کارگر را
بیش‌تــــر دوست دارم!

 

کتاب آیا دچار عشق شده‌ام!؟ مجموعه شعرهای عاشقانه‌ی اورهان ولی با ترجمه‌ی ابوالفضل پاشا در فروست شماره‌ی38 شعر جهان انتشارات سرزمین اهورایی با گرافیک و طرح جلد مجیدضرغامی منتشر شده است و به زودی در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در غرفه‌ی ناشر رونمایی و عرضه خواهد شد. لازم به ذکر است از ترجمه‌های ابوالفضل پاشا عاشقانه‌های ناظم حکمت نیز در گذشته در بخش شعرجهان سرزمین اهورایی منتشر شده است.

[ایران، سرای جاویدان - نفیس و پرفروش مهمانِ ویژه‌ی‌سرزمین‌اهورایی در نمایشگاه کتاب]

10#نمایشگاه_کتاب

 
یک کتاب بیش‌تر بخوانیم
 
تیراژ محدودی از چاپ دوم کتاب نفیس ایرانشناسی " ایران سرای جاویدان" به عنوان مهمان ویژه و لژنشین انتشارات سرزمین اهورایی در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به نمایشگاه کتاب دعوت شده است! سرای جاویدان در قطع رحلی بزرگ و با 224 صفحه تمام گلاسه و تمام رنگی با مرکب متالیک و قاب‌نفیس به عنوان نماینده‌ای از انتشارات ایران زمین در سه سال پیاپی در نمایشگاه زیباترین کتاب‌های جهان در لایپزیک و فرانکفورت آلمان نیز مهمان بوده است!
این کتاب زیبا و نفیس شامل حدود 400 قطعه عکس از طبیعت، معماری و مردم ایران با عکاسی افشین بختیار است. مدیر هنری و طراح گرافیک این اثر ارزنده مجید ضرغامی است. سرای جاویدان دوزبانه ( فارسی و انگلیسی) است. متن فارسی کتاب به قلم دکتر محمدرضا ریاضی نگاشته شده است و متن انگلیسی کتاب به قلم دکتر اسماعیل سلامی است.
ایران سرای جاویدان در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران غرفه‌ی انتشارات سرزمین اهورایی واقع در سالن 2 راهرو 4 با تخفیف ویژه برای مخاطبین و خریدارن این محصول عرضه می‌شود.

[رمان جدیدی از دانیل کلمان در نمایشگاه کتاب تهران]

9-2#نمایشگاه_کتاب

 
یک کتاب بیش‌تر بخوانیم
 

رمان "شهرت" اثر دانیل کلمان، با ترجمه‌ی دکتر مهوش غلامی در غرفه‌ی انتشارات سرزمین اهورایی در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه و رونمایی خواهد شد. دانیل کلمان رمان نویس آلمانی در سال 1975 در مونیخ به دنیا آمد. پدرش کارگردان و مادرش هنرپیشه بود. او در مدرسه‌ای مذهبی در وین تحصیل کرده و هم اکنون نیز در برلین و وین زندگی می‌کند. تا کنون چهار رمان و یک مجموعه داستان کوتاه نوشته که رمان‌هایش به بیش از چهل زبان ترجمه شده است. کلمان جوایز ادبی متعددی را به خود اختصاص داده از جمله: جایزه‌ی کاندید در سال 2005، جایزه‌ی کلایست در سال 2006، جایزه‌ی توماس‌مان در سال 2008 و جایزه‌ی سونس در سال 2011.
رمان "شهرت" رمانی برجسته، هوشمندانه، کنایه‌آمیز و طنزآلود است که ساختار زیبا و جذابی دارد. کلمان در این رمان اثرات تکنولوژی روی دید ما از واقعیت را مورد بررسی قرار می‌دهد. اگر چه ممکن است موضوع ابتدا موضوعی فکری و درونی به نظر رسد اما این بررسی در طی مجموعه‌ای منظم و جالب از داستانهایی انجام گرفته که در آن، شخصیت‌ها و دیدگاه‌ها، واقع‌گرایانه و در عین حال هجوگونه نشان داده شده‌اند و البته عنصر طنز نیز در آن مشهود است. او این سؤال  را مطرح می‌کند که وقتی ما ساعت‌ها از زندگی خود را صرف "ارتباط" از طریق اینترنت می‌کنیم در این صورت چه تعریفی برای واقعیت می‌توانیم داشته باشیم؟ وقتی برای چت کردن در تالار‌های گفتگو به جای اسم واقعی خود از اسامی مستعار استفاده می‌کنیم و برای خودمان زندگی‌ داستانی جدیدی خلق می‌کنیم، واقعیت کجاست؟
 با تلفن همراه باهم گفتگو می‌کنیم، با تلفن همراه فیلم می‌گیریم و گاهی این فیلم‌ها را در  یوتیوب قرار می‌دهیم تا دنیا نیز آنها را ببیند. این بُعد از واقعیت چقدر "واقعی"است؟ شهرتی که اغلب هنرپیشه‌ها و نویسنده‌ها کسب می‌کنند تا چه حد "واقعی"است؟ داستان‌هایی که کلمان دراین رمان گردآورده همه به نحوی به همین فاصله‌ی کوتاه بین واقعیت و مجاز و داستان می‌پردازند.
این نُه داستان در کلافی پیچیده به هم مرتبط هستند و در هر کدام کلیدهایی برای وارد شدن به داستان‌های بعدی نهفته است. هر اسمی که در یک داستان می‌آید یا گاهی جمله‌ای که به شکلی خود را برجسته نشان می‌دهد در واقع به داستان دیگری در جای دیگری از رمان اشاره دارد که وقتی خواننده به آن داستان می‌رسد ناگهان در ذهن به‌صورت فلش-‌‌ بک زنده می‌شود.

رمانِ ویونا به فلمِ مهدی اخوان لنگرودی و با ویرایش غلامحسین سالمی با فروست شماره‌ی7 ادبیات داستانی ایرانِ انتشارات سرزمین اهورایی با گرافیک و طرح جلد مجید ضرغامی منتشر شده است و به زودی در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در غرفه‌ی ناشر رونمایی و عرضه خواهد شد. لازم به ذکر است سال گذشته از مهدی اخوان لنگرودی  مجموعه شعر وطن در انتشارات سرزمین اهورایی منتشر شده است

[مهدی‌ اخوان‌ لنگرودی با رمان ویونا به سرزمین اهورایی بازگشت]

8#نمایشگاه_کتاب

 
یک کتاب بیش‌تر بخوانیم
 

رمان "ویونا" به قلم شاعر و نویسنده و پژوهشگر معاصر مهدی اخوان لنگرودی و با ویرایش غلامحسین سالمی در غرفه‌ی انتشارات سرزمین اهورایی در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه و رونمایی خواهد شد. ویونا داستانی عاشقانه‌ و خواندنی است که دست مخاطب خود را می‌گیرد و از کنار تبلت و کامپیوتر در دوران انفجار اطلاعات به سرزمین نور و درخت و احساس و طبیعت می‌برد. مخاطب پا به پای دو دلداده‌ی ایرانی داستان ویونا ( به معنی آوای جان و عروس ماه ) و آریو ( کوتاه شده‌ی نام آریوبرزن سردار ایرانی ) نزدیکی و فاصله‌ی قلب‌ها را حس می‌کند و بازآفرینی سنت زیبای نامه‌نویسی را از میان نامه‌های عاشقانه زندگی می‌کند...

از متن کتاب:

آریوی من!                                                 
تمام دیشب را نمی‌دانم کجا خوابیدم. هیچ سردم نشده بود. بی‌تاب‌ترین دل دنیا توی سینه‌ام می‌تپید. فقط می‌دانم در یکی از خانه‌های سفید روی تختی خوابیده بودم. در تمام شب دراتاق هیچ نشانی از تاریکی نبود. با این که روشناییِ هیچ چراغی از هیچ کجا به چشم نمی‌آمد پنجره‌ی اتاق به تمامی گشوده بود. نسیمی که گاهگاه خودش را به داخل اتاق می‌کشاند. با هر بار وزیدن لایه‌ای از مخمل و لطافت بر تن‌م می‌کشید. سردم نمی‌شد. احساس می‌کردم لحافم می‌بایست از همین نسیم درست شده باشد. نمی‌دانم چه کسی مرا به این اتاق آورده بود. آخر شخص مخصوصی را نمی‌شناختم که مثلاً با وارد شدن در این شهر کمکی برای من باشد و جا و مکانی برایم دست و پا کند. یا مثلاً خواسته باشد که من شب را در اتاق او بگذرانم. اما این احساس را به خوبی می‌توانم لمس کنم، در آن هنگامی که با خاکستری سخن و گفتگو داشتم و هنگام خداحافظیِ ما کسی رسیده بود، و دستی، دست‌هایم را گرفت و مرا آرام به سوی خود کشاند و سعی کرد از خاکستری جدا شوم. پاره کردن زنجیر افسانه‌ای و افسون شده ی شعرهای خاکستری و جدا شدن از او... هرگز دلم نمی‌خواست چنین شود که شد. وقتی دست‌هایم، در دست‌هایش بود بی‌هیچ مقاومتی با او رفتم وقتی به پشت سر نگاه انداختم لبخند خاکستری بود که از دور به سوی من می‌آمد و صدایش که در گوش‌هایم طنین انداخته بود. 

رمانِ ویونا به فلمِ مهدی اخوان لنگرودی و با ویرایش غلامحسین سالمی با فروست شماره‌ی7 ادبیات داستانی ایرانِ انتشارات سرزمین اهورایی با گرافیک و طرح جلد مجید ضرغامی منتشر شده است و به زودی در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در غرفه‌ی ناشر رونمایی و عرضه خواهد شد. لازم به ذکر است سال گذشته از مهدی اخوان لنگرودی  مجموعه شعر وطن در انتشارات سرزمین اهورایی منتشر شده است.

صفحه 3 از 33

خبرنامه اهورا

نام:

ایمیل: